SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

PASAULINĖ SEKSUALINĖS SVEIKATOS DIENA

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, nuo 2010 m. rugsėjo 4-ąja kasmet pažymima Pasaulinė seksualinės sveikatos diena.  Pasaulio seksualinės sveikatos asociacija - organizacija, organizuojanti metodinę švietėjišką veiklą apie seksualinę sveikatą.

Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ragina visus, ypač jaunimą atsakingai žiūrėti į lytišką gyvenimą. Mylėti ir mylėtis atsakingai. Gera seksualinė sveikata yra raktas į mūsų bendrąją, psichologinę ir fizinę sveikatą, bei sveiką ir darnią šeimą.

Visų pirma, būtina žinoti, kad lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) dažniausiai užsikrečiama lytinių santykių (vaginalinių, oralinių arba analinių) metu. Buitiniu keliu, ypač laikantis higienos reikalavimų, LPI nėra užsikrečiama.

 

Kokia profilaktika?

Visuomenės sveikatos specialistai pataria:

- Patikimiausias būdas – susilaikymas nuo lytinių santykių.

- Ilgalaikiai, monogaminiai lytiniai santykiai su asmeniu, kuris žino, kad nėra infekuotas.

- Prezervatyvų naudojimas vaginalinių, oralinių, analinių santykių metu.

 

Dauguma LPI (sifilis, gonorėja, chlamidiozė ir kt.) yra pagydomos. Virusų sukeliamos infekcijos (ŽIV infekcija, herpesas, genitalijų karpos ir kt.) yra lėtinės ir neišgydomos, tačiau jų eigą galima kontroliuoti. Užsikrėtus LPI, ligos požymiai ne visada atsiranda iš karto. Kartais jie pasireiškia po savaitės, mėnesio ar ilgesnio laiko, o blogiausia tai, kad kartais požymių visai nebūna. Esminiai požymiai, kuriuos pastebėjus turite kreiptis į gydytoją:

 

- išskyros iš šlapimo - lyties organų (moterims jų pagausėja), jų spalva įvairi – nuo geltonai žalsvos iki permatomos;

- skausmingas ar deginantis jausmas šlapinimasis;

- baltos apnašos varpoje, vaginoje ar burnoje;

- bėrimai lyties organų srityje;

- padidėję kirkšnių limfmazgiai;

- skausmingumas kapšelyje, pilvo apačioje;

- kraujo pasirodymas po lytinių santykių.

 

Pajutus šiuos sindromus, neįprastas išskyras iš lyties takų, pūsleles ar opas, bėrimus, niežulį – tai signalas susilaikyti nuo lytinių santykių ir nedelsiant apsilankyti pas gydytoją!

 

Būkite atsakingi ir likite sveiki!

 

Pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenis (ULAC) informaciją parengė Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Monika Juknytė