SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

ŽPV - Žmogaus papilomos viruso infekcija

Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija - tai virusinė, dažniausiai, lėtinė liga, kai šios infekcijos sukėlėjas išlieka latentinėje fazėje, tačiau veikiant rizikos veiksniams gali sukelti kliniškai įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus arba galimi ikivėžiniai ar vėžiniai susirgimai.

Šio viruso formų yra žinoma per 200 rūšių, net 40 iš jų plinta lytinių santykių metu. Kai kurios viruso rūšys turi onkogeninių savybių – gali sukelti gimdos kaklelio vėžį ar kitų organų vėžio formas. Pagal užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenis - 99 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų yra susiję su genitaline ŽPV infekcija. Lengvesnės, gerybinės ŽPV infekcijos formos -  nosies ir burnos ertmės, gerklės, gerklų, lytinių takų papilomos bei odos karpos.

 

ŽPV gali užsikrėsti tiek moterys, tiek vyrai. Užsikrėtimo galimybės:

- Lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu.

- ŽPV plinta tiek per heteroseksualius, tiek per homoseksualius santykius.

- ŽPV galima užsikrėsti visų rūšių ne tik lytinių santykių metu, bet ir bet kokio kontakto su užsikrėtusio žmogaus lyties organais metu.

- Infekuota ŽPV motina virusą gali perduoti vaikui gimdymo metu.

- Kontaktiniu būdu per odą bei gleivinių mikrotraumas.

 

Blogiausia tai, kad dauguma ŽPV infekuoti asmenys nejaučia jokių simptomų, tačiau sėkmingai platina virusą. Apie 90 proc. ŽPV infekcijos atvejų per porą metų praeina savaime be jokio gydymo, tačiau kai ŽPV infekcija pasilieka organizme, neretai ji sukelia lėtinį uždegimą ar įvairias sveikatos problemas, kurios priklauso nuo ŽPV tipo. Ilgainiui ŽPV organizme gali sukelti audinių supiktybėjimą ir vėžį. Sveikatos problemos, kurias sukelia skirtingi ŽPV tipai – tai odos ir genitalijų karpos (makšties, varpos, išangės, tarpvietės ir kt.); gerklės, gerklų papilomatozė; makšties, varpos, išangės vėžys; gimdos kaklelio vėžys; tonzilių, liežuvio ir kt. vėžys.

 

Norint išvengti ŽPV infekcijų labai svarbi asmens higiena, atsitiktinių partnerių mažinimas, saugus, taisyklingas prezervatyvų naudojimas lytinių santykių metu. Vakcinacija nuo ŽPV, galima apsisaugoti nuo sukeliamų infekcijų ir tuo pačiu su ŽPV susijusių ligų, įskaitant lytinių organų karpas, išangės, makšties, gimdos kaklelio vėžinius susirgimus ir kitas ŽPV sukeliamas ligas. Lietuvoje nuo ŽPV infekcijos 11 metų mergaitės pradėtos nemokamai skiepyti 2016 m. rugsėjo. Šiuo metu Lietuvoje pagal LR profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos skiepijama „Cervarix“ vakcina, kuri apsaugo nuo 16 ir 18 žmogaus papilomos viruso tipų. Skiepijimo nuo ŽPV infekcijos kursą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnė kaip 6 mėn. pertrauka. Skiepijant ŽPV vakcinomis, moterys yra apsaugomos daugiau kaip 90 proc. nuo ikivėžinių pažeidimų atsiradimų, o visų gimdos kaklelio vėžio atvejų galima išvengti iki 75 proc.

 

Pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenis (ULAC) informaciją parengė Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Monika Juknytė