SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Pasaulinė sveikatos diena 2021

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) balandžio 7-ąją dieną mini Pasaulinės sveikatos dieną, kurios šių metų šūkis: „Gelbėkime gyvybes, kurkime teisingesnį ir sveikesnį pasaulį“.

Pastaraisiais metais pasaulis susidūrė su Covid-19 pandemija, kuri sukėlė didelių iššūkių tiek ekonomikos, tiek sveikatos srityje. PSO ragina imtis veiksmų, kad būtų panaikinta sveikatos nelygybė bei stengtis suburti žmones kurti teisingesnį ir sveikesnį pasaulį. PSO pabrėžia pagrindinį konstitucijos principą, kad aukščiausias sveikatos lygis turi būti pasiekiamas kiekvienam žmogui, neskiriant jo rasės, religijos, politinių įsitikinimų, ekonominių ir socialinių sąlygų. Deja, bet pasaulis nevienodas, pradedant nuo gyvenamosios vietos, darbo specifikos iki sveikatos sistemos prieinamumo. PSO teigia, kad nelygybės galima išvengti taikant strategijas, kurios būtų skirtos sveikatos prieinamumo gerinimui, ypač labiausiai pažeidžiamoms ir atskirtoms grupėms. COVID-19 pandemija paveikė visas pasaulio šalis, tačiau didžiausias poveikis teko toms bendruomenėms, kurios labiausiai yra pažeidžiamos, veikiamos kitų ligų bei rečiau turi galimybę pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis ir labiau patiriama neigiamus taikomų priemonių, siekiant sustabdyti pandemiją, padarinius.

PSO ragina pasaulio lyderius stebėti sveikatos skirtumus ir užtikrinti kokybiškas sveikatos paslaugas, atsižvelgiant į bendruomenės poreikius bei vertybes. Kiekvienam turi būti sudarytos prieinamos sveikatos priežiūros paslaugas ir tinkamos gyvenimo sąlygos.

Faktai pagal PSO:

* Prognozuojama, kad pirmą kartą per 20 metų skurdo lygis pakils ir trukdys siekti darnaus vystymosi tikslų.
* Iki 60 proc. žmonių, gyvenančių kai kuriuose regiono šalyse, trūksta būtiniausių sveikatos priežiūros paslaugų.
* Daugiau nei 1 milijardas žmonių, gyvenančių neoficialiose gyvenvietėse ar lūšnynuose, susiduria su vis didesniais iššūkiais užkertant kelią infekcijų ar koronaviruso perdavimui.
* Azijos ir Ramiojo vandenyno regioną sudaro 82,5 milijono ar 32 proc. pasaulio tarptautinių migrantų.
* 5,9 milijonas Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono vaikų tikėtina negrįš į mokyklas dėl švietimo sistemos spragų ir ekonominio pandemijos poveikio.
* 52 proc. Azijos ir Ramiojo vandenyno gyventojų vis dar neturi interneto ryšio.

 

Straipsnį pagal Pasaulio sveikatos organizacijos informaciją parengė
Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus
specialistė Renata Jadlauskienė