SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Rugsėjo 28-oji - Pasaulinė pasiutligės diena

Šios dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į pasiutligės grėsmę žmonėms ir gyvūnams bei imtis visų apsaugos nuo susirgimo priemonių.

Kai yra pasiutligė?

Pasiutligė (lot. hydrophobia, angl. rabies, gr. lyssa,) – skiepais valdoma zoonozė, ūmi virusinė liga, kuri, pasiekusi klinikinės simptomatikos stadiją, visuomet yra mirtina dėl progresuojančios encefalopatijos (difuzinis galvos smegenų funkcijos sutrikimas). Pasiutligės virusai labai neatsparūs išorinėje aplinkoje, todėl užsikrečiama tik tuomet, kai pasiutlige sergančio gyvūno seilės patenka į žaizdą per pažeistą odą arba gleivines. Pasiutligės virusas labai jautrus išdžiūvimui, dezinfekcinėms medžiagoms, dėl šios priežasties viruso plitimas per išorinės aplinkos objektus beveik neįmanomas.

Pasiutligės užsikrėtimo būdai

Pasiutligė perduodama tiesioginio kontakto metu (įkandimas, įdrėskimas ar apseilėjimas), kai užsikrėtusio gyvūno seilės patenka į žaizdą. Įkandimas į nuogą kūną yra pavojingesnis nei per rūbus. Ypač pavojinga, jei pasiutęs gyvūnas įkanda į veidą, nes inkubacinis periodas sutrumpėja ir didėja tikimybė susirgti pasiutlige. Retesni atvejai susirgti pasiutlige, jei seilės pateko į odos įbrėžimus, jungines ar gleivines.

Pasiutligės inkubacinis periodas, ligos pasireiškimo simptomai ir gydymas

Inkubacinis periodas gali būti nuo 12 dienų iki kelių mėnesių. Tai labai priklauso nuo potencialiai užsikrėtusio asmens amžiaus, virusio kiekio ir jo patekimo vietos (kuo žaizda arčiau galvos, tuo greičiau pasireiškia ligos simptomai), imuninės sistemos.
Pirmieji pasiutligės simptomai panašūs į gripą: karščiavimas, galvos skausmas, silpnumas. Dažni simptomai yra skausmas, tirpimas ar dilgčiojimas įkandimo vietoje ar šalia jos. Šie simptomai gali užtrukti apie savaitę. Ligai progresuojant pasireiškia ir kiti simptomai. Tipinės pasiutligės formos yra dvi: encefalitas su sujaudinimu (pasireiškia vandens, oro judėjimo baime, gerklų spazmais) ir paralyžius (pasireiškia progresuojančiu raumenų silpnumu be galvos smegenų pažeidimo požymių). Po neurologinių simptomų periodo, kuris trunka apie savaitę, ištinka koma, ir liga gali baigtis mirtimi.
Veiksmingo gydymo nuo pasiutligės nėra. Bet kokiam gyvūnui įkandus, rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs situaciją ir riziką užsikrėsti pasiutlige, gali skirti profilaktinį vakcinacijos kursą, kurį sudaro penkios vakcinos dozės.

Ką daryti, jei užpuolė gyvūnas?

Išsiaiškinti, ar gyvūnas buvo skiepytas nuo pasiutligės. Jeigu skiepytas, tai užsikrėsti pasiutlige tikimybės nėra.
Jeigu gyvūnas neskiepytas ar benamis:
* informuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinį padalinį apie įvykį dėl galimybės pagauti gyvūną karantinavimui ir stebėjimui;
* skubiai ir tinkamai žaizdą nuplauti tekančiu vandeniu, galima naudoti muilą ar kitas dezinfekuojančias priemones, tačiau jos neužkerta kelio užsikrėtimo rizikai;
* nedelsiant kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje gydytojas apžiūrėjęs ir įvertinęs situaciją gali skirti profilaktinę pasiutligės vakcinacijos kursą.

 

Informacija parengta remiantis:
1. World Health Organization (WHO) (2021). Rabies. Prieiga per internetą: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/rabies
2. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos informacija. Prieiga per internetą: https://nvsc.lrv.lt/lt/naujienos/pasiutlige-kaip-atpazinti
3. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) informacija. Prieiga per internetą: http://www.ulac.lt/ligos/P/pasiutlige

 

Informaciją parengė
Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus
specialistė Renata Jadlauskienė