SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Alkoholis ir nėštumas - nesuderinami

Saugios alkoholio dozės anei alkoholinio gėrimo rūšies nėščiajai nėra. Žalingą poveikį gali padaryti ir vienkartinis alkoholio pavartojimas, nes net ir nedidelė dozė alkoholio lengvai pereina per placentą ir pažeidžia besiformuojantį vaisių, o tai gali sukelti vaisiaus alkoholinį sindromą (VAS). Šis sindromas lemia besivystančio kūdikio augimo atsilikimą, nervų sistemos vystymosi sutrikimus, organų vystymosi anomalijas. Labiausiai alkoholis ir jo skilimo produktai pažeidžia kūdikio smegenis.

Daugiau apie alkoholio vartojimo nėštumo metu pasekmes sužinosite peržiūrėję Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro parengtą vaizdo medžiagą, kurioje savo patirtimi ir įžvalgomis dalinasi įvairių sričių specialistai https://www.youtube.com/watch?v=quzPxrQajjg

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, iš 1000 naujagimių 1–3 gimsta su sunkia alkoholio žala vaisiui, tad VAS spektro atvejų skaičius sudaro apie 1 procentą bendroje populiacijoje. Tyrimai rodo, kad iki 30 proc. moterų vartoja alkoholį nėštumo metu, tad teoriškai ir Lietuvoje nėštumo metu galėtų alkoholį vartoti iki 9000 moterų per metus. Svarbu žinoti, kad alkoholio nulemti vaisiaus raidos sutrikimai yra negrįžtami ir sergančių VAS vaikų išgijimas neįmanomas.

Pirmosiomis nėštumo savaitėmis moteris gali nežinoti, kad laukiasi, o alkoholio vartojimas šiuo laikotarpiu ypač pavojingas ir gali padaryti negrįžtamą žalą būsimam vaikeliui. Tad  alkoholio vartojimo įpročius reikėtų keisti jau tada, kai šeima planuoja susilaukti vaikų ir nori, kad jie gimtų sveiki.

Deja, bet pasitaiko situacijų, kuomet moteris jau yra priklausoma nuo alkoholio, ir tokiu atveju keisti alkoholio vartojimo įpročius net ir nėštumo metu būna sudėtinga.

Priklausomybės ligų sritis yra labai jautri, vis dar gajūs stereotipai, kad tai ne liga, o tik blogas įprotis, ar valios stoka. Pirmas žingsnis būtų – pripažinti, kad yra problema, o tuomet pasinaudoti pagalbos galimybėmis ir norėti pakeisti savo ydingą elgesį, o aplinkinių moralizavimas ir prievarta šiuo atveju nėra tinkami, nes gali tik iššaukti norą slapstytis ir neigimą.

Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biure dirba priklausomybių konsultantė Virginija Dauskurdienė, į kurią kur galima anonimiškai ir nemokamai kreiptis pagalbos, jei jaučiate polinkį vartoti alkoholį arba vartojate žalingai ir alkoholio vartojimo atsisakyti nepavyksta (išsamiau žiūrėkite čia https://www.facebook.com/siauliuvsb/videos/268958651720088). Registruotis konsultacijai galima telefonu 8 648 94474.

Sudėtingesniais atvejais pagalba gali būti teikiama Valstybinio priklausomybių ligų centro Šiaulių filiale  (išsamiau žiūrėkite čia https://www.facebook.com/siauliuvsb/videos/1706763329507486), psichikos sveikatos centruose, reabilitacijos bendruomenėse, anoniminių alkoholikų grupėse. Svarbiausia nebijoti kreiptis pagalbos, nes vartojant alkoholį nėštumo metu rizikuojama jau ne vieno, o bent dviejų žmonių sveikata.

Vaikelio besilaukianti moteris pirmiausia turi kreiptis į šeimos gydytoją. Fiziologinio nėštumo metu moters sveikata rūpinasi šeimos gydytojas, akušeris arba gydytojas akušeris ginekologas, jei moters nėštumas yra didelės rizikos. Nėščiajai svarbu turėti „Nėščiosios kortelę“ bei laikytis gydytojo nurodymų ir reguliariai lankytis pas ją prižiūrintį specialistą, kuris nurodys, kokie tyrimai turi būti atliekami.

Privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustai nėščiajai už suteiktas paslaugas mokėti nereikia, o nuo 28 nėštumo savaitės visos būsimos mamos yra draudžiamos valstybės lėšomis.

 „Nėščiosios atmintinę“, kurioje pateikiami patarimai vaikelio besilaukiančioms moterims, galima rasti SAM interneto svetainėje adresu: http://sam.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/asmens-sveikatos-prieziura/motinos-ir-vaiko-sveikata/nesciuju-sveikatos-prieziura.

Dėl visų kylančių klausimų raginame pasikonsultuoti su savo gydytoju akušeriu ginekologu, kuris suteiks patikimą ir mokslu paremtą informaciją.

Jeigu dėl nėštumo išgyvenate krizinę situaciją, pagalbos patariame ieškoti www.neplanuotasnestumas.lt, www.kudikionetektis.lt ir www.ankstukai.lt

Galimybė gauti psichologinę pagalbą telefonu Nr. 1809 visiems šeimos nariams https://www.facebook.com/siauliuvsb/posts/2187207371411091

 

Pagal SAM Spaudos tarnybos pranešimą, informaciją parengė Šiaulių miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Asta Ivoškienė