SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Pasižadu mesti rūkyti

Gegužės 31-ąją dieną minime Pasaulinę dieną be tabako. Pasaulinė sveikatos organizacija kiekvienais metais šią dieną atkreipia dėmesį į skirtingas problemas, kurios susijusios su rūkymu. 2021 m. inicijuojama kampanija „Pasižadu mesti rūkyti“, kurios tikslas paskatinti žmones atsisakyti šio žalingo ir sveikatai kenksmingo įpročio.

Rūkymo tendencija

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento užsakymu 2020 metais atlikto tyrimo „Tabako gaminių ir alkoholio vartojimo prevencijos ir kontrolės priemonių efektyvumo ir požiūrio vertinimas“ tarp 18-74 metų amžiaus asmenų (n=1007) duomenimis, rūkančiųjų per paskutinį mėnesį (cigaretes, cigarus, pypkę) ir kasdieną, lyginant su 2017 metais, sumažėjo. Naujausio tyrimo duomenimis, 22 proc. apklaustųjų rūko kasdien ( 2017 m. – 28 proc.), o nors kartą per paskutinį mėnesį - 28 proc. (2017 m. - 31 proc.). 2020 tyrimo duomenimis 64 proc. respondentų bent kartą gyvenime yra bandę rūkyti (cigaretes, cigarus, pypkę) (2017 m. tokių buvo 65 proc.).

Priežastys, skatinančios mesti rūkyti:

* Tabakas veikia žmogaus išvaizdą (kvapas, pageltę dantys ir pirštai, raukšlių atsiradimas, odos spalvos pasikeitimas ir pan.).
* Keliama grėsmė ne tik rūkančiojo, bet ir jo draugų bei šeimos sveikatai (pasyvus rūkymas, atsitiktiniai nelaimingi atsitikimai (gaisras) ir pan.).
* Rūkymas ir elektroninių cigarečių vartojimas šalia vaikų kenkia jų sveikatai ir saugumui.
* Tabako vartojimas turi neigiamų socialinių padarinių (pavyzdžio rodymas vaikams, neigiama įtaka bendravimui, metus rūkyti žmogus tampa produktyvesnis ir nereikia atidėti vykdomos veiklos dėl išėjimo parūkyti ir pan.).
* Rūkymas yra brangus – galite išleisti savo pinigus svarbesniems dalykams.
* Rūkymas sumažina vaisingumą.
* Visos tabako priemonės yra mirtinos (kasmet miršta dėl tabako vartojimo apie 8 milijonus žmonių; rūkymas gali sukelti burnos vėžį, dantų netekimą, dėmes ant dantų ir kt.).
* Perkant tabako gaminius finansiškai yra remiama pramonė, kuri sėja ligas ir mirtį bei išnaudojami ūkininkai ir vaikai (tabako augintojai kenčia nuo nikotino, kuris absorduojasi per odą, sunkiųjų pesticidų ir tabako dulkių poveikio).
* Kaitinamieji tabako gaminiai kenkia sveikatai (išskiriamos kenksmingos medžiagos ir kt.).
* Elektroninės cigaretės kenkia sveikatai ir nėra saugios.
* Tabako vartojimas, ypač rūkymas sukelia kvėpavimo sutrikimus.
* Tabakas sukelia širdies problemas.
* Tabakas sukelia daugiau kaip 20 vėžinių susirgimų.
* Rūkantieji dažniau praranda regą ir klausą.
* Tabakas kenkia beveik kiekvienam kūno organui.
* Tabakas ir nikotinas kenkia kūdikiui.
* Tabakas teršia aplinką.

Išsamiau apie priežastis, skatinančias mesti rūkyti, rasite: 
https://ntakd.lrv.lt/uploads/ntakd/documents/files/100%20prie%C5%BEas%C4%8Di%C5%B3%20(1).pdf 

Mesti rūkyti yra iššūkis sau

Norėdami išvengti nemalonių psichologinių pojūčių, neretai norintieji mesti rūkyti neišlaiko metimo programos ir vėl grįžta prie rūkymo, tarsi tai būtų vienintelis nusiraminimo būdas. Pasak atliktų tyrimų, yra du būdai, kaip rūkymas gali daryti įtaką depresijos atsiradimui. Pirma, tai nikotinas ar kiti cheminiai cigarečių komponentai, kurie tarsi palengvina depresijos simptomus, o antra, kad rūkymas keičia smegenų veiklą, todėl nustojus rūkyti, psichinė sveikata pablogėja ir žmogų apima toks stiprus noras rūkyti, lyg tai būtų tiesiog išsigelbėjimas. Šis patiriamas stresas skatina poreikį užsirūkyti. Pastebėta, kad net ir po ilgo abstinencijos laikotarpio, patirtas staigus stresas dažnai atnaujina potraukį rūkyti, tam, kad palengvėtų emocinė įtampa. Motyvacija rūkyti glaudžiai susijusi su emocijų reguliavimu. Rūkantieji teigia, kad rūkyti norisi ypač tada, kai jaučiamas stiprus nerimas, stresas, liūdesys, o parūkius, šie jausmai tarsi palengvėja ir suteikiamas apgaulingas ramybės jausmas. Deja, bet šis poveikis yra trumpalaikis, kurį greitai pakeičia kiti pojūčiai, tokie kaip dirglumas, dėmesio koncentracijos stoka ir pan. 

