SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Insulto profilaktikos programa "FAST herojai" startavo Šiauliuose

„FAST herojai“ yra tarptautinis projektas, didinantis visuomenės žinias apie insulto simptomus ir tokiu būdu siekiantis, kad kuo daugiau vaikų galėtų džiaugtis kokybišku laiku su savo seneliais. Šią Pasaulio insulto organizacijos remiamą mokymo programą sukūrė Makedonijos universiteto  Švietimo ir socialinių mokslų fakultetas kartu su Iniciatyva „Angels“.

Tarptautinė insulto organizacija siūlo visiems prisiminti formulę VEIDAS (angl. Face) – RANKA (angl. Arm) – KALBA (angl. Speech) – LAIKAS (angl. Time) ir jos trumpą paaiškinimą (angl. trumpinys FAST - greitai). Jeigu žmogui staiga persikreipia viena veido pusė, nusilpsta viena ranka ar kalba tampa nerišli (požymiai nebūtinai pasireiškia visi iš karto), reikia įtarti insultą ir skubiai kviesti greitąją medicinos pagalbą, nes pirmosios minutės ir valandos po simptomų atsiradimo yra ypač svarbios tolesnei ligos eigai ir gydymo galimybėms, mat bėgant laikui galvos smegenys pažeidžiamos vis labiau.

Programoje dalyvauti gali bet kuri švietimo įstaiga, užsiregistravusi svetainėje fastheroes.com. Dalyvaudami „FAST herojų“ pamokėlėse bei atlikdami užduotis svetainėje kartu su šeimos nariais, 5-9 metų vaikai išmoks įsiminti tris svarbiausius insulto požymius susiedami juos su pagalbos numeriu „112“. Jums gali kilti klausimas, apie insultą mokome vaikus, juk insultas dažniausiai ištinka vyresnio amžiaus žmones. Iš tiesų, vaikai supažindina tėvelius ir kitus šeimos narius su daugybe įvairių dalykų. Tyrimais įrodyta, kad mokant vaikus sveikos gyvensenos jie gali sėkmingai perduoti šias žinias savo tėvams ir netgi pakeisti jų gyvenimo būdą. Todėl mokydami vaikus svarbiausių insulto simptomų ir ką reikia daryti jiems pasireiškus bei patikėdami jiems „misiją“ perduoti šias žinias savo šeimoms, galime išgelbėti žmogaus gyvybę.

Programą sudaro penkios pamokėlės, kurių kiekvienai skiriama viena valanda per savaitę. Kiekvieną savaitę vaikai išmoksta vieną insulto požymį. Ugdymo procese vaikams draugiją palaiko trys Senjorai superherojai. Kiekvienas superherojus padeda vaikams išmokti tam tikrą insulto požymį, susiedamas jį su vienu skaičiumi iš Europos bendrojo pagalbos numerio 112. Kad „misija“ būtų užbaigta, šeimos kiekvieną savaitę turi prisijungti prie interneto svetainės fastheroes.com. Šioje svetainėje visa šeima gali stebėti smagų kassavaitinį animacinį filmuką, sužinoti apie tos savaitės insulto požymį bei užbaigti misiją. Svetainėje vaikas gali žaisti smagius žaidimus bei užsidirbti „monetų“ ir „deimantų“, už kuriuos gali „nusipirkti“ ir parsisiųsti Fast Herojų atributikos.

Kol programa dar nėra pilnai įsibėgėjusi Lietuvoje, į pilotinį projektą įsijungusios švietimo įstaigos − lopšeliai-darželiai „Ąžuoliukas“, „Bangelė“, „Berželis“, „Coliukė“, „Drugelis“, „Gintarėlis“, „Klevelis“, „Rugiagėlė“, „Trys nykštukai“, „Vaikystė“, „Varpelis“, „Žirniukas“, „Žiogelis“, Saulės pradinė mokykla bei savarankiškai į programą prisijungusi „Rasos“ progimnazija − jau džiaugiasi pirmaisiais rezultatais. Tarpininkaujant Šiaulių visuomenės sveikatos biurui, šios įstaigos buvo aprūpintos ir visa nemokama spausdinta mokomąja medžiaga. Vaikai su šeimomis galės ne tik išnaudoti visas „FAST herojų“ svetainės suteikiamas galimybes, bet ir visuomenės sveikatos priežiūros specialisčių vedamose pamokėlėse atlikti užduotis specialiai pamokoms skirtuose pratybų sąsiuviniuose, sudėti piešinius ir laiškus į specialiai paruoštus vokus ir išsiųsti juos seneliams bei parsinešti plakatus su programos herojais ir pasikabinti juos, kad visai šeimai primintų tai, kas svarbiausia – atpažinti insultą ir skubiai kviesti greitąją pagalbą.   

Pastebėjus insulto požymius būtina ligonį paguldyti, pakeliant galvą ne mažiau kaip 30 laipsnių nuo lygaus paviršiaus. Atlaisvinti kaklą veržiančius drabužius. Ligoniui praradus sąmonę ar vemiant, guldyti jį ant šono. Jokiu būdu negalima palikti ligonio vieno, kol atvyks greitoji medicinos pagalba. Būtina atidžiai stebėti ligonio gyvybines funkcijas, o joms sutrikus – pradėti dirbtinį gaivinimą. Atvykus greitosios pagalbos gydytojui, reikia kuo tiksliau pasakyti, kada ligoniui pasireiškė pirmieji ligos požymiai. Tik veikiant greitai gydymas po insulto bus efektyvus, padidės tikimybė išgyti.

Pranešimą parengė Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Asta Ivoškienė