SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Lapkričio 17-ąją minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena

Kasmet Lietuvoje gimsta apie du tūkstančius neišnešiotų naujagimių. Vilniaus universiteto Santaros klinikų Neonatologijos centro vadovas doc. dr. Arūnas Liubšys, vertindamas šiuos skaičius, sako, kad ši statistika, palyginti su kitomis pasaulio šalimis, yra džiuginanti.

„Svarbiausias dalykas, ką padarėme jau pirmaisiais Nepriklausomybės metais, buvo sudaryta ekspertų grupė, kuri parengė perinatologijos programą. Ši programa numatė, kad moterys, gimdyvės ir nėščiosios, kurioms kyla didesnė rizika pagimdyti neišnešiotus ar sergančius naujagimius, turi būti prižiūrimos didesniuose ir geriau aprūpintuose medicinos centruose. Jos turi gimdyti tose sveikatos priežiūros įstaigose, kurios gali suteikti aukštesnio lygio medicinos pagalbą“, – pastebėjimais dalinasi jis.

Pradėjus vykdyti šią programą, rizikos grupės moteris pradėjo prižiūrėti 5 stambiausios ligoninės Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Ligoninės buvo suskirstytos į tam tikrus lygius, o pagal tai buvo pasirūpinta medicinos įranga, apmokytas personalas.

Kaip atrodo neišnešiotas naujagimis?

Neišnešiotas naujagimis – tai naujagimis, gimęs nuo 22 savaitės iki 36 savaičių ir 6 dienų. Laikas, kurį mažylis dar turėjo būti mamos įsčiose, yra itin reikšmingas, nes būtent tada vystosi visi jo organai ir sistemos. Todėl daugeliui kyla klausimas, tad kaipgi atrodo anksčiau laiko gimęs kūdikis. 

LSMU Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė, gydytoja neonatologė prof. dr. Rasa Tamelienė sako, kad neišnešiotas naujagimis turi viską: „Turi kūnelį, galvytę, kojytes, rankytes, pirštukus, akytes, nosytę, burnytę, ausytes, tik yra labai mažas. Jeigu pasižiūrėsime į naujagimį, gimusį 22 savaitę, – jis bus labai nebrandus. Jo odelė plonytė, skaidri, atspalvis melsvas, kadangi persišviečia visos kraujagyslės. Odelė kaip celofanas, labai trapi, ją lengvai galima pažeisti. Tuo tarpu neišnešiotukas, gimęs 36 savaitę, mažai skirsis nuo laiku gimusio naujagimio ir bus panašus į mūsų įsivaizduojamą vaiką, nes bus tvirtesnės, storesnės odelės, rausvas, gražus vaikutis.” 

Intensyvios medicinos pagalbos labiausiai reikia tiems, kurie gimsta sverdami mažiau nei 1500 gramų.

Neišnešiotų naujagimių asociacija „Neišnešiotukas“ šiemet siūlo prisijungti prie šiai dienai skirtų renginių:

Lapkričio 15-21 d. PURPURINĖ BANGA. Įžiebiami žinomi Lietuvos pastatai purpurine spalva. Šiauliuose purpurine spalva nusidažė Prisikėlimo aikštė bei Šiaulių miesto savivaldybė.Lapkričio 16 d. Spaudos konferencija LR Seime.

 Lapkričio 17 d. Sveikinimas šeimų ir personalo ligoninėse.

 Lapkričio 18 d. Neonatologų konferencija

 Lapkričio 23 d. Pirmieji Ankstuko metai. Seminaras tėvams.

Informacijos ir pagalbos bei palaikymo ieškokite svetainėse:

www.ankstukai.lt

www.auginulietuva.lt

www.neisnesiotukas.lt

www.kudikionetektis.lt

www.neplanuotasnestumas.lt

Visą parą veikia paramos ir pagalbos linija šeimoms, susilaukusioms neišnešioto naujagimio. Į Ankstukų liniją skambinti galima telefonu +370 612 03 800.

  • Dažnai pravirgstate ar susigraudinate kalbėdami apie savo per anksti gimusį vaiką?
  • Nuolat nerimaujate ir baiminatės dėl ateities?
  • Jaučiatės pasimetę ir nežinote, kaip užmegzti ryšį su savo ankstuk?
  • Abejojate, ar esate gera mama ar geras tėtis savo vaikui?
  • Pastebite, jog santykiai su vaiko tėvu ar mama tampa vis šaltesni ar piktesni?
  • Nesuprantate, kas vyksta jausmuose ir mintyse, jaučiatės prastai?

Gali būti, kad tai labai tinkamas metas apsilankyti pas psichologą. Pasitarus ir pasidalinus rūpesčiais dažnai tampa daug ramiau ir aiškiau.

Galimybė gauti psichologinę pagalbą visiems šeimos nariams - paskambinus telefonu Nr. 1809.

Pranešimą parengė Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Asta Ivoškienė