SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Kaip išvengti alkoholio vartojimo pasekmių?

Alkoholis yra vartojamas ne šimtus, o tūkstančius metų. Jau senovėje atrastas vynas ir alus tapo neatsiejama visuomenės dalimi bei užėmė svarbų vaidmenį tiek socialiniame gyvenime, tiek religiniuose ritualuose. Deja, bet ir šiuolaikinėje visuomenėje vyrauja tam tikra alkoholio vartojimo kultūra. Taip pat pastebima, kad psichoaktyviosios medžiagos dažnai pradedamos vartoti siekiant pagerinti psichinę būseną, nusiraminti, atsipalaiduoti, „atitrūkti“ nuo problemų, bet, deja, tai tik padidina socialinės žalos riziką (ligos, traumos, nelaimingi atsitikimai ir pan.). Būtina įsidėmėti, kad kuo didesnis alkoholinių gėrimų suvartojamas, tuo didesnė priklausomybės rizika.

Priklausomybė prasideda nuo saikingo vartojimo

Deja, bet visuomenėje dar gaji nuostata, kad saikingas alkoholio vartojimas gali apsaugoti nuo priklausomybės, tačiau visi priklausomi asmenys ir pradėjo būtent nuo psichoaktyvių medžiagų vartojimo retai ir po nedaug. Tik vystantis priklausomybei, padidėja suvartojamos medžiagos kiekis ir tokiu būdu dažnėjo vartojimas, kol tai tampa tiesiog nekontroliuojama. Išaugus psichoaktyviųjų medžiagų tolerancijai, tenka didinti dozę, norint pasiekti tą patį efektą. Psichologinės priklausomybės pirmieji ženklai perauga į ryškesnius fizinės abstinencijos požymius, o išaugęs suvartotos medžiagos kiekis, sukelia neišvengiamus sveikatos sutrikimus. Būtina prisiminti, kad alkoholio vartojimas sukelia neigiamą poveikį žmogaus organizmui. Kiekvieną kartą vartojant alkoholinius gėrimus, didėja žala sveikatai, o gausus vartojimas silpnina imuninę sistemą ir didėja rizika susirgti infekcinėmis ligomis, įskaitant ir Covid-19.

Norint išvengti neigiamų alkoholio vartojimo pasekmių, specialistai rekomenduoja:

* Siekiant išvengti imuninės sistemos susilpnėjimo ir žalos sveikatai, rekomenduojama visiškai atsisakyti alkoholinių gėrimų vartojimo.
* Jeigu nusprendėte atsisakyti alkoholio, nepasiduokite aplinkinių įtikinėjimams apie alkoholinių gėrimų vartojimo naudą sveikatai.
* Jeigu nusprendėte alkoholio neatsisakyti, pasistenkite sumažinti suvartojamo alkoholio kiekį.
* Nevartokite alkoholinių gėrimų norėdami įveikti neigiamas emocijas ir stresą.
* Alkoholinių gėrimų vartojimas saviizoliacijos laikotarpiu gali padidinti savižudybės riziką. Jeigu jus aplanko mintys apie savižudybę, skambinkite nemokamais emocinės pagalbos tarnybų numeriais.
* Kreipkitės pagalbos, jeigu jaučiate, jog jūs arba jūsų artimieji negali kontroliuoti išgeriamo alkoholio kiekio, o alkoholio vartojimo įpročiai kelią grėsmę sveikatai.
* Kartais žmogus alkoholinius gėrimus vartoja prieš tai nieko nevalgęs, todėl alkoholio absorbcija į organizmą įvyksta per pusvalandį ir yra greičiau apgirstama bei apsinuodijama.
* Niekada nevartokite alkoholio kartu su vaistais, net jeigu tai augaliniai ar nereceptiniai preparatai. Alkoholis gali sumažinti vaistų efektyvumą arba atvirkščiai - sustiprinti jų poveikį ir pakenkti sveikatai. Taip pat nevartokite alkoholinių gėrimų, jeigu vartojate vaistus, veikiančius centrinę nervų sistemą (nuskausminamuosius, migdomuosius, antidepresantus ir kt.), nes alkoholis gali sutrikdyti kepenų veiklą ir funkcijas, sukelti kepenų nepakankamumą ar kitas rimtas sveikatos problemas.
* Venkite namuose kaupti alkoholinius gėrimus, didelis atsargų laikymas gali paskatinti dažnesnį jūsų arba jūsų artimųjų alkoholio vartojimą.
* Įsitikinkite, jog vaikai ir jaunimas, gyvenantys kartu su jumis, neturi galimybės vartoti alkoholio. Nevartokite alkoholinių gėrimų jiems matant – būkite pavyzdžiu.
* Bet kuriuo atveju, moterys neigiamą alkoholio poveikį pajunta stipriau ir greičiau. Tai lemia ne tik mažesnė moterų kūno masė, bet ir mažesnis organizme esantis alkoholio skaidančių fermentų (alkoholdehidrogenazės) kiekis.
* Vartojant alkoholį, organizme sutrinka antidiurezinio hormono gamyba, todėl greitai netenkama vandens atsargų. Net ir vienas bokalas alaus didina dehidratacijos riziką.

Prisiminkite, kad alkoholis neišsprendžia problemų, nepakelia nuotaikos ir nepadeda susitvarkyti su emocijomis. Tik būdami blaivūs, galėsite priimti tinkamus sprendimus, susijusius su jūsų pačių ir jūsų artimųjų gerove.

 

Informaciją, remiantis Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento ir Dravecko, K. ir kt., „(Ne)pasmerkti“ knygos medžiaga, parengė
Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus
specialistė Renata Jadlauskienė