SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Gegužės 31-ąją minime Pasaulinę dieną be tabako

Šiemet PSO ir kampanijos partneriai visame pasaulyje siekia visuomenę informuoti apie žalingas ir net mirtinas tiesioginio bei pasyvaus rūkymo pasekmes plaučių sveikatai,  taip pat oro taršai ir tokiu būdu ragina žmones tapti nepriklausomais nuo bet kokios rūšies tabako vartojimo.  Kampanijos tikslai:

 – informuoti visuomenę apie tiesioginio ir pasyvaus rūkymo poveikį sveikatai, ypač žalą plaučiams (lėtiniai kvėpavimo sistemos sutrikimai, piktybiniai trachėjos,  bronchų ir plaučių vėžys);

– pabrėžti plaučių funkcijos svarbą žmogaus sveikatai ir gyvenimo kokybei.

Didžiausios rūkymo grėsmės žmogaus sveikatai yra šios:

- Plaučių vėžys. Rūkymas (taip pat ir pasyvus – darbe ar namuose) dažniausiai yra pagrindinė pirminė šios ligos priežastis. Metus rūkyti, po 10 metų plaučių vėžio rizika yra beveik perpus mažesnė nei rūkančiojo.

- Chroniškos kvėpavimo ligos. Tabako rūkymas yra viena iš pagrindinių lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) priežasčių. Ypač didelę riziką susirgti šia liga patiria tie, kurie pradėjo rūkyti būdami jauno amžiaus. Rūkymas pablogina ir astma sergančiųjų būklę.

- Vystymosi sutrikimai. Kūdikių (ypač, jeigu tabako poveikį patiria jau motinos įsčiose) plaučiai linkę vystytis netinkamai arba jie turi funkcinių kvėpavimo sutrikimų. Aplinkoje esančiai tabako dūmais priversti kvėpuoti vaikai dažniau serga astma, plaučių uždegimais, bronchitu ir yra mažiau atsparūs kvėpavimo takų infekcijoms. Šis žalingas tabako poveikis turi įtakos viso gyvenimo eigoje.

- Tuberkuliozė. Rūkantis žmogus dvigubai didesnė tikimybė užsikrėsti tuberkulioze, ir jo liga sunkiau pasiduoda gydymui.

Oro tarša. Moksliniai tyrimai patvirtina tabako dūmų pavojingumą sveikatai – iš tabako dūmuose esančių 7000 cheminių medžiagų 69 – kancerogeninės. Net jeigu tabako dūmai ir bekvapiai, jie patalpų ore gali išsilaikyti iki penkių valandų, žalodami šituo oru kvėpuojančių žmonių sveikatą.

Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos Higienos instituto duomenimis, 2018 m. kasdien rūkantieji 18–85 metų amžiaus grupėje sudarė 17,3 proc. Net 80 proc. rūkančiųjų – jaunimas iki 18 metų ir 94 proc. – iki 25 metų. Tad sveikatos ugdymas, prevencijos priemonės pirmiausia turi būti nukreiptos į labiausiai pažeidžiamą rizikos grupę – paauglius. Dauguma paauglių pradeda rūkyti tuomet, kai dar realiai nesuvokia rūkymo grėsmės sveikatai. Tad akivaizdu, kad tuo kritiniu asmenybės formavimosi laikotarpiu tabako pramonė bando bet kokiu būdu pritraukti besiformuojantį ir itin lengvai paveikiamą jaunimą. Paradoksalu, kad net 97 proc. apklaustų Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų, nors ir suvokia rūkymo keliamą žalą sveikatai,  toliau vartoja tabaką. Tyrimo rezultatai atskleidžia, kad jaunimas atsisakyti šio žalingo įpročio nenori arba jiems tai padaryti būtų sudėtinga. Tad jaunimo eksperimentavimas su dūmais virsta tiek psichine, tiek fizine priklausomybe, kuriai įveikti jau nepakanka vien ketinimų ar noro.

Rūkymas – kenksmingiausias tabako vartojimo būdas, sukeliantis sunkias su jo vartojimu susijusias ligas – piktybinius navikus. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 1500

naujų trachėjos, bronchų, plaučių piktybinių navikų. 2016 m. buvo užregistruoti 1442 šių navikų atvejai, o 2017 m. – 1540 atvejų. 2014–2017 m. Lietuvoje vykdytas tyrimas taip pat įrodo, kad tarp vyresnių kaip 35 m. gyventojų labiausiai paplitę su rūkymu susiję trachėjos, bronchų ir plaučių navikai.

Rūkymas kelia pavojų sveikatai, kurio galima būtų išvengti, jei atsisakytume tabako. Kasmet

pasaulyje dėl rūkymo sukeltų ligų miršta apie 6 mln. žmonių, o Europos Sąjungoje – 700 000

žmonių. Nustatyta, kad 50 proc. rūkančiųjų miršta 14 metų anksčiau. Lietuvoje nuo rūkymo sukeltų ligų 2017 m. mirė 1650 gyventojų, iš jų 1317 vyrų ir 333 moterys.

Faktai patvirtina neginčijamą tiesioginio ir pasyviojo rūkymo sąsają su plaučių ligų išsivystymu. Tad Pasaulinės dienos be tabako proga meskite rūkyti, jei rūkote, ir paraginkite atsisakyti rūkymo savo artimą, bendradarbį, draugą ar kaimyną. O ypač saugokite nuo pasyvaus rūkymo vaikus. Tegul kiekviena jūsų diena būna be tabako!

Daugiau informacijos, kaip mesti rūkyti, sėkmės istorijų ieškokite http://nerukysiu.lt/

Šaltiniai:

https://www.who.int

http://www.smlpc.lt

Informaciją parengė Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė

Asta Ivoškienė