SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Pirmąją rugpjūčio savaitę minime Pasaulinę kūdikių žindymo savaitę

Kad motinos pienas – nepamainomas kūdikio maistas – turbūt nedrįstų ginčytis net ir didžiausi skeptikai. Žindymo privalumus pirmiausia nulemia nepakartojama motinos pieno sudėtis. Jame esančios medžiagos užtikrina nepriekaištingą žmogaus vystymąsi. Be to, kūdikiui žindant stimuliuojami motinos hormonai oksitocinas ir prolaktinas, kurie formuoja biologinį motinystės pagrindą: kantrumą, toleranciją, pasitenkinimą savo kūdikiu, meilę, švelnumą. Taip pat dėl šių hormonų motinos apsaugomos ir nuo daugelio ligų vėlesniame amžiuje. Žindymas padeda gimdai grįžti į pirmykštį dydį, mažina kraujavimo tikimybę ir saugo nuo anemijos, mažina kiaušidžių ir krūtų vėžio galimybę, padeda optimaliai reguliuoti tarpus tarp nėštumų, mažina senatvėje osteoporozės ir šlaunikaulio kaklelio lūžių tikimybę. Diabetu sergančioms moterims žindymo laikotarpiu sumažėja insulino poreikis, sumažėja ar išnyksta migreniniai galvos skausmai. Todėl sąmoningos mamos visada teikia pirmenybę maitinimui krūtimi ir tik labai išimtinais atvejais renkasi dirbtinį maitinimą.

Tačiau kartais žindomą kūdikį reikia papildomai primaitinti mišinuku dėl medicininių priežasčių. Šiai būtinybei praėjus, patariama grįžti prie žindymo, ir kartais tai gali sudaryti nemenkų sunkumų. Tokiu atveju, iš karto atsisakyti dirbtinio maisto gali būti pavojinga. Staigiai nutraukus maitinimą mišinuku, kūdikis badaus, o mamos pieno gamybos taip greitai nepavyks padidinti. Specialistai pataria laikytis specialaus plano:

  1. Dažnas žindymas. Stenkitės žindyti kūdikį kuo dažniau. Mažiausiai 10 kartų per parą. Įsitikinkite, ar kūdikis gerai apžioja krūtį. Naujagimiams paprastai reikia 20-45 minučių, kad pavalgytų, tačiau stebėkite, kad mažylis ne tik čiulptų krūtį ar snaustų prie jos, bet ir nurytų pieną. Kai rijimo epizodai gerokai suretėja ir/ar sutrumpėja, pamasažuokite krūtį ranka ir kai vėl pastebėsite rijimo epizodą, pritaikykite krūties spaudimo (kompresijos) metodą. Jį atliekant, turėtumėte matyti, kad mažylis ryja ilgiau ir aktyviau, nei iki kompresijos. Kai net ir su kompresija ryja lėtai ir trumpai, perkelkite prie kitos krūties ir vėl pakartokite viską iš pradžių: leiskite žįsti pačiam, po to pritaikykite kompresiją.
  2. Primaitinimas. Geriausia primaitinti žindomą kūdikį prie krūties zonduko arba žindymo pagalbininko pagalba. Tokiu atveju mažylis nesipainioja tarp valgymo būdų, o krūtis gauna visą valgymui reikalingą stimuliaciją.
  3. Pieno gausinimas. Baigusi primaitinti, prie krūtų sugrįžkite su pientraukiu ir dar padirbėkite 10-15 min. prie kiekvienos krūties (dvigubas pientraukis sutrumpintų darbo laiką) ištraukdama likusį ir naujai pasigaminusį pieną iš krūtų. Pasidėkite šį pieną kitam primaitinimui ir, žinoma, tokiu kiekiu galėsite sumažinti dirbtinio maisto kiekį. 
  4. Mažinkite palaipsniui mišinio kiekį žindomam kūdikiui. Jūs žinote, kokio kiekio dirbtinio maisto jūsų kūdikiui reikia papildomai prie to, ką jis suvalgo iš krūties, tarkime, duodate 240 ml dirbtinio maisto. Šį kiekį sumažinkite 30 ml, gausite 210 ml. Ir tris paras duokite kūdikiui ne daugiaunei šį mišinio kiekį. Stebėkite, kiek kūdikis šlapinasi ir tuštinasi, kaip jaučiasi. Jeigu kūdikiui nereikia viso apskaičiuoto kiekio dirbtinio maisto, neverskite jo viską suvalgyti. Kartą per savaitę kūdikį pasverkite ir stebėkite, ar svoris didėja. Jeigu kūdikis jaučiasi gerai, šlapinasi ir tuštinasi pakankamai, po trijų parų dirbtinio maisto kiekį sumažinkite dar 30 ml ir toliau tris paras duokite ne didesnįnei šį sumažintą kiekį vėl stebėdama kūdikio savijautą ir išmatų bei šlapimo kiekį bei svorio augimą.

