Renginiai

Tarptautinė triukšmo suvokimo diena

2023 04 26


An has erat tempor dicunt, an nec quaeque dolores, no mea audiam regione expetenda. Feugiat legimus dolores vel in, per feugait conceptam a

Triukšmas mus lydi nuolatos, todėl nenuostabu, kad apie jį nesusimąstome ir ignoruojame, nesuvokdami jo daromos žalos mūsų sveikatai. Todėl siekiant atkreipti dėmesį į triukšmą, visame pasaulyje paskutinį balandžio mėnesio trečiadienį minima Tarptautinė kovos su triukšmu diena. Kodėl tai svarbu?

Triukšmui skiriama tiek daug dėmesio, nes jis gali daryti ilgalaikę žalą sveikatai: gali sutrikti klausa ir net grėsti visiškas apkurtimas ar tinitas (ūžimas ausyse). Taip pats triukšmas kelia stresą. O stresas priveda prie kitų sveikatos sutrikimų. Triukšmas tampa pavojingas klausai, kai 80 decibelų garsai (garsus, kuriuos galime girdėti, matuojame decibelais (dB)) trunka 8 valandas ar ilgiau. Tai toks triukšmas, kurį sukelia namuose naudojamas cikloninis dulkių siurblys. Kuo daugiau decibelų, tuo trumpiau galima išbūti, kad nebūtų padaryta žala sveikatai. Garsai, didesni nei 85 dB, gali būti laikomi kenksmingais žmogaus ausiai. Kalbant apie kontekstą, įprastas pokalbis paprastai būna apie 60 dB, lapų ošimo ar šnabždesio garsas yra apie 30 dB, o triukšmas koncerto ar sporto rungtynių metu gali siekti iki 130 dB!

Kad triukšmas nelydėtų mūsų nuolatos, kuriami ir priimami įstatymai. Tik prieš 19 metų, tai yra 2004 metais pirmą kartą Lietuvoje buvo priimtas TRIUKŠMO VALDYMO ĮSTATYMAS, kuris nuolatos pildomas bei koreguojamas. Šis įstatymas užtikrina tvarką, kad darbo vietose, gyvenamuosiuose rajonuose, mokyklose ar kituose vietose nebūtų viršijamas nustatytas triukšmo lygis. Iki to laiko triukšmą mūsų aplinkoje kontroliavo aplinkos apsaugos įstatymas.

Triukšmo, kai kuriuose darbuose iš ties sunku išvengti, todėl triukšminga aplinka būdinga tam tikrų specialybių darbuotojams. Kaip profesinę ligą klausos sutrikimus dažniausiai išgyvena vairuotojai, ekskavatorininkai, traktorininkai, buldozerininkai, kranininkai. Ši profesinė liga diagnozuojama žemės ūkio, statybos, maisto pramonės ir tekstilės srityse dirbantiems asmenims.

Ir pabaigai įdomūs faktas:

Paprastai gyvūnai su didesnėmis ausimis girdi daug geriau nei gyvūnai su mažesnėmis ausimis – o musės visai negirdi! Todėl nieko keista, kad jos zvimbzdamos aplink ausis, nesuvokia, kaip mus erzina.