Sportuok ir būsi sveikas! Ši frazė skamba labai dažnai, tačiau retas iš mūsų pagalvoja, ką iš tiesų ji reiškia. Todėl šiandien pabandykime suprasti, kodėl verta mankštintis ir kodėl sportas tolygu sveikatai, o pastaroji yra pagrindinis mūsų turtas.
Daugumai žmonių sportas – tai paprastas, kūną alinantis laisvalaikio praleidimo būdas. Tačiau sportas suteikia naudą ne tik mūsų fizinei būklei bet tuo pačiu ir protinei būklei: pakelia bendrą organizmo tonusą bei suteikia daugiau jėgų. Todėl fizinis aktyvumas:
Net ir nesimankštinant mūsų kūnas išskiria laimės hormonų, kurie mus verčia jaustis pakylėtais, laimingais. Tačiau reguliariai sportuojant mūsų kūnas pasidaro dar jautresnis gaunamiems hormonams, kas skatina dar geresnę nuotaiką.
Šaltinis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5928534/
Reguliari mankšta padeda išsaugoti kaulų tvirtumą. Kauluose, kuriems tenka pagrindinis fizinis krūvis, susikaupia daugiau kalcio ir fosforo druskų. Jau po kelių savaičių reguliaraus fizinio aktyvumo gali padaugėti makroelementų. Todėl, kad sustabdytume osteoporozes vystymąsi vėlesniame amžiuje patariama pradėti sportuoti kol esame jauni.
Šaltinis: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28053920/
Jeigu mūsų gyvenimas yra sėslus, tai fizinis aktyvumas yra tarsi didelis kavos puodelis, kuris pakels mūsų energijos rodiklius visai dienai. Judėdami mes suaktyviname kraujo cirkuliaciją, kurios dėka deguonis pasklinda po visą kūną ir „pakrauna“ mus energija.
Šaltinis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6557987/
Reguliariai mankštinantis mūsų kūnas išskiria natūralius antioksidantus, kurie padeda apsaugoti odos ląsteles nuo pažeidimų. Sportas pagerina kraujotaką, dėl to oda šiek tiek švyti. Sportuojant ir prakaituojant taip pat kūnas valosi nuo toksinų. Sportas padeda apsivalyti nuo negyvų odos ląstelių bei suteikia galimybę atsirasti naujoms.
Šaltinis: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25902870/
Yra įrodyta, kad fizinis aktyvumas veikia miego kokybę ir per tam tikrus fiziologinius procesus mažina nemigos riziką. Tai yra ypač aktualu žmonėm, kurie vėlesniame amžiuje susiduria su miego sutrikimais.
Šaltinis: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27555754/
Taigi, noriu pasikartoti ir priminti, kad bet kokia fizinio aktyvumo forma yra raktas į sveiką jaunystę.
Pranešimą parengė
Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistas,
vykdantis visuomenės sveikatos stiprinimą fizinio aktyvumo skatinimo srityje,
Tomas Katkus