SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Ar kramtomoji guma su ksilitoliu gali padėti išvengti dantų ėduonies?

Burnos ligų, tokių kaip dantų ėduonis ir periodontitas, išsivystymas yra susijęs su burnos mikroorganizmų buvimu apnašose. Gumos kramtymas daugumai iš mūsų yra priimtas ir malonus  užsiėmimas, kuris gali padėti sumažinti  burnos ertmėje esančių ėduonies ir periodontito ligų sukėlėjų kiekį. Šiandien daugumoje išsivysčiusių šalių parduodamos kramtomosios gumos yra saldinamos cukraus pakaitalais. Vyraujantys cukraus pakaitalai yra polioliai, mažo kaloringumo medžiagos, kartais vadinamos „cukraus alkoholiais“, nes jų cheminė struktūra yra panaši į cukraus ir alkoholio struktūrą. Dažniausi polioliai becukrėje kramtomojoje gumoje yra sorbitolis, ir ksilitolis. Mokslininkai tiriantys įvairias rinkoje esančias kramtomąsias gumas, pripažįstą teigiamą jų naudą kovojant su ėduonimi: kadangi kramtant gumą ne tik vyksta savaiminis dantų apsivalimas bet ir padidėję seilių pH, o tai lemia dantų apnašų ir gingivito sumažėjimą. Taip pat kramtant gumą be cukraus, pradinis seilių tekėjimo greitis ženkliai padidėję – seilėtekis suintensyvėja net  iki 10 kartų.

Šiuo metu vis dažniau galite išvysti kramtomųjų gumų, kurių kaina yra ženkliai brangesnė už įprastai prekybos centruose parduodamų gumų. Tokiomis gumomis dažniausiai prekiauja specializuotos fizinės ir internetinės parduotuvės. Kuo jos ypatingos? Dažniaussiai jų sudėtyje būna  - ksilitolio. Ksilitolis,  tai dirbtinis saldiklis, dažniausiai naudojamas kaip cukraus pakaitalas. Kai kuriuose vaisiuose ir uogose jo randama nedideliais kiekiais. Jis taip pat kartais gali būti vadinamas beržų cukrumi (iš kurių jis iš pradžių ir buvo išgaunamas). Natūrali medžiaga ksilitolis pirmą kartą buvo pristatytas Suomijoje Antrojo pasaulinio karo metais, kaip cukraus pakaitalas. Daugumą tyrimų įarodė , kad ksilitolio vartojimas ( 5–10 g per dieną) sumažina ėduonies atsiradimą nuo 30% iki 80 % . Nustatyta, kad trumpalaikis ksilitolio vartojimas sumažina S. mutans kiekį apnašose ir seilėse. Ksilitolio saugumas taip pat buvo plačiai ištirtas. Nors daugumoje tyrimų buvo pranešta apie keletą šalutinių poveikių, jie pasireiškė pavartojus ženkliai per didelį ksilitolio kiekį ( 4-5 kartus). Per didelio kiekio suvartojimas pasireiškia skrandžio sutrikimu ir viduriavimu,  o rekomenduojama dienos norma yra 6 g ksilitolio. Kitaip tariant ksilitolis, tai saldiklis, kuris neigiamai veikia burnos ligų sukelėjęs - bakterijas.

Taigi ar vertą pirkti kelis kartus brangesnę kramtomąją gumą su ksilitoliu ir ko iš jos tikėtis?

Pirmiausia prisiminkite pagrindinę kramtomosios gumos paskirtį- paskatinti savaiminį dantų apsivalymą, kuomtet to negalime padaryti, dėl netikėtai susiklosčiusių aplinkybių (netikėtai užkandžiavote ir neturite su savimi burnos higienos priemonių ir pan). Kramtomoji guma jokiu būdu neatsoja įprasto dantų valymosi nei dantų šepetėliu nei tarpadančių valymo priemonėmis. Todėl, kad ir kokią kramtomąją gumą naudojate su ksilitoliu ar be, tai yra tik pagalbinė priemonė, todėl iš jos tikrai nereikėtų tikėtis daugiau. Beje, mokslininkai yra ištyrę ne tik teigiamą ksilotolio naudą burnos sveikatai, bet ir kitų saldiklių, kaip sorbitolio bei maltitolio ir jų nauda  -  ganėtinai panaši. Tačiau šiuo metu kramtomųjų gumų sudėtis, kurių sudėtyje yra ksilitolio yra palankesnės mūsų sveikatai, tai galite matyti straipsnio apačioje pateiktuose kramtomųjų gumų sudėties pavyzdžiuose. Tuo tarpu jei  norite išties pagerinti savo burnos sveikatos būklę, rekomenduojame geriau išsiugyti kelis naudingus įpročius, kurių neįmanomą perdozuoti ir kurie neabėjotinai veiksmingi bus ir po  šimto metų:

????Po valgio neskubėkite ieškoti kramtomosios gumos (tai darykite tik išskirtiniais atvėjais), geriau visada netolėse turėkite dantų šepetėlį, tarpdančių valymosi priemones, dantų pastą. Šių priemonių pagalba ne tik atgaivinsite burnos kvapą bet ir  išvalysite susikaupusius nešvarus bei sumažinsite burnoje gyvenančių mikroorganizmų kiekį.

????Žinoma, tai bus padaryti, kur kas paprasčiau jei minėtas burnos higienos priemones turėsite ne tik namuose bet ir savo darbo vietoje, rankinėje ar mašinoje.

 

Kramtomosios gumos sudėtis, kurios sudėtyje yra ksilitolio.

Tuo tarpu prekybos centruose parduodamos gumos, saldinamos įvairiais kitais dirbtiniais saldikliais, sudėtis.

Parengė visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą burnos sveikatos srityje

Karolina Sankauskaitė

Literatūra

 

1.Addy M, Perriam E, Sterry A.  (1982). Effects of sugared and sugar-free chewing gum on the accumulation of plaque and debris on the teeth. J Clin Periodontol 1982;9:346-54.

2.Fascinating Facts ABOUT the Invention of Chewing Gum by Thomas Adams in 1845. The Great Idea Finder Web site. Available from: http://www.ideafinder.com/history/inventions/story056.htm

3.GBD 2017 Disease and Injury Incidence and Prevalence Collaborators . (2017).  Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 354 diseases and injuries for 195 countries and territories, 1990-2017: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2017. Lancet. (2018) 392:1789–858. 10.1016/S0140-6736(18)32279-7 

4.Nouf Alshibani, Manal Shalabi, Khuloud AlMugbel ir kt. (2022). Xylitol content and acid production of chewing gums available in the markets of Saudi Arabia. Saudi Dent J 2022 Feb;34(2):121-128. DOI: 10.1016/j.sdentj.2021.11.00

5.Pizzo G., Licata M.E., La Cara M. ir kt. (2007). Effects of sugar-free chewing gums on dental plaque regrowth: A comparative study. J Dent 2007;35:503-8

6.Riley P., Moore D., Ahmed F., Sharif M., Worthington H. (2015). Xylitol-containing products for preventing dental caries in children and adults. Cochrane Database Syst. Rev. 2015;26:CD010743. 

7.Sharma N.C, Galustians J.H, Qaqish J.G. (2001). An evaluation of a commercial chewing gum in combination with normal toothbrushing for reducing dental plaque and gingivitis. Compend Contin Educ Dent 2001;22:13-7.