SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Gegužės 31-oji – Pasaulinė diena be tabako

2020 m. Pasaulinės dienos be tabako tema – apsaugoti jaunimą nuo tabako pramonės manipuliacijų ir užkirsti kelią tabako ir nikotino gaminių vartojimui.

Tabako pramonė dešimtmečiais sąmoningai taikė strateginę, agresyvią ir gerai finansuojamą taktiką, siekdama pritraukti jaunimą vartoti tabako ir nikotino gaminius. Vidaus pramonės dokumentuose atskleidžiami nuodugnūs tyrimai ir apskaičiuoti metodai, skirti pritraukti naujos kartos tabako vartotojus, pradedant nuo gaminio projektavimo ir baigiant rinkodaros kampanijomis, kuriomis siekiama pakeisti milijonus žmonių, kurie kasmet miršta nuo tabako sukeliamų ligų, naujais vartotojais – jaunimu. „Pasaulinė diena be tabako 2020“, reaguodama į sistemingą, agresyvią tabako pramonę, vykdys priešingą rinkodaros kompaniją ir įgalins jaunus žmones įsitraukti į kovą su tabako vartojimu.

Pasaulinė kampanija „Diena be tabako 2020“ skirta:

* Panaikinti mitus ir atskleisti tabako bei susijusios pramonės manipuliavimo ir rinkodaros taktiką, skirtą jaunimui, pristatant naujus produktus, jų skonius ir patrauklias savybes.
* Suteikti jauniems žmonėms žinių apie tabako ir susijusių pramonės šakų ketinimus ir taktikas, kurios skirtos įtraukti jaunimą į tabako ir nikotino gaminių vartojimą.
* Įgalinkite „influencerius“ (popkultūroje, socialinėje žiniasklaidoje, namuose ar klasėje) saugoti ir ginti jaunimą, skatinti pokyčius bei įtraukti juos į kovą su tabaku.

Kaip tabako ir su juo susijusios pramonės šakos manipuliuoja jaunimu?

* Skatina jaunuolius naudoti tabako ir nikotino gaminius, kuriuose yra įvairių patrauklių kvapiųjų medžiagų, tokių kaip vyšnios, gumos, saldainių ir pan.
* Pristato įvairaus dizaino gaminiai, kuriuos lengva nešioti ir sudėtinga atskirti nuo USB atmintinių ar saldainių.
* „Mažesnės žalos“ ar „švaresnių, sveikesnių“ produktų, kaip alternatyva įprastoms cigaretėms, reklama, neturint jokių moksliniais tyrimais pagrindžiančių įrodymų.
* Garsenybėms ar „influenceriams“ teikiama parama už tabako ir nikotino prekinių ženklų ir gaminių reklamą (pvz., „Instagram influenceriai“).
* Tabako ir nikotino gaminių prekybos vietos dažniausiai įkurtos šalia jaunuolių lankomiausių vietų, pvz., šalia saldainių, užkandžių, gazuotų gėrimų prekybos vietų.
* Cigarečių, kitų tabako ir nikotino gaminių pardavimas netoli mokyklų, kad mokiniams produktai būtų lengvai ir paprastai prieinami.
* Netiesioginė tabako gaminių reklama filmų, televizijos laidų ar interneto transliacijų metu.
* Teisinis bylinėjimasis, skirtas sumažinti bet kokio pobūdžio tabako kontrolės taisykles, įskaitant įspėjamąsias etiketes, reklamą prekybos vietose, kuriose ribojama prieiga prie vaikų, ir rinkodarą (ypač draudimą prekiauti tabako ir nikotino gaminiais šalia mokyklų).

Kvietimas veikti

* Pasaulis negali leisti dar vienos tabako pramonės apgautos kartos, kuriai teigiama, jog tai asmeninio pasirinkimo laisvė, o tuo pačiu užsigarantuojamas pelnas, nepaisant milijonų žmonių, kurie kasmet miršta nuo rūkymo sukeltų ligų.

* PSO ragina „influencerius“ (pop kultūros, socialinės medijos ir kt.), kurie pasiekia ir palaiko ryšį su jaunimu, atskleisti tabako ir nikotino pramonės manipuliavimo taktiką, kad būtų sukurta tabako nevartojanti karta. Būtina išsklaidyti melą ir suteikti jauniems žmonėms galimybę atsisakyti tabako gaminių.

Informacija parengta remiantis:

1. World Health Organization (2020). World No Tobacco Day – 31 May 2020. Prieiga per internetą: https://www.who.int/news-room/events/detail/2020/05/31/default-calendar/world-no-tobacco-day-2020-protecting-youth-from-industry-manipulation-and-preventing-them-from-tobacco-and-nicotine-use
2. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (2020). Paskelbta 2020 m. Pasaulinės dienos be tabako tema ir tikslai. Prieiga per internetą: http://ntakd.lrv.lt/lt/naujienos/paskelbta-2020-m-pasaulines-dienos-be-tabako-tema-ir-tikslai

 

Informaciją parengė
Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus
specialistė Renata Jadlauskienė