SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

TARPTAUTINĖ ŠYPSENOS DIENA – NUSIŠYPSOK IR PASIRŪPINK SAVO ŠYPSENA

Tarptautinė šypsenos diena švenčiama jau dvidešimtmetį, nuo 1999 m., ji minima spalio mėnesio pirmą penktadienį. Šią šventę įsteigė Harvey Ball kvietęs žmones dalintis šypsenomis. „Daryk gerus darbus. Džiugink kitus. Šią dieną padėk atsirasti bent vienai šypsenai“ ( „Do an act of kindness. Help one person smile“), – sakė jis. Kalbant apie šypsena, ji yra vienas iš elementų, kuri padeda formuoti žmonių tarpusavio santykius. Daugeliu atvejų ji yra nuoširdumo, draugiškumo išraiška, daranti didelę įtaką žmogaus socialiniams santykiams.

Jau kelis dešimtmečius, šypsena yra žavėjimosi objektas įvairiose srityse, tokiose kaip, psichinė sveikata, fiziologija, socialiniai santykiai. Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, jog bendrame veido kontekste į akis ir šypseną dėmesys yra atkreipiamas pirmiausiai, todėl šypsenos estetika yra neatsiejama žmogaus išvaizdos dalis. Tačiau kiekvienas iš mūsų ją suvokiame skirtingai. Nuomonę apie grožį, šypsenos estetiką formuoja aplinkiniai, įžymūs žmonės, žiniasklaida, medija. Savimi patenkinti, estetišką išvaizdą bei šypseną turintys žmonės yra sėkmingesni ugdymo įstaigose, darbe bei pokalbiuose dėl jo, taip pat asmeniniame gyvenime, renkantis partnerį. Tarkim blogas sąkandis neigiamai veikia emocinių - romantiškų santykių plėtrą tarp jaunų žmonių. Asmenys, besirūpinantis savo burnos sveikata, turi daugiau laiko praleisti prie veidrodžio, nes burna – specifinė vieta, kurią pamatyti sunku, tam reikalingos papildomos priemonės. Daugiau laiko skirdami burnos sveikatai, kartu daugiau dėmesio skiria ir šypsenai, dantims. O esant nepasitenkinimui savo šypsena, dantų padėtimi, spalva, priešingai galimi nemalonūs išgyvenimai, kurie gali demotyvuoti kruopščiai rūpintis burnos sveikata... Tuo tarpu tradicine tapusi Jean Piaget idėja teigia, kad vaikų savo kūno suvokimas ir rūpinimasis jo išvaizda susiformuoja tik apie 8 metus, todėl iki to laiko tėvai, norėdami išugdyti taisyklingus higienos įgūdžius, turėtų skirti tam daugiau laiko. Tai padės užtikrinti ne tik sveiką ir gražią vaikų šypseną, bet taip pat remiantis tyrimų rezultatais - tikėtina, kad suaugęs vaikas, turėdamas estetiška šypseną, turės geresnes galimybes būti laimingu ir gyventi pilnavertį gyvenimą. Ir pabaigai primename, kad sveiką šypseną sau ir savo vaikams užsitikrinsite laikydamiesi  pagrindinių burnos higienos principų:

  • Dantis valykite ryte ir vakare, ne trumpiau nei dvi minutes;
  • Naudokite kiekvieną dieną tarpdančių valymo priemones;
  • Rūpinkitės liežuvio švara;
  • Apsilankykite pas odontologą profilaktiniams patikrinimams: vaikai kas 6 mėn., suaugusieji kas 12 mėn.

Visuomenės sveikatos specialistė,

Karolina Sankauskaitė

Beprasmiška būtų tikėtis šypsenos iš kitų žmogui,

 kuris pats nesišypso. [Dalai Lama]

 

Literatūra

  1. Cross, M, P, Gheorma, L, Pressman, S, D. Contrasting Experimentally Device-Manipulated and Device-Free Smiles. Front Psychol. 2019.
  2. Koyuncuoğlu, CZ, Kazak, M, Pamuk, F, Çifcibaşı E. Oral Hygiene Habits And Oral Health Status Of Female Adolescents Under State Protection: A Pilot Study. Journal of Istanbul University Faculty of Dentistry. 2016.
  3. Machado, A,W. 10 commandments of smile esthetics. Dental Press J Orthod. 2014 Farzaneh, A, Farzin, H, Roozbeh, R, Mohammad, JZ, Yasin, S. Which Factors Affect Dental Esthetics and Smile Attractiveness in Orthodontically Treated Patients? J Dent (Tehran). 2015 .
  4. Solomon, D, Katz RV, Bush AC, Farley, VK, McGerr, TJ, Min, H. Psychosocial impact of anterior dental esthetics on periodontal health, dental caries, and oral hygiene practices in young adults. Gen Dent. 2016.