SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Rūpindamiesi burnos sveikata galite išvengti ne tik ėduonies, bet ir diabeto bei kitų ligų

Galima sakyti, kad sveikata prasideda nuo burnos.  Gera burnos sveikata, tai ne tik sveiki dantys, tai yra atspirties taškas bendrai mūsų kūno sveikatai ir gerai savijautai. Pastaraisiais dešimtmečiais atlikta daugybę klinikinių tyrimų, kurie parodė ryšį tarp burnos sveikatos būklės ir diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų, plaučių ligų bei akušerinių komplikacijų. Ypatingai periodonto ligos gali turėti rimtų sisteminių padarinių mūsų sveikatai, dėl patogeninių bakterijų plitimo per kraują ir neigiamo uždegiminio poveikio.

Burnoje esančių bakterijų reikšmė mūsų sveikatai

Mūsų burna - tarsi „durys“ į organizmą, nuo jos prasidada  virškinimo ir kvėpavimo takų veikla. Todėl labai svarbu, kad šios ,,durys“ būtų sandarios ir nepraleistų svetimšalių. Vidutinio suaugusio žmogus burnos ertmėje yra apie 200 skirtingų rūšių bakterijų, kurių iš viso burnoje yra apie 50–100 milijardų. Šių skirtingos bakterijų populiacija burnoje dar vadinama- burnos mikroflora (mikrobioma, mikrobiota). Burnos mikroflora yra labai svarbi mūsų sveikatai, įsivyravus burnoje patogeninėms bakterijoms, prasideda ne tik  burnos ligos bet ir  viso organizmo. Žemiau apžvelgsime burnos mikrofloros ryšį skirtingomis organizmo sistemų ligomis.

Virškinimo trakto sistemos ligos

Nustatyta, kad virškinimo trakto sistemos ligos, kaip: kepenų cirozė, virškinimo trakto vėžys bei žarnyno uždegimas yra susijusios su burnos mikrofloros pokyčiais.  Ištirta, kad virškinimo trakto vėžio rizika didėja asmenims, sergantiems periodonto liga arba netekusiems dantų.

Nervų sistemos ligos

Taip pat įrodytas ryšys tarp nervų sistemos ligų ir burnos mikrofloros pokyčių. Viena iš tokių ligų – Alzhaimerio. Specifinė burnoje esanti bakterija phyla Treponema, aptinkama šia liga sergančių asmenų smegenyse. Šių bakterijų kiekis burnos ertmėje pas Alzhaimerio liga sergančius asmenis yra  didesnis, palyginus su sveikais asmenimis. Tai leidžia mokslininkams net svarstyti galimybę, specifines bakterijas, būdingas tai ligai, panaudoti, kaip diagnostikos priemone.

Endokrininės sistemos ligos

Burnos mikroflora turi glaudžias sąsajas  su endokrininės sistemos ligomis. Įrodyta, kad diabetas, nėštumo komplikacijos  ir nutukimas yra susiję su burnos mikroflora.  Pavyzdžiui tarp periodonto ligos ir diabeto yra abipusis ryšys. Periodontito ligą sukeliančios bakterijos dalyvauja homeostazėje ir veikia kelis patologinius procesus, įskaitant diabetą. O tuo tarpu, pats diabetas yra periodontito rizikos veiksnys ir padidina ligos sunkumą. I tipo cukriniu diabetu sergantiems asmenims pasireiškia  sunkesni periodonto ligos požymiai, nepaisant  jų amžiaus. Tuo tarpu vienas iš  nutukimo rizikos veiksnių  yra uždegiminiai procesai, kuriuos neretai sukelia dantų ėduonis ir periodontitas. Tyrimais yra nustatytas šių ligų teigimas ryšys aukštesniu kūno masės indeksu.

Imuninės sistemos ligos

Žmogaus imuninės sistemos funkcijos yra stipriai susijusios su burnos mikrofora. Pastebimas ryršys su tokiomis ligogimis, kaip reumatoidinis artritas. Nors genetinis polinkis į reumatoidinį artritą  susijęs su genais, įrodyta, kad aplinkos veiksniai taip pat prisideda prie ligos išsivystymo. Atlikti tyrimai parode, kad žarnyno, dantų ar seilių mikroflora yra skirtinga  tarp reumatoidiniu artritu sergančių asmenų ir tarp sveikų.

Širdies ir kraujagyslių sistemos ligos

Epidemiologiniai tyrimai patvirtina teigiamą ryšį tarp periodontito ir koronarinės širdies ligos, smegenų kraujagyslių ligų.  Atliktas tyrimasas 2018 metais atskleidė, kad periodontitu sergantys asmenys turi daugiau nei dvigubai didesnę insulto riziką, palyginti su periodontologiškai sveikai asmenimis (Sen, Giamberardino, Moss,  ir kt., 2018 ).

Taigi, naujausios mokslinių tyrimų apžvalgos motyvuoja savo šypsenas puoselėti ne tik tam, kad jos džiugintų aplinkinius, bet ir tam, kad jaustumės geriau bei išvengtumę įvairių ligų. Ir atvirkščiai, norėdami pagerinti burnos būklę turime rūpintis savo organizmu, o jei jau sergame, privalome tas ligas gydyti.

 

Parengė visuomenės sveikatos stiprinimos specialistė,

vykdanti visuomenė sveikatos stiprinimą

 burnos sveikatinimo srityje:

                                               Karolina Sankauskaitė

Literatūra

1. Cervino G., Terranova A., Briguglio F. ir kt. (2019). Diabetes: Oral health related quality of life and oral alterations. BioMed Res. Int. 2019;2019:5907195. doi: 10.1155/2019/5907195. 

2. Chang, Jeon J.,  Kim J.W. ir kt. (2021). Association between Findings in Oral Health Screening and Body Mass Index: A Nation-Wide Longitudinal Study.Int J Environ Res Public Health. 2021 Nov; 18(21): 11062.

3. Dewhirst F.E., Chen T., Izard J. ir kt. (2010). The human oral microbiome. J Bacteriol. 2010;192(19):5002–5017.

4. Kamer A.R., Craig R.G., Pirraglia E. ir kt. (2009). TNF-alpha and antibodies to periodontal bacteria discriminate between Alzheimer’s disease patients and normal subjects. J Neuroimmunol. 2009;216:92–97.

5. Li Y., Saxena D., Chen Z. ir kt. (2014). HIV infection and microbial diversity in saliva. J Clin Microbiol. 2014;52(5):1400–1411.

6. McInnes I.B., Schett G. (2011). The pathogenesis of rheumatoid arthritis. N Engl J Med. 2011;365:2205–2219.

7. Meurman J. (2010). Oral microbiota and cancer. J Oral Microbiol. 2010;2:1–10.

8. Sen S., Giamberardino L. D. , Moss K. ir kt. (2018). Periodontal disease, regular dental care use, and incident ischemic stroke. Stroke, 49, 355–362.

9. Zhang X., Zhang D., Jia H. Ir kt. (2015). The oral and gut microbiomes are perturbed in rheumatoid arthritis and partly normalized after treatment. Nat Med. 2015;21(8):895–905.

10. Zheng H., Xu L.X., Wang Z.C. ir kt. (2015). Subgingival microbiome in patients with healthy and ailing dental implants. Sci Rep. 2015;5:10948.