Naujienos
Tarptautinė diena be plastikinių maišelių
Liepos 3-ioji pasaulyje minima Tarptautinė diena be plastikinių maišelių. Tai ne tik simbolinė data, bet ir puiki proga atkreipti dėmesį į vieną labiausiai paplitusių, bet kartu ir žalingiausių vartojimo produktų – vienkartinius plastikinius maišelius. Nors iš pirmo žvilgsnio jie atrodo nekalti, jų poveikis aplinkai – milžiniškas.
Trumpa plastikinių maišelių istorija
Plastikiniai maišeliai buvo išrasti 1965 metais Švedijoje, kai inžinierius Sten Gustaf Thulin sukūrė pirmąjį maišelį iš polietileno. Jo tikslas buvo kilnus – pakeisti popierinius maišelius ir taip sumažinti medžių kirtimą. Naujasis gaminys buvo tvirtas, lengvas ir teoriškai - daugkartinio naudojimo.
Tačiau realybė pasuko kitu keliu. Nuo 1970-ųjų pabaigos plastikiniai maišeliai pradėjo plisti visame pasaulyje, o iki 1980-ųjų vidurio jie tapo pagrindine pakuočių forma daugelyje prekybos centrų. Pigumas, patogumas ir universalumas lėmė jų masinį paplitimą.
Pirmieji ekologiniai įspėjimai pasirodė 1990-aisiais, kai pradėti fiksuoti dėl plastiko žuvę gyvūnai, vandenynų užterštumas ir nebekontroliuojamu greičiu augantis atliekų kiekis.
Po to, kai kai dėl plastikinių maišelių užsikimšo miesto kanalizacija ir tai sukėlė potvynius mieste, 2002 metais Bangladešas tapo pirmąja šalimi, uždraudusia plastikinių maišelių gamybą, importą, naudojimą ir reklamą.
Kodėl plastikiniai maišeliai kelia grėsmę?
Nedideli, permatomi ir praktiškai nematomi, maišeliai gali atrodyti nereikšmingi, tačiau palieka milžinišką ekologinį pėdsaką:
- Vienas maišelis naudojamas apie 15 minučių, bet nesuyra iki 500 metų.
- Kasmet nuo plastikinių maišelių žūva apie 100 000 jūrų gyvūnų.
- Kasmet pasaulyje sunaudojama daugiau nei 500 milijardų plastikinių maišelių – tai daugiau nei 1 milijonas per minutę.
- Suirę maišeliai tampa mikroplastiku, kuris aptinkamas geriamajame vandenyje, maiste, o dabar jau ir žmogaus organizme.
- Ramiajame vandenyne plūduriuoja milžiniška „šiukšlių sala“, kurios dalis yra plastikiniai maišeliai.
Tarptautinės dienos be plastikinių maišelių tikslas
Tarptautinė diena be plastikinių maišelių buvo inicijuota 2009 m. organizacijos „Zero Waste Europe“. Jos tikslas – sumažinti plastiko taršą ir skatinti tvarius vartojimo įpročius. Pagrindiniai šios dienos siekiai:
- Atsisakyti vienkartinių plastikinių maišelių bent vienai dienai ( ir, žinoma, ilgiau)
- Rinktis daugkartinius, drobinius, popierinius ar kompostuojamus maišelius.
- Šviesti visuomenę apie plastiko žalą ir jo alternatyvas.
- Daryti spaudimą politikos formuotojams dėl draudimų ar ribojimų.
Situacija Lietuvoje
Lietuvoje nuo 2021 m. galioja draudimas nemokamai dalinti vienkartinius plastikinius maišelius. Tačiau vis dar per dažnai galima pastebėti, kad tiek patys pirkėjai, tiek parduotuvių darbuotojai naudoja vienkartinius plastikinius maišelius net ir tuomet, kai jie visiškai nereikalingi ir galima apsieiti išvis be pakuotės.
Džiugina, kad vis daugiau parduotuvių siūlo alternatyvas – tinklinius, daugkartinius ar popierinius maišelius. Tačiau kaip visuomenė, sąmoningumo prasme dar turime kur augti.
Kaip gali prisidėti kiekvienas?
- Turėkite savo daugkartinį maišelį – rankinėje, automobilyje ar kuprinėje. Daugkartinis maišelis atrodo stilingiau, yra patvaresnis ir netgi gali tapti jūsų veiklos/firmos/įmonės reklamos vieta.
- Atsisakykite maišelio, kai perkate tik kelias prekes ir jis nėra būtinas.
- Skatinkite draugus ir šeimą elgtis tvariai.
- Pasidomėkite plastiko poveikiu, pasidalinkite informacija socialiniuose tinkluose.
Įdomūs faktai apie plastikinius maišelius:
- Plastikiniai maišeliai buvo sukurti kaip daugkartiniai, bet tapo vienkartiniais.
- Kai kurios šalys, pvz., Ruanda ar Kenija, už plastikinių maišelių gamybą ir platinimą taiko net laisvės atėmimo bausmes.
- Ne visi „bioplastikiniai“ maišeliai suyra gamtoje – jie reikalauja specialių sąlygų kompostavimo įmonėse, o gamtoje neįra taip pat, kaip ir paprasti.
Taigi, tarptautinė diena be plastikinių maišelių skirta tam, kad primintų, jog maži veiksmai turi didelę reikšmę. Vieno maišelio atsisakymas gali atrodyti kaip menkniekis, bet kai tai padaro milijonai žmonių – keičiasi visa sistema. Rinkdamiesi tvaresnius sprendimus, mes ne tik mažiname taršą, bet ir rodome pavyzdį kitiems. Pradėkime nuo savęs – šiandien ir kasdien.