SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

GEGUŽĖS 19-OJI – TARPTAUTINĖ HEPATITO C DIENA

Hepatitas – virusas, galintis tyliai progresuoti organizme dešimtmečius. Tai virusinė užkrečiamoji (infekcinė) kepenų liga, galinti paslaptingai, be jokių akivaizdžių simptomų slėptis organizme tam tikrą laiką, pereiti į lėtinę formą ir progresuoti į pavojingas gyvybei ligas, tokias kaip vėžys ar kepenų cirozė. Visuomenė linkusi manyti, kad hepatitu suserga tik priklausomi nuo narkotikų, kalintys ar asocialūs asmenys. Visuomenės sveikatos specialistai neigia šį mitą ir įspėja, kad užsikrėsti gali bet kokio socialinio statuso žmogus. Kepenų uždegimai, sukelti skirtingų hepatito virusų, sklinda įvairiais būdais ir skirtingomis formomis:

Hepatito A virusas  priskiriamas ligų grupei, kuriomis užsikrečiama per maistą, vandenį ir aplinką. Užsikrečiama, kai virusas patenka į nesirgusio ar nevakcinuoto žmogaus organizmą per burną su užterštu maistu ar vandeniu.

Hepatito B virusas randamas beveik visuose užsikrėtusio žmogaus organizmo skysčiuose (kraujas, sperma, išskyros). Plinta per visų rūšių (oralinius, vaginalinius, analinius) lytinius santykius, per kraują (perpilant kraują ar jo produktus, per užkrėstas adatas, leidžiantis narkotikus į veną, atliekant tatuiruotes, veriant auskarus, naudojantis užsikrėtusio asmens dantų šepetėliu, skutimosi mašinėle, manikiūriniais reikmenimis), bei gali būti perduotas iš motinos vaisiui.

Hepatito C virusas. Imlumas virusiniam hepatitui C yra visuotinas, o tai reiškia, kad visi gali užsikrėsti šiuo virusu. Skiepų nuo hepatito C viruso nėra. Plinta per kraują: darant tatuiruotes, veriant auskarus nesteriliais instrumentais, perpilant kraują, naudojantis užsikrėtusio asmens daiktais (dantų šepetėliu, skutimosi, manikiūro, pedikiūro reikmenimis), atliekant medicinines procedūras nesteriliais instrumentais, vartojant švirkščiamuosius narkotikus ir dalijantis užkrėstais švirkštais, adatomis. Užsikrėtusi motina gali perduoti virusą kūdikiui. Didelę riziką užsikrėsti lytinių santykių metu turi sergantys kitomis lytiškai plintančiomis infekcijomis, vyrai turintys lytinių santykių su vyrais, asmenys turintys daug lytinių partnerių, asmenys teikiantys seksualines paslaugas, nenaudojantys prezervatyvų lytinių santykių metu.

Hepatito E virusui – ypač imlios moterys trečiame nėštumo trimestre. Lėtinio hepatito E atvejai dažniau registruojami susilpnėjusio imuniteto žmonių tarpe. Dažniausiai perduodamas per užterštą geriamąjį vandenį, maistą, kraują (užkrėsto kraujo perpylimo metu), užsikrėtusi nėščioji infekciją perduoda vaisiui.

Minint tarptautinę hepatito C dieną, biuro specialistai pabrėžia, kad ši viruso forma yra palankiausia plisti visuomenėje. Šios ligos sukėlėjas – hepatito C virusas pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Nors hepatito C virusu negalima užsikrėsti čiaudint, kosint ar sveikinantis, tačiau labiausiai rizikuoja užsikrėsti HCV infekcija asmenys, vartojantys švirkščiamuosius narkotikus; medicinos darbuotojai, turintys sąlytį su krauju (laboratorijų personalas, chirurgai, stomatologai, akupunktūros specialistai, greitosios medicinos pagalbos medikai); hemofilija sergantys asmenys ir hemodializuojami pacientai.

Visuomenės sveikatos specialistų patarimai kaip apsisaugoti nuo hepatito C:

- Lytinių santykių metu rekomenduojama naudoti prezervatyvus.

- Nesinaudoti kitų žmonių asmens higienos daiktais: skutimosi peiliukais, manikiūro, pedikiūro reikmenimis, dantų šepetuku ir kt.

- Naudoti gumines pirštines, jei tenka liesti žmogaus biologinius skysčius arba šiais skysčiai suterštus daiktus, tamponus ir pan.

- Nevartoti narkotinių medžiagų; jas vartojantiems nesidalyti adatomis, švirkštais ar kitomis švirkštimosi priemonėmis.

Hepatitas C pavojingas tuo, kad gali būti organizme nesukeldamas jokių simptomų, tačiau gali būti perduodamas kitiems asmenims. Simptomai dažniausiai gali pasireikšti praėjus net 7 – 8 savaitėms. Dažniausi simptomai: didelis bendras silpnumas, apetito stoka, pykinimas. Kiek rečiau pasitaiko karščiavimas, odos niežulys, dešinės pašonės ar sąnarių skausmai.

Rekomenduojama pasitikrinti asmenims:

- Jei buvo perpiltas kraujas/kraujo produktai iki 1993 m.

- Jei buvo atliktos chirurginės operacijos (taip pat Cezario pjūvis) arba invazinės procedūros

- Jei dėl neaiškių priežasčių padidėję kepenų fermentų ALT, AST rodikliai

- Hemodializuojamiems pacientams

- Sergantiems hemofilija ir kitomis kraujo ligomis

- Organų, audinių, kraujo donorams

- Asmenims po organų transplantacijos

- Medicinos įstaigų darbuotojams

- Vaikams, kurių motinos nėštumo ir gimdymo metu sirgo hepatitu C

- Jei šeimos nariui diagnozuotas hepatitas C

- Nors kartą vartojusiems švirkščiamuosius narkotikus

- Buvusiems įkalinimo įstaigose

- Turėjusiems daug lytinių partnerių

- Užsikrėtusiems ŽIV.

 

Visuomenės sveikatos specialistai ragina profilaktiškai pasitikrinti pasitarus su gydytoju kraujo tyrimus. Hepatitas C gydomas prieš virusiniais vaistais ir 100 proc. kompensuojamas valstybės lėšomis.

 

Pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenis (ULAC) informaciją parengė Šiaulių visuomenės sveikatos biuro specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Monika Juknytė