SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Juodieji serbentai - juodasis Europos auksas.

Baigėsi braškių sezonas, prasidėjo serbentų. Nors mažiau populiarūs už braškes, bet tikrai nenusileidžiantys joms savo vitaminų, mineralų ir antioksidantų kiekiu. O kai kur net gerokai lenkiantys raudonąsias gražuoles. 

 

Imunitetas. 

Juoduosiuose serbentuose vitamino C yra 5 kartus daugiau nei braškėse, 7-8 kartus daugiau nei citrusiniuose vaisiuose. Vitamino C ir antioksidantų dėka, juodieji serbentai stiprina imunitetą, skatina žaizdų gyjimą, tonizuoja organizmą.

 Oda.

Vitaminas C būtinas ir kolageno gamybai. Jei valgysite daugiau serbentų, mažiau reikės brangių veido kremų. 

Juodųjų serbentų sėklų aliejuje gausu vitamino E, alfa-linoleno ir gama-linoleno nepakeičiamų riebiųjų rūgščių (kurių taip pat yra nakvišos ir agurklės aliejuose). Šie komponentai gali  sumažinti egzemos ir dermatito sukeliamus odos bėrimus.  

 Širdis ir kraujagysės.

Kalio dėka, juodieji serbentai gali padėti sureguliuoti širdies ritmą, veikia kaip natūralus švelnus diuretikas ir padeda sureguliuoti kraujo spaudimą.  Antioksidantai šiose uogose padeda išvengti su ateroskleroze* susijusių kraujagyslių sienelių pažeidimų.

Akys. 

Antioksidantai gerina naktinį matymą, mažina akių nuovargį ir gali padėti apsisaugoti nuo kataraktos*.

 Smegenys.

Antocianinai (flavonoidų grupė), kurie suteikia juodiesiems serbentams mėlynai juodą spalvą, padeda apsaugoti smegenis nuo laisvųjų radikalų poveikio, kuris yra siejamas su Alzhemerio liga ir demencija. 

 Šlapimo takai. 

Juodieji serbentai, kaip ir spanguolės, turi panašų antibakterinį poveikį. -Reguliariai juos vartojant, galima išvengti šlapimo takų infekcijos (ŠTI). 

 Gerklė ir plaučiai.

Iš juodųjų serbentų lapelių paruošta arbata gali palengvinti atsikosėjimą ir sumažinti gerklės skausmą. 

 

Truputis istorijos ir geografijos

 Ar žinojote, kad...

…laukinius serbentus vaistams ir tinktūroms žolininkai pradėjo rinkti apie 1400 –uosius metus. Apie 1500-uosius prasidėjo serbentų „prijaukinimas“, ir po poros šimtmečių raudonieji serbentai jau buvo populiarūs Vakarų Europos soduose, o Rusijos turguose buvo galima nusipirkti juodųjų serbentų.  

… 99.9% amerikiečių nėra ragavę serbentų? Į Jungtines Amerikos Valstijas serbentai iš Europos atkeliavo 1629 metais, kur išpopuliarėjo ir apie 1900-uosius buvo auginama apie 3000 hektarų baltųjų ir juodųjų serbentų. Tačiau tarp 1898 ir 1910 metų miškininkai netyčia atsivežė spygliuočių rūdimis užkrėstų pušų sėklų. Pasirodo, rūdys nuo vieno medžio ant kito „keliauja“ ne tiesiogiai, o pasinaudodamos serbentais, kaip „tarpininkais“. 1920 metais milijonai Veimutinių pušų buvo pakirstos šios ligos, ir valdžia priėmė (nepasiteisinusį) įstatymą uždrausti serbentų auginimą visoje šalyje. Todėl daugelis amerikiečių nėra ragavę serbentų*.

…būtent dėl didelio vitamino C kiekio, Antrojo pasaulinio karo metu, juodieji serbentai išpopuliarėjo Didžiojoje Britanijoje, kuomet dėl vokiečių laivyno veiksmų į šalį nebepatekdavo citrusiniai vaisiai. Buvo sukurtas iki šiol Britanijoje labai populiarus gėrimas „Ribena“, skirtas vaikus apsaugoti nuo skorbuto. 

Tikiuosi, kad dabar į mūsų paprastus, eilinius juoduosius serbentus pažvelgsite kitomis akimis - ne tokie jau jie prasti ar paprasti, sugebėję „pagąsdinti“ JAV, užkariavę britų širdis ir teikiantys didžiulę naudą mūsų lietuviškiems kūnams. 

Neieškokime stebuklingų galių egzotiškuose superproduktuose (godži uogos, acai uogos),  neivertindami to, kas auga mūsų lietuviškuose soduose. Atsiminkime - geriausi produktai yra tie, kurie auga arčiausiai mūsų. 

 

*Aterosklerozė - išplitę židininiai vidinio arterijų sluoksnio sustorėjimai – aterosklerozinės plokštelės.

*Katarakta yra akių liga, kai lęšiukas pamažu netenka skaidrumo, formuojasi drumstys, kurios trukdo gerai matyti. 

* Šiomis dienomis draudimą auginti serbentus kiekviena valstija priima atskirai. 2003 metais Niujorko valstijoje draudimas buvo atšauktas. 

 

Parengė: Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą sveikos mitybos skatinimo srityje, Ilona Kuodienė

 

Šaltiniai:

1. https://lt.wikipedia.org/wiki/Juodasis_serbentas

2. Curtis S. (2013) Healing Foods. DK London. p 31. 

3. Danny L. Barney (2000) Horttechnology,  https://journals.ashs.org/horttech/view/journals/horttech/10/3/article-p557.pdf

4. Spector D., (2016) There’s an intriguing reason why 99.9% of Americans have never tasted blackcurrant but Europeans love it. Business insider:  https://www.businessinsider.com/blackcurrant-america-vs-europe-2016-10

5. Rutkauskas A. Pavojingiausios spygliuočių ir visžalių lapuočių ligos: http://www.zeldynelis.lt/naudinga-informacija/item/186-pavojingiausios-spygliuoci-ir-viszali-lapuoci-ligos