SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Kaip elgtis pamačius skęstantį žmogų?

Nors vasaros dienos sparčiai „tirpsta“, gražūs ir šilti orai vis dar džiugina. Kol dar galime džiaugtis atostogų, saulės ir maudynių laikotarpiu, Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuras ragina prie vandens elgtis atsakingai ir saugiai, kad linksmybės gamtoje praeitų be nesklandumų ir nelaimingų atsitikimų. O jeigu vis dėlto ištiko bėda – skęsta žmogus, - primename, kaip reikia elgtis, kad jam padėtumėte.

Visų pirma, nepulkite iškart į vandenį! Šaukdami garsiai ir aiškiai, atkreipkite aplinkinių dėmesį. Pagal galimybes, iškvieskite gelbėjimo tarnybas tel. 112. Atminkite, kad išgelbėti skęstantįjį gali tik geras plaukikas, todėl privalote saugoti ir savo gyvybę! Saugus jūsų gyvybei gelbėjimo būdas yra mesti skęstančiajam plūduriuojantį daiktą – čiūžinį, kamuolį, gelbėjimo ratą ir pan. Jei skęstantis asmuo yra per toli, pamėginkite gelbėti priplaukę su plaukiojimo, gelbėjimo ar parankine priemone, kuri neskęsta, ir atsargiai per atstumą paduoti kokį nors daiktą, į kurį žmogus galėtų įsikibti – šaką, čiužinį, lazdą ir pan. Atminkite, kad skęstantis asmuo yra panikoje. Apimtas išgąsčio, jis griebsis už jūsų ir taip sukels pavojų jūsų gyvybei! Visuomet gelbėjimo veiksmų imkitės skęstančiajam iš už nugaros, tokiu būdu šoke esantis skęstantysis negalės griebti ir panardinti jūsų po vandeniu.

Parplukdę skendusįjį į krantą, jei dar neatvyko gelbėjimo tarnybos, nedelsiant imkitės gelbėjimosi veiksmų. Skenduolis bus pririjęs vandens. Paguldykite jį ant nugaros, nekiškite po galva jokių daiktų, kad būtų atlaisvinti kvėpavimo takai (galva turi būti atlošta). Atlikite dirbtinį širdies kvėpavimą: 2 įpūtimai ir 30 krūtinės ląstos paspaudimų. 

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, 2019 metais, šešių mėnesių laikotarpiu, iš viso jau nuskendusių žmonių – 61. Šiaulių apskrityje per tą patį laikotarpį nuskendo 4 žmonės.

Geros likusios vasaros ir saugaus poilsio prie vandens linki Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai!

Informaciją parengė visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Monika Juknytė

Šaltiniai:

Renata Baniulienė (2016). Ugniagesių gelbėtojų mokykla. Civilinės saugos mokymo skyrius.

http://www.ugm.lt/xinha/plugins/ExtendedFileManager/demo_images/Saugus_elgesys_prie_vandens_telkiniu_mokymo_priemone.pdf

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos (2019). Saugus elgesys vandenyje.

https://pagd.lrv.lt/lt/saugus-elgesys-vandenyje-metodine-medziaga-ir-rekomendacijos

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos (2019). Gaisrų ir gelbėjimo darbų statistika.

https://pagd.lrv.lt/lt/gaisru-ir-gelbejimo-darbu-statistika/2019-m