Jeigu kūdikis jaučiasi gerai ir šlapinasi bei tuštinasi pakankamai, po trijų parų vėl galite dirbtinio maisto kiekį sumažinti 30-60 ml. Taip tęskite tol, kol dirbtinio maisto duoti nebereikės.

Jeigu dirbtinio maisto visiškai atsisakėte, bet maitinate papildomai ir savo nutrauktu pienu, papildomą kiekį galite mažinti greičiau, nes jūsų krūtys tikrai pagamina pakankamą pieno kiekį, tik reikia įsitikinti, kad kūdikis jį sugeba pats išsitraukti. Praėjus savaitei tuo to momento, kai kūdikis valgo tik iš krūties, vėl pasverkite kūdikį, kad įsitikintumėte, jog svoris auga.

Bet kuriuo metu, jeigu pastebite, kad kūdikis darosi irzlesnis, neramesnis, o šlapinimosi ir tuštinimosi kiekis yra ribinis arba mažesnis, nei būtina, nebemažinkite dirbtinio maisto kiekio dar kelias dienas. Jeigu situacija negerėja ar blogėja, pridėkite 30 ml, o jei reikia ir daugiau, dirbtinio maisto kol vėl pamatysite pakankamą šlapimo ir išmatų kiekį. Intensyviau darbuokitės pientraukiu ir ieškokite priežasčių, kodėl kūdikiui nepavyskta gauti pakankamo pieno kiekio iš krūties (tai gali būti susiję tiek su mama, tiek su kūdikiu).

Ką dar galite padaryti, kad pieno pagausėtų

  • Kiekvieną maitinimą maitinkite iš abiejų krūtų
  • Žindykite dieną ir naktį, ne mažiau kaip 10 kartų per parą.
  • Kai tik galite, maitinkite kūdikį odos kontakte – išrenkite kiek galite ir pati atsidenkite ne tik krūtį, bet ir krūtinę, pilvą, kad kuo daugiau kūdikio odos glaustųsi prie jūsų odos. Taip pat tarpuose tarp maitinimo, primaitinimo ir pieno ištraukimo, kai tik galite, guldykitės mažylį odos kontakte.
  • Paprašykite, kad pediatras ar vaikų odontologas įvertintų vaiko burnytės būklę, ar mažylio liežuvio ir viršutinės lūpos pasaitėliai yra netrumpi.
  • Ilsėkitės, kai tik galite, miegokite ir dieną tarp maitinimų, nes naktį taip pat reikės keltis ir darbuotis, pakankamai valgykite ir gerkite.
  • Kai kurios žolės galėtų padėti gausinti pieno gamybą, tačiau pasitarkite su savo gydytojais, ar saugu jūsų sveikatos atveju jas naudoti.

 

Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai džiaugiasi, kad informacijos apie žindymą jaunos moterys ieško kur kas anksčiau nei susilaukia kūdikio, mat tada kur kas sunkiau išvykti iš namų. Biure reguliariai vyksta visuomenės sveikatos specialistų organizuojamos nemokamos paskaitos „Kad kūdikio žindymas būtų sėkmingas“, kurias veda gydytoja akušerė-ginekologė Gintarė Valkerienė. Nuoširdžiai džiaugiamės ir dėkojame gydytojai už savanorišką neatlygintiną veiklą!

Apie paskaitas visada skelbiame mūsų Facebook paskyroje. Sekite informaciją ir atvykite į paskaitą. Gydytoja suteiks jums pagrindinių žinių bei atsakys į dažniausiai kylančius klausimus apie žindymą. Būsimos arba jau maitinančios mamos gali atvykti su savo antrąja puse.

Svarbus noras maitinti kūdikį savo pienu, įsitikinimas, kad moteris gali ir sugeba tai daryti, padeda ilgai ir sėkmingai maitinti krūtimi.

 

Informaciją pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijas parengė Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Asta Ivoškienė