SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Tarptautinė vaikų gynimo diena

Birželio 1-ąją minite Tarptautinę vaikų gynimo dieną, kurios tikslas priminti visuomenei apie būtinybę saugoti ir gerbti vaikų teises. Tai pagrindinė sąlyga kuriant ir formuojant humanišką, teisinę ir dvasiškai sveiką visuomenę. Norime atkreipti dėmesį, kad turime apsaugoti vaikus nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo.

Paauglystė tiek tėvams, tiek pačiam paaugliui – tikras išbandymų metas. Vaikai greitai keičiasi ir tėvai ima jausti, jog jie nebėra tokie artimi, kokie buvo. Šiuo sudėtingu laikotarpiu, paauglys pasineria į savo identiteto paieškas, taip pat jo tikslas – atrasti savo vietą sociume. Šios paieškos nėra lengvos ir jaunuoliai dažnu atveju maištauja, todėl tėvai ima nerimauti, ar jų atžala nepradėjo vartoti alkoholį ar narkotikus. Ši situacija sudėtinga, nes pasikeitęs elgesys (nuotaikos svyravimas, privatumo troškimas, nenoras įsitraukti į šeimą) būdingas paauglystės laikotarpiu.

Pagrindiniai rizikos faktoriai, lemiantys vaiko psichoaktyvių medžiagų pasirinkimą – tai jaunuolio draugai ir aplinka. Jaunuolis palaipsniui atsiriboja nuo šeimos, nebenori skirti tėvams laiko, jam nebeįdomios tradicijos ir šventės, pradėjo nesisekti mokslai, laisvalaikis kardinaliai pasikeitė, taip pat jaunuolis pasidarė perdėtai irzlus, piktas ir viskuo nepatenkintas – tai požymiai, kad paauglys galimai vartoja psichoaktyviąsias medžiagas.

Jaunuoliai puikiai supranta, kad psichoaktyvių medžiagų vartojimas nėra legalus, todėl įvairiausiais būdais tai bando slėpti. Pastebima, kad tarp paauglių, kurie pradėjo vartoti psichoaktyviąsias medžiagas, linksmumas matuojamas išgerto alkoholio kiekiu ar pavartojus kitą narkotiką, o drąsa – galiojančios tvarkos sudrumstimu ar minimaliai pažeidus įstatymą.

PATIKIMI BŪDAI, KAIP UŽKIRSTI KELIĄ PSICHOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ VARTOJIMUI:
1. BENDRAVIMAS. Bendrauti reikia visada, ne tik, kai kyla įtarimų dėl vartojimo. Jeigu atsitiko taip, kad vaikas galimai vartoja kvaišalus, tai tėvai turi pasiruošti pokalbiui, suplanuoti tinkamą laiką, pagalvoti, ką ir kaip klausti, kokie gali būti atsakymo variantai bei nuspręsti, kokia bus jų pozicija. Tėvai turi būti „pasikaustę“, vadinasi, reikia išstudijuoti informaciją apie psichoaktyviąsias medžiagas, rūšis, poveikį bei žalą. Jeigu tėvų informacija bus neteisinga ir klaidinanti, jaunuoliai ne tik neklausys, bet dar labiau atsiribos. Pokalbio su jaunuoliu metu, tėvai turi palaipsniui prieiti prie kvaišalų temos. Visada yra tikimybė, kad vaikui nerimą kelia kitos problemos, kurios nesusijusios su psichoaktyviosiomis medžiagomis. Pokalbis neturi būti smerkiantis! Jeigu tėvai pasirinks puolimo ir kaltinimo taktiką, tikėtina, jog šis visiškai atsiribos nuo tėvų. Kartais tėvai prieš pokalbį ieško įrodymų vaiko kambaryje, tačiau šito daryti nepatariama, nes tai gali sukelti vaiko pykčio protrūkį ir nepasitikėjimo jausmą, ypač, jeigu jis tikrai nevartoja kvaišalų.
2. IŠKLAUSYMAS. Tėvai turi būti geri klausytojai, kad vaikas galėtų išsipasakoti apie savo problemas, apie kitų paauglių patiriamą spaudimą, ir palaikyti už pastangas tam priešintis.
3. TEIGIAMO PAVYZDŽIO RODYMAS. Tėvai turi prisiminti, kad jų pačių alkoholio vartojimas vaikams matant, turi įtakos jo norui eksperimentuoti psichoaktyviosiomis medžiagomis. Jeigu vaikui nuo mažens susidarys įspūdis, kad alkoholis – neatsiejama švenčių dalis, o išgėrinėjimai savaitgaliais ir per atostogas – atsipalaidavimo būdas, tikėtina, kad šis vaizdas jaunuolį pastūmės pabandyti. Reikia prisiminti, kuo anksčiau vaikas pradės vartoti alkoholį, tuo didesnė tikimybės, kad jis išbandys ir narkotines medžiagas.
4. TARPUSAVIO RYŠIO STIPRINIMAS. Stiprus ir tvirtas ryšys tarp vaikų ir tėvų – ne tik sumažins paauglystėje kilusias problemas, bet ir psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo riziką.

