Naujienos

Kovo 21 d. Pasaulinė Dauno sindromo diena

2024 03 21


Kovo 21-ąją visame pasaulyje yra minima pasaulinė Dauno sindromo diena. Šiandien visi kviečiami išreikšti savo toleranciją šį sindromą turintiems žmonėms – dėvėti skirtingų spalvų kojines, kurios simbolizuoja kitoniškumą.

Skirtingos vienos poros kojinės yra tapusios tarptautiniu tolerancijos ženklu Dauno sindromą turintiems žmonėms.

Dauno sindromas – tai tokia būklė, kai kūdikis gimsta turėdamas papildomą dvidešimt pirmąją chromosomą. Tai ne liga. Tai genetinis sutrikimas, nulemiantis vaiko intelektinę negalią bei fizinės raidos sutrikimus.

DAUNO SINDROMUI BŪDINGI BRUOŽAI:

*Žemas raumenų tonusas

*Sulėtėjęs augimas ir vystymasis

*Maža galva, plokščias pakaušis, apvalus veidas

*Įstrižas akių plyšys

*Didelis atstumas tarp akių

*Didelis, netelpantis burnoje, liežuvis

*Protinis atsilikimas

*Žemas ūgis

*Sąnario nestabilumas

Tačiau kiekveinas asmuo, turintis Dauno sindromą yra unikali asmenybė ir gali turėti visus šiuos bruožus arba neturėti nei vieno.

Žmonės su Dauno sindromu turi lengvesnę ar sunkesnę protinę negalią: jie neišmoksta abstrakčiai, logiškai mąstyti, sunkiai įsimena, negali ilgam sukaupti dėmesio. Protinio atsilikimo sunkumo neįmanoma numatyti ankstyvoje kūdikystėje. Tai paaiškėja vaikui augant. 

 KOKIA TIKIMYBĖ SUSILAUKTI KŪDIKIO, TURINČIO DAUNOS SINDROMĄ?

Dauno sindromą turintis kūdikis gali gimti bet kurioje šeimoje, nepriklausomai nuo rasės, geografinio regiono, ekonominės padėties. Tačiau  mokslininkai yra nustatę, kad tikimybė susilaukti kūdikio su Dauno sindromu didėja proporcingai didėjant moters amžiui.

KOKIĄ REIKŠMĘ DAUNO SINDROMAS TURI VISUOMENEI?

Visi vaikai su Dauno sindromu yra unikalios asmenybės su savo ypatybėmis ir gebėjimais. Jeigu apie 1910 metus turintys Dauno sindromą išgyvendavo tik iki metų, tai dabar gyvena iki 60 metų ir ilgiau.

KAIP VISUOMENĖ GALI PADĖTI?

Bendrauti bei palaikyti. Visų pirma, šeima turi priimti vaiką tokį, koks jis yra. Tenka pripažinti, tačiau dažnai šeimos jaučiasi beviltiškai, todėl tėvams organizuojamos psichologinio konsultavimo grupės. Labai svarbus ne tik artimųjų, bet ir aplinkinių palaikymas. Bendravimas ir būvimas šalia. Bendravimo metu vaikas turi sulaukti grįžtamojo ryšio iš suaugusiojo apie savo elgesį. Būtina prisiminti, kad elgesio terapija reikalauja pastovumo ir nuoseklumo. Tyrimai parodė, kad  bendravimas, dalyvavimas kartu, kelionės, įvairūs žaidimai ir tiesiog būvimas kartu su vaikais, turinčiais Dauno sindromą, teikia didesnę naudą ugdymo procesui nei pastangos pas logopedą išmokyti vaiką kalbėti taip, kaip mes norėtumėme.

 

 

Informaciją parengė Visuomenės sveikatos stiprinimo

 skyriaus visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti

visuomenės sveikatos stiprinimą Miglė Klimaitė