SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Alkoholio vartojimas nepadeda pabėgti nuo realybės

Sugriežtintos karantino sąlygos pakeitė ne tik mūsų kasdienybę, bet didžiųjų metų švenčių laukimą ir jų sutikimą. Deja, bet pastebima, kad kai kurie asmenys pamiršta tradicijas ir užuot leidę laiką su šeima, imasi besaikio alkoholio vartojimo, iš kurio kyla konfliktai, nesutarimai ar net smurtas artimoje aplinkoje. Pasak Respublikinio priklausomybės ligų centro, 90 proc. krizių šeimose kyla dėl gausaus alkoholio vartojimo, prie to prisideda ir gretutiniai psichikos sutrikimai. 

Alkoholio vartojimas – ne išeitis

Pastebima, kad šiuo sudėtingu etapu, siaučia ne tik Covid-19 virusas, bet ir nekantrumo virusas, kuris signalizuoja, kad žmonėms trūksta brandos tvarkytis su savo emocijomis, valdyti įgeidžius, darosi nejauku būti dabartyje ir norisi iš jos ištrūkti. Visa ši sudėtinga ir įtempta pandeminė situacija (ribojimai, vienišumas, baimė, nežinomybė, nuobodulys, darbo praradimas, finansinis nestabilumas ir pan.) virsta tikru išbandymu, todėl ši realybė ima slėgti, norisi iš jos pabėgti. Toks susikurtas „emocinis pasaulis“ tampa patogus sirgti priklausomybės ligomis.

Gyventojams, prieš vartojant alkoholį, ypač švenčių metu, derėtų prisiminti, kad jis keičia mintis ir turi įtakos sprendimų priėmimui ir elgesiui, kuris gali būti susijęs su traumomis ir / ar smurtu. Taip pat svaigalai padidina depresijos, nerimo ir panikos pasireiškimo tikimybę, kas gali paskatinti ir savižudiškas mintis. Reikia įsidėmėti tai, kad alkoholis negali būti vartojamas kaip priemonė atsipalaiduoti, susidoroti su stresu ar „pagerinti“ šventinę nuotaiką.

Priklausomybė prasideda nuo saikingo vartojimo

Deja, bet visuomenėje dar gaji nuostata, kad saikingas alkoholio vartojimas gali apsaugoti nuo priklausomybės, tačiau visi priklausomi asmenys ir pradėjo būtent nuo psichoaktyvių medžiagų vartojimo retai ir po nedaug. Tik vystantis priklausomybei, padidėja suvartojamos medžiagos kiekis ir tokiu būdu dažnėjo vartojimas, kol tai tampa tiesiog nekontroliuojama. Išaugus psichoaktyviųjų medžiagų tolerancijai, tenka didinti dozę, norint pasiekti tą patį efektą. Psichologinės priklausomybės pirmieji ženklai perauga į ryškesnius fizinės abstinencijos požymius, o išaugęs suvartotos medžiagos kiekis, sukelia neišvengiamus sveikatos sutrikimus. Būtina prisiminti, kad alkoholio vartojimas sukelia neigiamą poveikį žmogaus organizmui. Kiekvieną kartą vartojant alkoholinius gėrimus, didėja žala sveikatai, o gausus vartojimas silpnina imuninę sistemą ir didėja rizika susirgti infekcinėmis ligomis, įskaitant ir Covid-19.

Norint išvengti neigiamų alkoholio vartojimo pasekmių, specialistai rekomenduoja:

* Siekiant išvengti imuninės sistemos susilpnėjimo ir žalos sveikatai, rekomenduojama visiškai atsisakyti alkoholinių gėrimų vartojimo.
* Jeigu nusprendėte atsisakyti alkoholio, nepasiduokite aplinkinių įtikinėjimams apie alkoholinių gėrimų vartojimo naudą sveikatai.
* Jeigu nusprendėte alkoholio neatsisakyti, pasistenkite sumažinti suvartojamo alkoholio kiekį.
* Nevartokite alkoholinių gėrimų norėdami įveikti neigiamas emocijas ir stresą.
* Alkoholinių gėrimų vartojimas saviizoliacijos laikotarpiu gali padidinti savižudybės riziką. Jeigu jus aplanko mintys apie savižudybę, skambinkite nemokamais emocinės pagalbos tarnybų numeriais.
* Kreipkitės pagalbos, jeigu jaučiate, jog jūs arba jūsų artimieji negali kontroliuoti išgeriamo alkoholio kiekio, o alkoholio vartojimo įpročiai kelią grėsmę sveikatai.
* Rūkymo ir alkoholio vartojimo įpročiai glaudžiai susiję, todėl nevartojant alkoholio bus lengviau suvaldyti potraukį užsirūkyti. Be to, rūkymas gali būti susijęs su kylančiomis komplikacijomis, užsikrėtus COVID-19.
* Niekada nevartokite alkoholio kartu su vaistais, net jeigu tai augaliniai ar nereceptiniai preparatai. Alkoholis gali sumažinti vaistų efektyvumą arba atvirkščiai - sustiprinti jų poveikį ir pakenkti sveikatai. Taip pat nevartokite alkoholinių gėrimų, jeigu vartojate vaistus, veikiančius centrinę nervų sistemą (nuskausminamuosius, migdomuosius, antidepresantus ir kt.), nes alkoholis gali sutrikdyti kepenų veiklą ir funkcijas, sukelti kepenų nepakankamumą ar kitas rimtas sveikatos problemas.
* Venkite namuose kaupti alkoholinius gėrimus, didelis atsargų laikymas gali paskatinti dažnesnį jūsų arba jūsų artimųjų alkoholio vartojimą.
* Įsitikinkite, jog vaikai ir jaunimas, gyvenantys kartu su jumis, neturi galimybės vartoti alkoholio. Nevartokite alkoholinių gėrimų jiems matant – būkite pavyzdžiu.
* Aptarkite su vaikais ir jaunimu problemas, susijusias su COVID-19 ir alkoholio vartojimu, tokias kaip karantino pažeidimai ar sveikatos problemos, kurios gali paspartinti pandemijos eigą.
* Stebėkite, kiek laiko jūsų vaikai praleidžia naudodamiesi informacinėmis technologijomis ar elektroninių medijų prietaisais. Masinėse medijose daugybė alkoholio reklamų bei klaidinančios informacijos, kuri gali būti susijusi su ankstyva alkoholio vartojimo pradžia ar gausesniu alkoholinių gėrimų vartojimu ateityje.

Prisiminkite, kad alkoholis neišsprendžia problemų, nepakelia nuotaikos ir nepadeda susitvarkyti su emocijomis. Tik būdami blaivūs, galėsite priimti tinkamus sprendimus, susijusius su jūsų pačių ir jūsų artimųjų gerove.

Informacija parengta remiantis Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento ir Dravecko, K. ir kt., „(Ne)pasmerkti“ knygos medžiaga.

Informaciją parengė
Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus
specialistė Renata Jadlauskienė