SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Gegužės 28-oji – Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena

Minint šią dieną, Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai nori priminti moterims, kokios jos svarbios ir kaip svarbu mylėti save bei savimi pasirūpinti. Gyvenimo tempas greitas - darbas, šeima, namai, rūpesčiai ir rutina dažnai moterys pasirūpina viskuo aplink, o save pamiršta. Šią dieną, norime paskatinti jus, moterys, pasirūpinti ir skirti dėmesio savo sveikatai. 

Oficialios statistikos portalo 2018 m.  duomenimis, nors moterų gyvenimo trukmė ir yra ilgesnė nei vyrų, moterų nustatyta 80,6 m., o vyrų – 70,9 m., tačiau problemų, susijusių su sveikata, jos turi daugiau nei vyriškos lyties atstovai. Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis 2019 m. Lietuvoje, dėl kraujotakos sistemos ligų mirusių moterų skaičius 12 201, dėl piktybinių navikų - 3 612. Palyginus su vyrų statistika, mirčių skaičius nuo kraujotakos sistemos ligų buvo - 8 697.

Labai svarbu gyventi prevenciškai ligoms: aktyviai leisti laisvalaikį, sveikai maitintis, gerai ir kokybiškai miegoti, mažinti stresą, palaikyti gerus santykius, jaustis gerai ir komfortiškai savo kūne, mylėti save, kad išvengtumėte arba kuo mažiau būtų sveikatos problemų. Tačiau joms atsiradus, svarbiausia laiku pastebėti įvairius organizmo siunčiamus signalus, laiku sureaguoti ir veikti. Specialistai pataria pasirūpinti savo sveikata iš anksto. Net jei ir nejaučiate jokių simptomų, būtina profilaktiškai atlikti tyrimus ir pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.

Lietuvoje vykdomos prevencinės sveikatos programos leidžia anksti nustatyti sunkias ligas ir efektyviai jas gydyti. Biuro specialistai ragina nemokamai pasitikrinti sveikatą ir užtrenkti duris ligai. Jeigu priklausote amžiaus grupei, kuriai skirtos šios prevencinėse sveikatos patikros, kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Jis suteiks daugiau informacijos ir nukreips pas atitinkamus specialistus diagnozei patikslinti.

GIMDOS KAKLELIO PIKTYBINIŲ NAVIKŲ PREVENCINIŲ PRIEMONIŲ PROGRAMA - skirta moterų nuo 25 iki 60 metų amžiaus gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencijai. Vieną kartą per trejus metus jums atliks citologinio tepinėlio tyrimą. Tik anksti nustačius nejaučiamus pakitimus galima išvengti ligos, pasveikti. Esant reikalui, atliks biopsiją, kurios rezultatai patvirtins arba paneigs ligos diagnozę.

ATRANKINĖS MAMOGRAFINĖS PATIKROS DĖL KRŪTIES VĖŽIO PROGRAMA - skirta moterų nuo 50 iki 69 metų amžiaus krūties piktybinių navikų prevencijai. Vieną kartą per dvejus metus jums atliks paprastą ir saugų mamografinį tyrimą (rentgenu), leidžiantį tiksliai diagnozuoti vėžį ar ikivėžinius pakitimus. Jei mamografinio tyrimo rezultatas patologinis, jus nusiųs pas specialistą konsultacijos – diagnozei patikslinti ir gydyti.

STOROSIOS ŽARNOS VĖŽIO ANKSTYVOSIOS DIAGNOSTIKOS FINANSAVIMO PROGRAMA - skirta asmenų nuo 50 iki 74 metų amžiaus storosios žarnos vėžio prevencijai. Vieną kartą per dvejus metus jums atliks imunocheminį slapto kraujavimo išmatose testą (iFOBT). Jei reikia, jus nusiųs pas gydytoją specialistą atlikti kolonoskopiją. Diagnozei patikslinti bus paimta biopsija, taikant intraveninę nejautrą.

ASMENŲ, PRISKIRTINŲ ŠIRDIES IR KRAUJAGYSLIŲ LIGŲ DIDELĖS RIZIKOS GRUPEI, ATRANKOS IR PREVENCIJOS PRIEMONIŲ PROGRAMA - skirta vyrų nuo 40 iki 55 metų ir moterų nuo 50 iki 65 metų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai. Vieną kartą per metus jums nustatys rizikos veiksnius ir patars, kaip apsisaugoti nuo šių ligų bei atliks specialius tyrimus (gliukozės ir cholesterolio kiekio kraujyje, elektrokardiogramą). Radus pakitimų,  nusiųs į specializuotus šių ligų prevencijos padalinius.

Mielos moterys, rūpinkitės savo sveikata! Pasitikrinkite ir užkirskite kelią ligoms.

Informaciją parengė Šiaulių visuomenės sveikatos biuro specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Monika Juknytė