SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Patikima informacija apie Covid - 19 vakcinas ir skiepijimą

Vakcinos padeda užkirsti kelią ligų plitimui. Vakcina yra laikoma saugiausia ir patikimiausia apsauga nuo gyvybei pavojingų užkrečiamųjų ligų (infekcijų). Taip apsaugomas ne tik kiekvienas žmogus, bet ir sukuriama saugi aplinka visuomenei. Dėka vakcinacijos buvo sustabdytas tokių ligų kaip raupai ar poliomelitas plitimas. Vakcinos „išmoko“ žmogaus imuninę sistemą apsisaugoti nuo konkrečios ligos. Viena iš tokių ligų yra COVID-19. COVID-19 vakcinos yra medicininiai preparatai, kurie padeda žmogaus organizmui sukurti imuninį atsaką prieš naująjį SARS-CoV-2 virusą ir tokiu būdu apsisaugoti nuo jo sukeliamos COVID-19 ligos. Jeigu paskiepytas asmuo vėliau užsikrečia šiuo virusu, jo imuninė sistema tą virusą atpažįsta. Tuomet ji yra pasirengusi su tuo virusu kovoti.

Vakcinacija nuo visokių ligų gali padėti apsaugoti tuos, kurie patys negali būti skiepijami, pvz., kūdikiai, silpną imuninę sistemą turintys asmenys, nėščiosios ir pan. Šioms asmenų grupėms kitų grupių vakcinacija naudinga, nes, pasiskiepijus didelei visuomenės daliai, liga nebegali išplisti bendruomenėje.

Kad vakcinas būtų galima naudoti, joms yra keliami griežti reikalavimai. Prieš patvirtinant bet kokią vakciną ES, jos kūrėjas turi atlikti griežtai reglamentuotus tyrimus, o po to – mokslinį vertinimą, kad būtų užtikrinta jos kokybė, sauga ir veiksmingumas. Vertindami vakcinas, mokslininkai-ekspertai visada labai atidžiai įvertina vakcinų naudą ir visą galimai keliamą riziką, ypač todėl, kad jomis skiepijami sveiki žmonės. Tik sėkmingai praėjus visus vakcinų kūrimo etapus, vakcinos išvysta dienos šviesą. Atlikus išsamų vertinimą turi būti nustatyta, kad vakcinos teikiama nauda – gebėjimas apsaugoti žmones nuo ligos – yra daug didesnė nei jos galimai keliama rizika. 

Vakcinų šalutinis poveikis pasireiškia retai. Kaip ir bet kuris kitas vaistas, vakcina kai kuriems žmonėms gali sukelti šalutinį poveikį, bet dažniausiai jis būna silpnas ir trumpalaikis, pvz., gali pasireikšti nedidelis karščiavimas, skausmas ar paraudimas injekcijos vietoje. Sunkus šalutinis poveikis pasireiškia itin retai. Be to, net ir jau naudojamos vakcinos yra nuolat stebimos, siekiant užtikrinti, kad jos išliktų saugios ir veiksmingos. 

Vakcinų nuo COVID-19 neįmanoma įsigyti nei internete, nei vaistinėse. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) atkreipia dėmesį, kad virtualioje erdvėje privatūs asmenys pradėjo siūlyti įsigyti neaiškios kilmės preparatų, neva apsaugančių nuo koronaviruso. VVKT primygtinai ragina žmones nepirkti neaiškios kilmės produktų, pristatomų kaip vakcinos ar vaistai bei neužsiimti savigyda. ŽINOKITE, kad vakcinų nuo COVID-19 neįmanoma įsigyti nei internete, nei vaistinėse. Šiuo metu vakcinas nuo COVID-19 perka tik valstybių vyriausybės. Lietuvoje žmonės šiuo metu skiepijami tik sveikatos priežiūros įstaigose, pildant dokumentus ir vykdant griežtą apskaitą.

Svarbu nepamiršti kritiškai vertinti pateikiamą informaciją apie skiepus.

Nemažai daliai žmonių kyla abejonės, ar verta skiepytis, koks vakcinos poveikis ir pan. Abejones sustiprina ir viešumoje plintanti nepagrįsta informacija apie koronavirusą ir vakcinas.

Neklaidžiokite abejotinuose šaltiniuose! PATIKIMĄ informaciją apie Lietuvoje patvirtintas vakcinas rasite čia https://vvkt.lt/index.php?2592100020 

Atsakymus į kitus dažniausiai visuomenei kylančius klausimus rasite čia https://koronastop.lrv.lt/lt/vakcinavimas 

Pagal LR Sveikatos apsaugos ministerijos ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos informaciją

pranešimą parengė Visuomenės sveikatos stiprinimo skyrriaus specialistė Asta Ivoškienė