SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Balandžio 29- oji Tarptautinė imunologijos diena

Balandžio 29-ąją minint Tarptautinę imunologijos dieną, visuomenės sveikatos specialistai primena, kad SKIEPIJIMAS yra ne tik asmens apsaugos priemonė, bet ir efektyvus užkrečiamųjų ligų kontrolės mechanizmas, vienas svarbiausių įrankių, leidžiančių užkirsti kelią ligoms ir apsaugoti vaikus, bei visą visuomenę nuo infekcinių ligų plitimo. Nuo visuomenės požiūrio į skiepus, skiepų saugumą ir jų būtinumą, priklauso vykdomų skiepijimo programų veiksmingumas. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, skiepijimo mastas, leidžiantis valdyti užkrečiamąsias ligas, yra ne mažiau kaip 90–95 proc. paskiepytų vaikų. 

Pastaruoju metu atsiranda vis daugiau kombinuotų vakcinų, kurios suteikia galimybę viena injekcija suvaldyti keletą užkrečiamųjų ligų. Pasaulyje jau yra naudojama ir penkių ar šešių komponentų vakcina, tai reiškia, kad viena injekcija galima paskiepyti nuo penkių ar net šešių ligų.

Nuo 2006 m. vietoje monovalentės Hib vakcinos  Lietuvoje pradėta naudoti kombinuota penkiavalentė vakcina. 2 mėnesių kūdikius rekomenduojama paskiepyti pirmąja Hib vakcinos doze, įprastai esančia viename vaistiniame preparate kartu su skiepais nuo kokliušo, difterijos, stabligės (DTaP) ir skiepais nuo poliomielito (IPV). Patikimas ir ilgalaikis imunitetas pasiekiamas tik įskiepijus visas rekomenduojamas Hib vakcinos dozes. Vaikai pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių šia vakcina skiepijami 2 mėn., 4 mėn., 6 mėn. ir pakartotinai 18 mėn. amžiaus. Suaugusiems pakartotinai skiepytis Hib vakcina nereikia, nes jiems ši infekcija pasitaiko retai ir nėra tokia pavojinga.

Tačiau statistika nedžiugina, 1 metų amžiaus vaikų DTP (difterijos, stabligės, kokliušo), poliomielito ir B tipo Haemophilus influenzae infekcijos vakcinacijos apimtis Šiaulių mieste 2019 m. tesiekė tik 87,7 proc. 2020 m. dėl COVID-19 (koronaviruso) pandemijos įvesto karantino metu vaikų profilaktinio skiepijimo apimtys ženkliai sumažėjo ir artimiausiu metu yra rizika išaugti  vakcinomis valdomų ligų skaičiui. Turime pasistengti, kad sugrįžtume prie buvusio skiepijimo lygio.

     Ar tai saugu mano vaikui?

Šios kombinuotos vakcinos kūdikių tėveliai prisibijo dėl didesnių ir rimtesnių ar sunkiau nustatomų šalutinių poveikių arba mažesnio jų veiksmingumo. Tačiau šios baimės visai nepagrįstos, nes yra  pastebėta, kad šalutiniai kombinuotos DTaP vakcinos (skiepai nuo kokliušo, difterijos, stabligės) poveikiai yra mažesni, nei įskiepijant kiekvieną komponentą atskirai. Nuo pat gimimo kūdikio imuninė sistema saugo jį nuo aplinkoje esančių mikrobų. Be šios apsaugos kūdikio organizmas tiesiog nesusidorotų su dešimtimis tūkstančių bakterijų ir virusų, kurių nuolat yra ant odos, nosyje, gerklėje ir žarnyne. Būtent todėl, kūdikio imuninė sistema paprastai ir lengvai susidoroja su keliomis vakcinomis, skiriamomis pagal imunizacijos programą. Kombinuotos vakcinos suteikia tokią pačią efektyvią apsaugą, kaip ir kitos. Prieš pasiekiant vartotoją, tikrinamas tiek kiekvienas kombinuotos vakcinos komponentas atskirai, tiek ir jų poveikis organizmui po vienos injekcijos.

