Renginiai
Ar taisyklingai sėdi?
Dirbant išmaniaisiais įrenginiais darbuotojai pamiršta apie taisyklingą laikyseną sėdint kėdėje. Dažniausiai dirbant kompiuteriu, darbuotojai nekeičia sėdimosios pozicijos, retai skiria pertraukas darbo metu. Netaisyklinga laikysena nulemia ne tik kaklo ir pečių juostos, nugaros skausmus, bet ir gali sukelti galvos skausmus, riešo tunelio sindromą. Netaisyklingai sėdint kinta natūralūs stuburo linkiai, pertempiami ir varginami nugaros raumenys, kurie susilpnėja. Gali atsirasti pakitimų stuburo sąnariuose bei kaklo raumenų spazmai. Kai raumenys ilgą laiką įtempti, į audinius patenka mažai deguonies prisotintas kraujas. Ilgą laiką sėdėdamas asmuo pavargsta greičiau, nei dirbdamas judrų darbą. Raumenų ląstelės, ilgą laiką negaudamos darbo, gali pradėti nykti, ko pasėkoje - silpnėja raumuo. Nepamirškime, kad taip pat netinkamai įrengta darbo vieta, neergonomiški baldai ir kompiuterinė įranga taip pat gali žaloti sveikatą.
Kaip taisyklingai sėdėti?
Taisyklingas sėdėjimas yra vienas iš būdų apsaugoti nugarą ir kaklą nuo persitempimo darbo metu. Paveikslėlyje Nr. 1 pavaizduota taisyklinga laikysena, tačiau svarbu prisiminti, kad ta pačia poza nereikėtų sėdėti ilgą laiką. Taisyklingoje laikysenoje svarbu išlaikyti tiesią galvos ir kaklo padėtį žiūrint į kompiuterį, pečiai turi būti atpalaiduoti. Svarbu nesulenkti kaklo į priekį, nugarą atlošti į atlošą ir šlaunų padėtį išlaikyti 90-110 laipsnių kampu (Pav. Nr. 1. Taisyklinga laikysena dirbant kompiuteriu).
Pav. Nr. 1. Taisyklinga laikysena dirbant kompiuteriu.
Nepamirškite, kad dirbant kompiuteriu būtina dažnai keisti sėdėjimo poziciją (bent kas 20 min.), daryti pertraukas (10-15 min.) bei užsiimti įvairia veikla (pvz., spausdinimas, rašymas, vaikščiojimas, stovėjimas ir pan.). Tai padeda užtikrinti tinkamą kraujotaką ir sumažinti pečių ir kaklo srities, nugaros skausmus.
Keletas pratimų kurie padės pramankštinti nugaros raumenis dirbant sėdimą darbą
- Lėtai pakelkite pečius aukštyn. Keletą sekundžių palaikius ir grįžti į pradinę padėtį. Pratimą kartoti 10 kartų.
- Pratimas. Atrėmus tiesias rankas į sieną, stumti krūtinę žemyn, jausti tempimą krūtinėje, liemens šonuose, užpakalinėje kojų dalyje.
- Pratimas. Stovint ant vienos kojos bandyti suimti rankas už nugaros, kontroliuojant judesį mentėmis. Stovėti 30-45 sek. ant kiekvienos kojos.
Informaciją parengė Šiaulių miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistas, vykdantis visuomenės sveikatos stiprinimą fizinio aktyvumo skatinimo srityje Julius Sutkus.