Naujienos

Liepos 3-oji Tarptautinė diena be plastikinių maišelių

2023 07 03


Ar diena be plastikinių maišelių tęsis 365 dienas?

 

       Plastikas šiais laikais naudojamas visur: buityje, pramonėje, įstaigose, statybose, transporto priemonėse ir t.t. Jis pakeitė daugelį iki tol naudotų medžiagų. Pasaulinė plastiko gamyba kasmet didėja ir nemaža jo dalis naudojama pakavimui (Europoje 39%). Pastaraisiais dešimtmečiais, iš jo gaminami plastikiniai maišeliai, tapo vienu dažniausiai naudojamu produktu visame pasaulyje. Jie įgijo vis didesnį populiarumą tarp vartotojų ir mažmenininkų, nes yra funkcionalūs, lengvi, tvirti, pigūs ir higieniški. Todėl nenuostabu, kad šiuo metu tai populiariausias įvairių prekių, pakavimo būdas. Tačiau plastikiniai maišeliai dažniausiai panaudojami vos vieną kartą ir jų tarnavimo laikas yra labai trumpas, vidutiniškai 20 minučių (kol į jį įpakuota prekė pasiekia mūsų namus), o daugiausiai iki 1 metų. Svarbu ir tai, kad plastikiniai maišeliai gaminami iš neatsinaujinančių išteklių (naftos), jiems suirti prireikia 500–1000 metų, be to plastikiniuose maišeliuose dažniausiai yra priedų, kurie, veikiami drėgmės ir ultravioletinių spindulių, teršia žemę ir vandenį. Todėl per pastaruosius dešimtmečius įvairiose pasaulio šalyse prasidėjo griežtesni teisiniai reguliavimai susiję su nemokamu plastikinių maišelių dalijimu. Daugelis šalių pradėjo drausti arba apriboti plastikinių maišelių pardavimą ar nemokamą platinimą visame pasaulyje. Atlikti tyrimai rodo, kad šios permainos pasiteisino. Plastikinių maišelių mokesčiai turėjo teigiamą poveikį vartotojų elgesiui, todėl sumažėjo plastikinių maišelių naudojimas. Pavyzdžiui Kinijoje atliktame tyrime analizuojamas žmonių maišelių naudojimas prieš ir po griežtesnės 2021 m. plastiko draudimo politikos įvedimo, rezultatai rodo teigiamą griežtesnių priemonių poveikį. Net 46 procentais sumažėjo naujų maišelių naudojimas, o antrinis plastikinių maišelių ir daugkartinio maišelių naudojimas išaugo atitinkamai - 117 ir 36 proc.

Situacija Lietuvoje

     „Eurostat“ duomenimis, Lietuva yra lyderė visoje ES pagal plastikinių maišelių naudojimą. Vienas gyventojas per metus vidutiniškai sunaudoja daugiau nei 330 vienkartinių plastikinių maišelių. Palyginti – visoje ES vienas gyventojas per metus vidutiniškai sunaudoja 100 vienkartinių plastikinių maišelių, o Belgijoje šis skaičius nesiekia 20. Nors ir mūsų šalyje ekologija, šiukšlių rūšiavimas, tampa vis populiaresni, nuo 2001 metų plastikinių maišelių gamyba išaugo 5 kartus, 2019 metais jų buvo pagaminta 100 tūkst, tonų, o 2001 metais - 15 tūkst. Todėl nenuostabu, kad mūsų šalis taip pat nusprendė pasekti kitų šalių pavyzdžiu. Visai neseniai, liepos 1 -ąją ir mūsų šalyje įsigaliojo įstatymo pakeitimas, draudžiantis neatlygintiną labai lengvų plastikinių maišelių dalijimą. Šiuo įstatymo pakeitimu tikimasi sumažinti šių maišelių naudojimą Lietuvoje, paskatinti vartotojus atsisakyti įpročio dėti į maišelius produktus, kurių nebūtina papildomai pakuoti, pavyzdžiui, vaisius, jau supakuotus pieno produktus. Taip pat vietoje labai lengvų plastikinių pirkinių maišelių rinktis daugkartinius maišelius, o verslus – tiekti rinkai tvaresnes alternatyvas bei didinti pirkėjų sąmoningumą. Pasėkoje to, dauguma verslininkų  nusprendė įvesti nedidelį mokesti už plastikinį maišelį - 0,01 euro centą. Ar tai pakeis mūsų šalies gyventojų įpročius ir ilgainiui Tarptautinė diena be maišelių praras prasmę, nes 365 dienas bus be jų, pamatysime netolimoje ateityje. O mes labai viliamės, kad taip ir bus, kad ne tik vartotojai sumažins įsigyjamų produktų perteklinį pakavimą, bet ir gamintojai savo ruožtu mažins ar atsisakys plastikinių pakuočių.

 

Patarimai, kurie padės sumažinti plastikinių pakuočių naudojimą:

 - Įsigykite bent keletą įvairių dydžių maišelių, skirtų mažesniems ir didesniems pirkiniams. Maišelis turi būti kompaktiškas ir patogus ir atrasti vietą iš kurios jums bus patogu jį pasiimti, tai gali būti rankinė, kuprinę, viršutinio drabužio kišenė ir t.t.

 - Visada turėkite keletą daugkartinių pirkinių maišelių automobilyje.

 - Galite bent vieną patogiai susilankstantį mažą maišelį prisisegti prie savo raktų pakabuko – taip maišelis visada bus šalia, kai tik jo prireiks.

 - Panaudoję maišelį vėl padėkite jį į tą pačią vietą.

 - Pirmenybę parduotuvėje teikite toms prekėms, kuriuos supakuotos nenaudojant plastiko, taip paskatinsite ir kitus prekybininkus nebenaudoti plastiko pakuotėms.

 

 

 

Informaciją parengė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Karolina Sankauskaitė

 

 

Literatūra

 

1. Oficialiosios statistikos portalas https://osp.stat.gov.lt/infografikas-diena-be-plastikiniu-maiseliu

2. Macur B.M., Pudlowski Z. (2009).Plastic bags-a hazard for the environment and a challenge for contemporary engineering educators. World Trans. Engineer. Technol. Educ. 2009, 7, 122–126 O’Brien J., Thondhlana, G. (2019).Plastic bag use in South Africa: Perceptions, practices and potential intervention strategies. Waste Manag.2019, 84, 320–328.

3. Alam O., Billah M, Yajie D. (2018). Characteristics of plastic bags and their potential environmental hazards. Resources, Conservation and Recycling. Volume 132, May 2018, Pages 121-129.

4. Fletcher D. (2020). Worst Inventions—Plastic Grocery Bags. 2020.

5. Azevedo B.D., Scavarda L.F., Caiado R.G.G. (2019). Urban solid waste management in developing countries from the sustainable supply chain management perspective: A case study of Brazil’s largest slum. J. Clean. Prod. 2019, 233, 1377–1386.

6. China National Development and Reform Commission. (2020). Opinions on Further Strengthening the Control of Plastic Pollution. 2020.

7. Wang B., Zhao Y., Young Li. (2021).How Do Tougher Plastics Ban Policies Modify People’s Usage of Plastic Bags? A Case Study in China.Int. J. Environ. Res. Public Health 2021, 18(20).