SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Liepos 28-oji - Pasaulinė hepatito diena

Minint Pasaulinę hepatito dieną (liepos 28-ąją), raginame šiauliečius pasirūpinti savo ir aplinkinių sveikata. Hepatitas – virusas, galintis tyliai progresuoti organizme dešimtmečius. Tai virusinė užkrečiamoji (infekcinė) kepenų liga, galinti paslaptingai, be jokių akivaizdžių simptomų slėptis organizme tam tikrą laiką, pereiti į lėtinę formą ir progresuoti į pavojingas gyvybei ligas, tokias kaip vėžys ar kepenų cirozė. Visuomenė linkusi manyti, kad hepatitu suserga tik priklausomi nuo narkotikų, kalintys ar asocialūs asmenys. Visuomenės sveikatos specialistai neigia šį mitą ir įspėja, kad užsikrėsti gali bet kokio socialinio statuso žmogus. Kepenų uždegimai, sukelti skirtingų hepatito virusų, sklinda įvairiais būdais:

Hepatito A virusas  priskiriamas ligų grupei, kuriomis užsikrečiama per maistą, vandenį ir aplinką. Užsikrečiama, kai virusas patenka į nesirgusio ar nevakcinuoto žmogaus organizmą per burną su užterštu maistu ar vandeniu.

Hepatito B virusas randamas beveik visuose užsikrėtusio žmogaus organizmo skysčiuose (kraujas, sperma, išskyros). Plinta per visų rūšių (oralinius, vaginalinius, analinius) lytinius santykius, per kraują (perpilant kraują ar jo produktus, per užkrėstas adatas, leidžiantis narkotikus į veną, atliekant tatuiruotes, veriant auskarus, naudojantis užsikrėtusio asmens dantų šepetėliu, skutimosi mašinėle, manikiūriniais reikmenimis), bei gali būti perduotas iš motinos vaisiui.

Hepatito C virusas. Imlumas virusiniam hepatitui C yra visuotinas, o tai reiškia, kad visi gali užsikrėsti šiuo virusu. Skiepų nuo hepatito C viruso nėra. Plinta per kraują: darant tatuiruotes, veriant auskarus nesteriliais instrumentais, perpilant kraują, naudojantis užsikrėtusio asmens daiktais (dantų šepetėliu, skutimosi, manikiūro, pedikiūro reikmenimis), atliekant medicinines procedūras nesteriliais instrumentais, vartojant švirkščiamuosius narkotikus ir dalijantis užkrėstais švirkštais, adatomis. Užsikrėtusi motina gali perduoti virusą kūdikiui. Didelę riziką užsikrėsti lytinių santykių metu turi sergantys kitomis lytiškai plintančiomis infekcijomis, vyrai turintys lytinių santykių su vyrais, asmenys turintys daug lytinių partnerių, asmenys teikiantys seksualines paslaugas, nenaudojantys prezervatyvų lytinių santykių metu.

Hepatito E virusui – ypač imlios moterys trečiame nėštumo trimestre. Lėtinio hepatito E atvejai dažniau registruojami susilpnėjusio imuniteto žmonių tarpe. Dažniausiai perduodamas per užterštą geriamąjį vandenį, maistą, kraują (užkrėsto kraujo perpylimo metu), užsikrėtusi nėščioji infekciją perduoda vaisiui.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis (ULAC), sergamumas ūmiais hepatitais B ir C Lietuvoje pastarąjį dešimtmetį mažėja. Tačiau Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai įspėja, kad dauguma užsikrėtusiųjų nė neįtaria apie ligą ir gali būti jos nešiotojai ir platintojai, todėl pernelyg atsipalaiduoti neverta. Pagal ULAC 2017 m. parengtą naujausią sergamumo užkrečiamosiomis ligomis Lietuvoje apžvalgą, 50–70 proc. virusinio hepatito B ir 60–70 proc. – virusinio hepatito C atvejų yra be jokių simptomų. Todėl  prognozuotina, kad sergamumas hepatitais Lietuvoje yra kur kas aukštesnis, nei registruojama oficialiai. 2018 m. Šiaulių mieste buvo užregistruoti 6 hepatito atvejai, 3 iš jų vyrams ir 3 moterims. Šiaulių apskrityje užregistruota 10 atvejų, o Šiaulių rajone – 1.

Visuomenės sveikatos specialistai pabrėžia, kad skiepai – efektyviausia hepatito A ir B profilaktikos priemonė. Deja, nuo hepatito C skiepo nėra, todėl būtina saugotis kitais būdais. Rekomendacijos, kaip  apsisaugoti arba užkirsti kelią ligos plitimui:

- Norėdami sužinoti, ar nesate užsikrėtę infekcija, kreipkitės į šeimos gydytoją arba į privačias medicininių tyrimų laboratorijas.

- Nevartokite narkotinių medžiagų. Jas vartodami nesidalinkite adatomis, švirkštais ar kitomis švirkštimosi priemonėmis.

- Lytinių santykių metu naudokite prezervatyvus.

- Nesinaudoti kitų žmonių asmens higienos daiktais: skutimosi peiliukais, manikiūro, pedikiūro reikmenimis, dantų šepetuku ir kt.

- Naudokite gumines pirštines, jei tenka liesti kraują, audinius, kraujuotus ar kitais biologiniais skysčiais suterštus tamponus, žaizdas ir kt.

- Informuokite gydančius gydytojus, jei esate užsikrėtę hepatito

- Laikykitės rankų higienos. Tai pagrindinė nespecifinė profilaktikos priemonė, mažinanti hepatito A ir E infekcijų plitimo riziką.

Kam būtina pasitikrinti dėl virusinių hepatitų B ir C?

- Jei buvo atliktos chirurginės operacijos (taip pat Cezario pjūvis) arba invazinės procedūros.

- Jei dėl neaiškių priežasčių padidėję kepenų fermentai (ALT, AST).

- Hemodializuojamiems pacientams.

- Sergantiems hemofilija ir kitomis kraujo ligomis.

- Organų, audinių, kraujo donorams.

- Asmenims po organų transplantacijos.

- Medicinos įstaigų darbuotojams.

- Vaikams, kurių motinos nėštumo ir gimdymo metu sirgo hepatitu.

- Jei šeimos nariui diagnozuotas hepatitas.

- Nors kartą vartojusiems švirkščiamuosius narkotikus.

- Buvusiems įkalinimo įstaigose.

- Turėjusiems daug lytinių partnerių (daugiau nei 1 per 12 mėn.).

- Infekuotiems ŽIV.

- Nėščiosioms.

Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina būti atsakingais. Rūpinkitės savo ir aplinkinių sveikata!

Paveikslėlio nuoroda: http://www.sveikatos-biuras.lt/news_images/20190726110142.jpg

Pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenis (ULAC) informaciją parengė Šiaulių visuomenės sveikatos biuro specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Monika Juknytė