Su kokiais sunkumais susiduriama metant rūkyti:

* stipriai išreikšta priklausomybė nikotinui (stiprūs abstinencijos reiškiniai anksčiau buvusių bandymų mesti rūkyti metu; per parą surūkoma 20 cigarečių ar daugiau; pirmą cigaretę ryte surūkoma per 30 min. nuo pabudimo);
* aukštas patiriamo streso lygis;
* alkoholio vartojimo įpročiai (metant rūkyti patariama bent mėnesį susilaikyti nuo alkoholinių gėrimų vartojimo);
* psichikos sutrikimai (buvusi ar esama depresija, šizofrenija, priklausomybė kitoms psichoaktyviosioms medžiagoms);
* baimė priaugti svorio (svarbu sveikai maitintis ir didinti fizinį aktyvumą).

Kas sudaro sėkmingas sąlygas mesti rūkyti šiandien:

* noras mesti rūkyti: norinčiam mesti rūkyti gali padėti visi būdai, nenorinčiam – niekas nepadės;
* aiškūs metimo motyvai: sveikatos pagerinimas ar išsaugojimas (nerūkantys mažiau serga ir gyvena ilgiau), pinigų taupymas, geras pavyzdys kitiems, estetinis (dingsta nemalonus kvapas iš burnos, patalpose, nebegelsta dantys, pagražėja oda), ekologinis (sumažėja aplinkos ir patalpų oro tarša);
* psichologinis (valios ugdymas, savivertės pagerinimas);
* žinojimas, kaip palengvinti abstinenciją (užimtumas, fizinis aktyvumas, ko nors kramtymas, vandens gėrimas, relaksacija ir kt.);
* aplinkinių parama (lengviau mesti kartu su artimu žmogumi, draugu, bendradarbiu, paprašius aplinkinių, kad būtų kantrūs, suprastų kaip yra sunku, nerūkytų metančiojo akivaizdoje).

Sėkmingas metimas rūkyti gali būti tik tada, kai žmogus save motyvuoja ir pasiryžta mesti šiandien. Rekomenduojama, kiekvienam norinčiam mesti rūkyti, pasidaryti sau tinkamų ir svarbių priežasčių sąrašą, kodėl metus rūkyti žmogui bus nauda. Taip pat susirašyti ir būdus, kurie padės neprarasti motyvacijos ir suteiks stiprybės nepasiduoti bet kokiai pagundai. Sėkmingą metimą garantuos, jeigu puikiai žmogus iš anksto apgalvos visus susiformavusius įpročius, kada yra rūkoma (pvz., tik ką atsikėlus ryte, patyrus nervinę įtampą, išeinant iš namų, geriant kavą ir pan.). Šių įpročių žinojimas padės pakeisti savo elgesį ir senus įpročius keisti naujais (pvz., patyrus įtampą, užsiimti fiziškai aktyvia veikla ar meditacija, prie kavos pasirinkti kokį nors užkandį).

Raginame pasižadėti sau mesti rūkyti ir tokiu būdu pakeisti savo gyvenimo būdą.

Informacija parengta remiantis:
1. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (2020). Lietuvoje kinta rūkymo įpročiai. Prieiga per internetą: https://ntakd.lrv.lt/lt/naujienos/lietuvoje-kinta-rukymo-iprociai-jauni-zmones-vis-dazniau-renkasi-elektronines-cigaretes-bei-naujoviskus-bedumius-tabako-produktus-vietoje-iprastu-tabako-gaminiu
2. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (2021). Daugiau nei 100 priežasčių mesti rūkyti. Prieiga per internetą: https://ntakd.lrv.lt/uploads/ntakd/documents/files/100%20prie%C5%BEas%C4%8Di%C5%B3%20(1).pdf
3. Pagalba sau (2020). Priklausomybė nuo rūkymo. Prieiga per internetą: https://pagalbasau.lt/priklausomybes/priklausomybe-nuo-rukymo/
4. Valstybinis psichikos sveikatos centras (2017). Nerūkyti niekada nevėlu. Prieiga per internetą: https://vpsc.lrv.lt/lt/informacine-medziaga/informacija-priklausomybes-ligu-klausimais/nerukyti-niekada-nevelu

 

Informaciją parengė
Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus
specialistė Renata Jadlauskienė