SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Rugsėjo 4-oji - Pasaulinė seksualinės sveikatos diena

Minint Pasaulinę seksualinės sveikatos dieną, siekiame didinti visuomenės informuotumą apie lytiškai plintančių infekcijų (LPI) profilaktiką. Gera seksualinė sveikata yra labai svarbi bendrai asmens sveikatai ir gerovei, porų ir šeimų sveikatai.

LPI dažniausiai užsikrečiama visų tipų - vaginalinių, oralinių arba analinių lytinių santykių metu. Buitiniu keliu, ypač laikantis higienos reikalavimų, LPI  nėra užsikrečiama.

Užsikrėtus LPI, ligos požymiai ne visada atsiranda iš karto. Kartais jie pasireiškia po savaitės, mėnesio ar ilgesnio laiko, o kartais požymių visai nebūna, kas kelia didžiausia nerimą, todėl, kad besimptomės lytiškai plintančios ligos gali būti sėkmingai platinamos.
Dauguma LPI (sifilis, gonorėja, chlamidiozė ir kt.) yra pagydomos. Virusų sukeliamos infekcijos (ŽIV infekcija, herpesas, genitalijų karpos ir kt.) yra lėtinės ir neišgydomos, tačiau jų eigą galima kontroliuoti.

 

Pagrindiniai LPI simptomai:

- Išskyros iš šlapimo takų ar lyties organų.

- Išskyrų spalva įvairi – nuo geltonai žalsvos iki permatomos.

- Skausmingas, dažnesnis šlapinimasis.

- Baltos apnašos varpoje, makštyje ar burnoje.

- Išbėrimai lyties organų srityje.

- Padidėję kirkšnių limfmazgiai.

- Skausmas kapšelyje, pilvo apačioje.

- Kraujo pasirodymas lytinių santykių metu ar po jų, mėnesinių ciklo viduryje.

- Išeinamosios angos skausmas, perštėjimas.

- Anogenitalinės karpos.

- Sąnarių skausmai.

 

Atsiradus šiems simptomams arba kitiems neįprastiems reiškiniams, privaloma nedelsiant kreiptis į gydytojus, kad būtų atlikti tyrimai, diagnozuota LPI ir skiriamas gydymas. Pradėtą gydymo kursą visada reikia pabaigti, nors susirgimo simptomai gali išnykti anksčiau. Nepamirškite, kad iš pradžių dažnai gali ir nebūti ligos simptomų, todėl tik pajutus rekomenduojama susilaikyti nuo lytinių santykių. LPI gydymas gali būti sėkmingas tik kartu gydant lytinį partnerį, todėl jį taip pat reikia informuoti apie susirgimą.

Patikimiausias būdas išvengti lytiškai plintančių infekcijų – tai susilaikyti nuo atsitiktinių lytinių santykių ir turėti ilgalaikius abipusiai monogaminius lytinius santykius su asmeniu, kuris žino, kad nėra infekuotas. Riziką užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis sumažina prezervatyvų naudojimas lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu.

 

Pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenis (ULAC) informaciją parengė Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Monika Juknytė