Tėvai turi domėtis, bendrauti ir stebėti vaikus, kad laiku būtų užkirstas kelias kvaišalų vartojimui. Bet jeigu taip atsitiko, kad nepilnametis pradėjo piktnaudžiauti psichoaktyviosiomis medžiagomis, o tėvai nepajėgūs padėti, būtina kreiptis pagalbos į specialistus, kol vaikui neišsivystė priklausomybė.

Tėvai turi domėtis, bendrauti ir stebėti vaikus, kad laiku būtų užkirstas kelias kvaišalų vartojimui. Jeigu jaunuolis pradėjo eksperimentuoti psichoaktyviosiomis medžiagomis ir jam dar neišsivystė priklausomybė, tėvams rekomenduojame Ankstyvosios intervencijos programą (AIP), kurios tikslas – kuo anksčiau pasiekti jaunus asmenis (14-21 metų jaunuolius), naudojant motyvuojančio interviu metodą, įtraukti į AI programą, padėti ugdyti gebėjimą suvokti vartojimo riziką, keisti požiūrį į psichoaktyviąsias medžiagas ir motyvuoti keisti savo elgesį.

AI programa suteikia:

* Kalbėtis aktualiomis temomis.
* Būti išklausytiems ir suprastiems.
* Kartu su grupės nariais ieškoti atsakymų.

Programą sudaro trys dalys:

* Pradinis pokalbis, kuris yra skirtas kontakto užmezgimui.
* 8 val. praktiniai užsiėmimai aktyviai veiklai, diskusijoms, patirčių pasidalijimui bei refleksijoms.
* Baigiamasis pokalbis.

 

Dalyvavimas šioje programoje gali būti savanoriškas bei įpareigojantis (kaip administracinio poveikio ar vaiko minimalios priežiūros priemonė).
Išsamesnė informacija teikiama el. paštu: renata.jadlauskiene@sveikatos-biuras.lt arba diana.gedminiene@sveikatos-biuras.lt
Daugiau informacijos apie AI programą rasite: http://www.sveikatos-biuras.lt/read_new.php?new_id=2759 ir http://www.sveikatos-biuras.lt/ankstyvosios-intervencijos-programa-98

 

Informacija parengta remiantis:
1. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (2017). Naujos psichoaktyviosios medžiagos. Prieiga per internetą: https://ntakd.lrv.lt/uploads/ntakd/documents/files/35362%20NTAKD%20naujos%20medziagos_2017%2011%2016%20galutinis.pdf
2. Alcohol and Drug Foundation. Identifying drug use. Prieiga per internetą: https://adf.org.au/talking-about-drugs/parenting/identifying-drug-use/
3. Mayo Clinic (2017). Drug addiction (substance use disorder). Prieiga per internetą: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/drug-addiction/symptoms-causes/syc-20365112

 

Informaciją parengė
Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus
specialistė Renata Jadlauskienė