Kombinuotų vakcinų poreikis atsirado, kuomet imta skiepyti nuo didelio skaičiaus ligų. Jos kuriamos tam, kad pavyktų sumažinti apsilankymų pas gydytoją ir dūrių skaičių. Šios vakcinos taip pat sumažina medicinos personalo, transportavimo, sandėliavimo kaštus (nors jų kūrimas yra gerokai brangesnis ir ilgesnis).

Laikantis Lietuvos profilaktinių vaikų skiepijimų kalendoriaus vaikai iki 7 mėnesių amžiaus yra paskiepijami, priklausomai nuo tėvų pasirinkimo ir gydytojų rekomendacijų, iki 14 kartų. Jeigu laikytumėmės identiško plano, tačiau nenaudotume kombinuotų vakcinų, vaikus reikėtų skiepyti 26 kartus.

    Nuo kokių ligų mano vaiką saugo penkiavalentė Hib vakcina (DTaP+ B tipo Haemophilus influenzae)?

Haemophilus influenzae B INFEKCIJOS (Hib) – tai infekcija, kuri buvo ir išlieka viena pagrindinių invazinių bakterinių ligų priežasčių pasaulyje. Ji sukelia bakteremiją (bakterijų buvimą kraujyje), gyvybei pavojingą epiglotitą (antgerklio uždegimą), plaučių uždegimą ir meningitą (smegenis gaubiančių dangalų uždegimą). Tai mažų vaikų liga, kuria dažniausiai serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Sergamumas šia infekcija padidėja rugsėjo– gruodžio ir kovo–gegužės mėnesiais.

DIFTERIJOS - tai nosiaryklės ir kvėpavimo takų gleivinės infekcinis uždegimas, pasireiškiantis bendra organizmo intoksikacija, širdies ir nervų sistemos pažeidimu.

STABLIGĖS - tai ūmi infekcinė liga, pasireiškianti nepaprastai skausmingais raumenų spazmais, kurių metu gali įvykti asfiksija ir mirtis. Stabligės sukėlėjais užsikrečiama, kai susižeidus ar nusideginus žaizda užkrečiama dirvožemiu. Patekę į gilią žaizdą, stabligės sukėlėjai pradeda gaminti stiprų nuodą, kuris sukelia raumenų spazmus. Nuo šios ligos visi skiepijami vaikystėje, tačiau kas 10 metų imunitetą būtina stiprinti ir suleisti dar vieną vakcinos dozę.

KOKLIUŠO Ankstyvojo amžiaus kūdikiams kokliušas yra labai sunki liga. Teigiama, kad 6 iš 100 kokliušas komplikuojasi pneumonija, 1 iš 200 – būna trumpalaikiai traukuliai, 1 iš 500 – sunkios smegenų komplikacijos, 1 iš 250 – miršta.

POLIOMELITO - tai ūmi virusinė infekcija, sukelianti įvairių raumenų paralyžius. Dažniausiai pažeidžiami galūnių raumenys, o sunkiausios ligos formos sukelia kvėpavimo raumenų paralyžių, nuo kurio ligoniai neretai miršta. Persirgus poliomielitu, luošinantis raumenų paralyžius gali išlikti visam gyvenimui.

Koks galimas šios vakcinos šalutinis poveikis mano vaikui?

Daugumai kūdikių nepasireiškia joks šalutinis poveikis, tačiau visi kūdikiai skirtingi. Taigi, jūsų kūdikiui gali pasireikšti kai kurie iš toliau nurodytų šalutinių reiškinių, kurie paprastai būna nestiprūs:

  • irzlumas, kuris paprastai praeina po 48 val. po injekcijos;
  • nestiprus karščiavimas;
  • nedidelis sukietėjimas injekcijos vietoje, kuris po kelių savaičių pamažu išnyksta. 

 

 

Informacinį pranešimą parengė: Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą

Karolina Rušinskienė