Renginiai

Profilaktiniai vizitai pas odontologą: kodėl svarbu jų nepraleisti?

2023 10 12


Elgesio ir gyvensenos įpročiai daro didelę įtaką sveikatai. Kitaip tariant, pats žmogus lemia savo sveikatą. Burnos sveikata – ne išimtis. Norint išsaugoti sveiką burnos ertmę, geriausia išeitis tiek suaugusiems, tiek vaikams reguliarūs profilaktiniai pasitikrinimai pas  gydytoją odontologą. Kuomet kreipiamės pas specialistą norėdami pasitikrinti profilaktiškai, užkertame kelią tokioms burnos ertmės ligoms, kaip ėduonis, dantenų uždegimas, periodontitas ir.t.t. Reguliarūs apsilankymai pas odontologą padės netik išlaikyti gerą burnos ertmės sveikatą, bet yra ir geriausias būdas sutaupyti pinigų. Atsiradus dantų ėduoniui, dantis pažeidžiamas negrįžtamai, išauga gydymo išlaidos. Odontologų praktikoje taip pat neretai pasitaiko atvejų, kai pacientai pas juos kreipiasi itin uždelsę, tuomet negydomas ėduonis išsivystyto į dantų šaknų kanalų uždegimą, tada gydymas tampa netik sudėtingesnis, bet yra ir  žymiai brangesnis. Laiku  negydomi danties pažeidimai gali lemti ir danties praradimą, tuomet jam atkurti reikalingas danties protezavimas ar dantų implantacija, kurių išlaidos tikrai nedžiugins palyginus su tuo, kiek galima sutaupyti tiesiog reguliariai apsilankant pas odontologą. Suaugusiems žmonėms rekomenduojama pas gydytoją odontologą apsilankyti profilaktiniam vizitui  bent kartą į metus, vaikai profilaktiškai turi tikrintis du kartus į metus. Dažnesnę vaikų profilaktiką sąlygoją jų besivystantis danties audiniai, remineralizacijos procesai bei besiformuojantys burnos higienos įpročiai. Patį pirmąjį vaiko apsilankymą pasaulinė odontologų organizaciją rekomenduoja iki vaikui sueis vieneri metai.

Tačiau 2018 metų atlikto tyrimo duomenys parodė, kad  tik 13% tėvų pirmą kartą nuvedė savo vaiką pas odontologą iki 12 mėnesių amžiaus. Tuo tarpu primename, kad dantų ėduonis yra labiausiai pasaulyje paplitusi vaikų lėtinė liga. O ankstyvo pirmojo vizito tikslas yra ne kuo anksčiau pradėti gydyti ėduonies pažeistus vaikų dantis, o kuo anksčiau įdiegti profilaktines priemones, siekiant išvengti ėduonies pažeistų dantų. Analizuojant higienos instituto 2008 – 2015 metų duomenis, pastebima, kad apsilankymų pas gydytojus odontologus skaičius kasmet didėja. Tačiau pas gydytojus odontologus dažniausiai kreipėsi 62,83% pacientų  dėl ligos,  o profilaktinių apsilankymų buvo fiksuota 36,71%. Šie duomenys patvirtina, kad vis dar dauguma pacientų pas gydytojus odontologus kreipiasi tik tuomet, kai jaučia skausmą bei dantys jau pažeisti dantų ėduonies ar kitų ligų, o profilaktinių patikrinimų naudą įžvelgia mažesnioji dalis gyventojų.

Šiandien vasario 9 –ąją minint tarptautine odontologų dieną, pradžiuginkit savo gydytoją ne tik sveikinimu, bet ir profilaktiniu pasitikrinimu. O gydytojams odontologams  tariame nuoširdų Ačiū ir linkime kuo didžiausios sėkmės darbuose bei kad pacientai pas jus dažniau kreiptųsi profilaktiškai, o ne esant rimtiems susirgimams.

Parengta remiantis mokslinėmis publikacijomis (žiūrėti čia).

 

Parengė visuomenės sveikatos specialistė, 

 vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą burnos sveikatos stiprinimo srityje 

Karolina Sankauskaitė