SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Tarptautinė kovos su narkomanijos ir narkotikų kontrabandos diena

1987 m. birželio 26-ąją Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja paskelbė kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabandos diena. Minimos dienos tikslas – stiprinti šalių tarptautinį bendradarbiavimą siekiant visuomenės, kuri nevartoja narkotikų ir psichotropinių medžiagų. Ši tema tampa vis aktualesnė, nes kasmet vartojančių narkotikus jaunų žmonių skaičius nemažėja.

Pasaulinė sveikatos organizacija teigia, kad 40 – 60 proc. žmogaus sveikatai įtaką daro gyvensenos veiksniai (mityba, fizinis aktyvumas, žalingi įpročiai ir pan.). Vadinasi, visos psichoaktyviosios medžiagos (tabakas, alkoholis, narkotikai ir kt.) lemia ne tik žmogaus sveikatą, bet ir gyvenimo kokybę. Tarptautinėje ligų klasifikacijoje (TLK-10) pažymima, kad psichoaktyviosios medžiagos gali sukelti psichologinę ir fizinę priklausomybę, kai yra sutrikdomas ne tik žmogaus elgesys, bet ir psichinė būsena.

Bent kartą gyvenime narkotikų bandė net 43 proc. studentų, o mokinių – 19 proc. Studentų ir mokinių tarpe populiariausi narkotikai – kanapės, LSD, ekstazis ir kokainas. Naujas psichoaktyviąsias medžiagas yra bandę vartoti 3,7 proc. studentų ir 7 proc. moksleivių. Lietuvoje mokiniai pirmą kartą narkotikus išbando būdami 14 m. ir vyresni. 

Tėvai turi domėtis, bendrauti ir stebėti vaikus, kad laiku būtų užkirstas kelias kvaišalų vartojimui. Jeigu jaunuolis pradėjo eksperimentuoti psichoaktyviosiomis medžiagomis ir jam dar neišsivystė priklausomybė, tėvams rekomenduojame Ankstyvosios intervencijos programą (AIP), kurios tikslas – kuo anksčiau pasiekti jaunus asmenis (14-21 metų jaunuolius), naudojant motyvuojančio interviu metodą, įtraukti į AI programą, padėti ugdyti gebėjimą suvokti vartojimo riziką, keisti požiūrį į psichoaktyviąsias medžiagas ir motyvuoti keisti savo elgesį.

AI programa suteikia:

* Kalbėtis aktualiomis temomis.
* Būti išklausytiems ir suprastiems.
* Kartu su grupės nariais ieškoti atsakymų.

Programą sudaro trys dalys:

* Pradinis pokalbis, kuris yra skirtas kontakto užmezgimui.
* 8 val. praktiniai užsiėmimai aktyviai veiklai, diskusijoms, patirčių pasidalijimui bei refleksijoms.
* Baigiamasis pokalbis.

Dalyvavimas šioje programoje gali būti savanoriškas bei įpareigojantis (kaip administracinio poveikio ar vaiko minimalios priežiūros priemonė).

Išsamesnė informacija teikiama el. paštu: renata.jadlauskiene@sveikatos-biuras.lt arba diana.gedminiene@sveikatos-biuras.lt

Daugiau informacijos apie AI programą rasite: http://www.sveikatos-biuras.lt/ankstyvosios-intervencijos-programa-98

 

Informaciją parengė
Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus
specialistė Renata Jadlauskienė