SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Balandžio 2-oji – PASAULINĖ AUTIZMO DIENA

Kaip ir kiekvienais metais, visuomenės sveikatos biuro specialistai nori priminti, nepamiršti ir paminėti šią dieną. Išreikšti toleranciją ir palaikymą asmenims, kurie turi autizmo sutrikimą. Priimti kiekvieną žmogų tokį koks jis yra, su visais trūkumais ir privalumais. Autizmo sutrikimas labai sudėtingas, tai nėra liga, jis nėra užkrečiamas, išoriškai jo nepastebėsime, vaistų jam gydyti nėra, ši būklė tęsiasi visą gyvenimą ir labai stipriai įtakoja jo kokybę.

Autizmas - tai sutrikimų grupė. Neurologinis raidos sutrikimas, apimantis kalbos, bendravimo, elgsenos, socialinių įgūdžių vystymąsi. Tai – visą gyvenimą trunkantis sutrikimas, kuriam būdingas kalbos, socialinės raidos deficitas. Autizmas niekada nepasireiškia vienodai, vieniems šie požymiai būna mažiau, kitiems stipriau išreikšti, dažnai galime to net nepastebėti. Diagnozę nustatyti taip pat, ne visuomet pavyksta iškart. Dažniausiai ligos požymiai pastebimi praėjus 2-iems vaiko gyvenimo metams. Iš pradžių manoma, kad vaikai tiesiog turi problemų su bendravimu. Nors autizmo spektro sutrikimai pasireiškia visose rasėse, socialinėse ir ekonominėse grupėse, tačiau berniukams jis nustatomas 4 kartus dažniau nei mergaitėms. Kaip bebūtų, stipriai išreikšti simptomai gali labai apsunkinti asmens gyvenimo kokybę. Autizmo bruožai:

 • keistas kalbėjimo tonas, ritmas, intonacijos;
 • klausimų ar atskirų frazių kartojimas;
 • gali būti sunku išreikšti savo poreikius ir norus;
 • sunkumai išreiškiant save žodžiais, suprantant sudėtingesnius sakinius/nurodymus;
 • pažodinis kalbos supratimas (gali būti sunku suprasti humorą, sarkazmą, ironiją, “skaityti tarp eilučių”);
 • kai kuriems autizmo spektrą turintiems žmonėms sunku suprasti, jei kalbama greitai, ilgais sakiniais arba jei aplinkoje daug pašalinių sensorinių dirgiklių;
 • sunku suprasti ir perskaityti kito emocijas veide, kūno kalbą;
 • vaizdinę informaciją suvokia geriau nei žodinę;
 • maždaug trečdalis iš viso nekalba, o bendrauja tik alternatyvios komunikacijos priemonėmis (gestais, paveikslėliais, spec. programėlėmis).

Tačiau autizmą turintys asmenys, neretai vadinami „genijais“, gali turėti išskirtinių socialinių bruožų ir gebėjimų. Dažnai jie turi labai gera vizualinę atmintį, todėl jie labai gerai geba dėlioti dėliones, puikiai įveikia vizualines užduotis. Jie yra pastabūs detalėms. Mėgsta tvarką ir discipliną, todėl jie tvarkingi ir puikiai geba tą tvarką organizuoti ir nuostabus dalykas, kad jie nemeluoja, neišsisukinėja yra išskirtinai sąžiningi asmenys.

Kaip galime padėti?

Vaistų ar gydymo būdo autizmo sutrikimui kol kas nėra. Visuomenės pagalba – bendraujant su žmonėmis, kurie turi autizmo spektro požymius, svarbu suprasti, kad jiems gali būti sunku priimti ir suprasti mums taip lengvai suprantamas socialines normas. Labai svarbu nepriimti visko asmeniškai. Šiems asmenims dažnu atveju yra sunku užmegzti pokalbį, sunku suprasti kokiomis temomis reikia kalbėti tam tikroje aplinkoje, kartais gali atrodyti, kad jiems neįdomu ką jūs kalbate, jie nori atsiriboti nuo aplinkos dirgiklių. Dažnai sunkumų gali sukelti būvimas grupėse ir užsiėmimas grupine, komandine veikla, ypač vaikams dažnai sunku žaisti komandinius žaidimus. Kiekvienas asmuo, turintis autizmo sutrikimą yra unikalus, todėl ir kiekvieno elgesys, požiūris ir galimybės socialiai veikti bus skirtingos.

Autizmą turintiems žmonėms reikia pastovumo, pasikartojimo, nuspėjamumo. Jiems dažniausiai reikia aiškios struktūruotos dienotvarkės, mėgsta tam tikrus veiksmus daryti nuolat ta pačia tvarka. Netikėtumai, staigūs pasikeitimai jiems sukelia didelį nerimą. Disciplina -  puikus būdas, autizmo sutrikimą turinčiam asmeniui, jaustis komfortiškai kasdienybėje. Todėl reikia vengti didelių permainų ir pokyčių, elementarios kasdienės tvarkos pakeitimų. Jiems svarbu kasdienę tvarką, daiktus, viską dėlioti ir daryti taip, kaip jie yra įpratę, kokią tvarką turi susidėlioję.

Dažnai jie supranta, kad yra kitokie, todėl bijo kitokio žmonių požiūrio į juos, taip jie pradeda vengti socialaus bendravimo ir dažnai renkasi vienatvę. Tačiau nereiškia, kad jie nenori su jumis bendrauti, tiesiog autizmo sutrikimą turintiems asmenims, jiems yra sunkiau suprasti tiek kitų žmonių emocijas, tiek ir savo, bei jas išreikšti.

 

Informaciją parengė Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Monika Juknytė.

 

Šaltiniai:

 • Huquet G, Ey E, Bourgeron T. The genetic landscapes of autism spectrum disorders. Annu Re Genomics Hum Genet. 2013; 14: 191-213.
 • https://www.cdc.gov/ncbddd/autism/facts.html