SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

ŽPV - Žmogaus papilomos virusas

Žmogaus papilomos viruso infekcija yra papilomos viruso sukeliamas epitelinio audinių sluoksnio pažeidimas. Tai virusas, sukeliantis karpas. Dažniausiai -  lėtinė liga, kai šios infekcijos sukėlėjas išlieka latentinėje fazėjė, tačiau veikiant rizikos veiksniams gali sukelti kliniškai įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus ar galimi ikivėžiniai ar vėžiniai susirgimai. Šio virusas turi daugiau nei 200 formų, 40 iš jų lytinių organų gleivinėje.

ŽPV infekcijos šaltinis - užsikrėtęs ŽPV žmogus. ŽPV infekcija gali užsikrėsti tiek vyrai, tiek moterys.

ŽPV plitimo keliai:

- Lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu.

- ŽPV plinta tiek per heteroseksualius, tiek per homoseksualius santykius.

- ŽPV galima užsikrėsti visų rūšių ne tik lytinių santykių metu, bet ir bet kokio kontakto su užsikrėtusio žmogaus lyties organais metu.

- Didelis lytinių partnerių skaičius (taip pat reikia turėti omenyje, kad galite turėti vieną lytinį partnerį, bet jeigu jis yra turėjęs daug lytinių partnerių, jis gali būti užsikrėtęs ir šį virusą perduoti jums).

- Infekuota ŽPV motina virusą gali perduoti vaikui gimdymo metu.

- Kontaktiniu būdu per odą bei gleivinių mikrotraumas.

Blogiausia tai, kad šio viruso formomis galima užsikrėsti ir nejausti jokių simptomų. Vienu metu gali būti randami net keli viruso tipai organizme nesukeldami jokių simptomų. Per porą metų gali praeiti infekcija savaime. Tačiau neretai virsta į lėtinį uždegimą,  įvairias sveikatos problemas, kurios priklauso nuo ŽPV tipo. Pavyzdžiui, ilgainiui gali sukelti vėžį, audinių supiktybėjimą, odos ir genitalijų karpas (makšties, varpos, išangės, tarpvietės ir kt.); gerklės, gerklų papilomatozę; makšties, varpos, išangės vėžį; gimdos kaklelio vėžį; tonzilių, liežuvio ir kt. vėžius.

ŽPV sukeltomis genitalinėmis karpomis užsikrečiama lytinių santykių metu. Inkubacijos laikotarpis trunka nuo 1 iki 8 mėnesių. Daugumai (apie 75 proc.) lytiškai kontaktavusių su asmenimis, sergančiais genitalinėmis karpomis, pasireiškia ŽPV klinikinių simptomų. ŽPV genitalinės karpos dažniau paplitusios tarp seksualiai aktyvių žmonių, ypač tų, kurie dažnai keičia lytinius partnerius. Infekuotumas ŽPV priklauso nuo lytinių partnerių skaičiaus, ir didėja didėjant partnerių skaičiui. Karpų ant lytinių organų nebuvimas nereiškia, jog jūsų partneris nėra ŽPV nešiotojas. Dažnai ŽPV virusas fiziškai yra nematomas, todėl akimi nustatyti, ar jūsų partneris turi ŽPV, negalima.

Kaip apsisaugoti?

- Norint išvengti karpų atsiradimo, reikia laikytis asmens higienos - dažnai plauti rankas ir kojas, kasdien keisti kojines, naudotis tik savo rankšluosčiu. Viešose vietose: baseinuose, pirtyse avėti tam skirtą avalinę.

- ŽPV sukeltais lytinių takų susirgimais mažina saugesnis, atsakingesnis lytinis elgesys, atsitiktinių lytinių partnerių mažinimas, taisyklingas apsaugos priemonių (prezervatyvų) naudojimas lytinių santykių metu.

 

Pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenis (ULAC) informaciją parengė Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Monika Juknytė