SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Gegužės 7-oji - Europos širdies nepakankamumo diena

Kas yra širdies nepakankamumas?

Terminas „širdies nepakankamumas“ gali skambėti gąsdinamai, bet apie šią būklę galima galvoti taip: „Mano širdis nebedirba taip, kaip turėtų, todėl reikalingi vaistai, kurie padėtų jai veikti geriau“. Daugelio širdies nepakankamumu sergančių žmonių gyvenimo kokybė gali būti gera. Jeigu vartojate gydytojo skirtus vaistus ir keičiate gyvensenos įpročius, atsiranda galimybė iš dalies kontroliuoti ligą. Kai kuriems žmonėms padeda kiti sudėtingesni gydymo būdai.

Širdies nepakankamumas skiriamas į ūminį ir lėtinį:

• Ūminiu širdies nepakankamumu vadinama būklė, kai širdies nepakankamumo simptomai išsivysto arba pablogėja staiga. Jeigu taip nutiko, Jums reikia gydytis ligoninėje. Terminas „ūminis širdies nepakankamumas“ gali būti vartojamas tuomet, kai liga nustatyta pirmą kartą, bei tais atvejais, kai lėtinio širdies nepakankamumo simptomai staiga pablogėja.

•Lėtiniu širdies nepakankamumu vadinamas ilgą laiką trunkantis širdies nepakankamumas. Jeigu sergate lėtiniu širdies nepakankamumu, gali būti, kad, padedant širdies nepakankamumo slaugytojai ir gydytojui, galėsite kontroliuoti ligos simptomus.

Kas sukelia širdies nepakankamumą?

Dažniausios priežastys yra:

• širdies infarktas,

• aukštas kraujospūdis 

• kardiomiopatija (širdies raumens liga).

Širdies nepakankamumą taip pat gali sukelti:

• širdies raumenį pažeidžianti virusinė infekcija,

• širdies vožtuvų pažeidimai,

• alkoholis ir narkotikai,

• širdies ritmo sutrikimai (aritmija),

• kai kurios plaučių ligos,

• kai kurie chemoterapiniai vaistai,

• įgimtos širdies ydos (širdies anomalijos, su kuriomis gimstama),

• skydliaukės liga,

• mažakraujystė.

Kokie yra širdies nepakankamumo simptomai ir požymiai?

Pagrindiniai širdies nepakankamumo simptomai ir požymiai yra:

• dusulio atsiradimas ramybėje arba fizinės veiklos metu,

• kulkšnių, pėdų patinimas arba padidėjusi pilvo (skrandžio srities) apimtis,

• neįprastai didelis nuovargis.

Šie požymiai ir simptomai gali atsirasti staiga – pavyzdžiui, ištikus infarktui, arba gali išsivystyti iš lėto per kelias savaites ar netgi mėnesius.

Dusulys

Dusulys yra dažnas širdies nepakankamumo simptomas. Jis dažniausiai pasireiškia aktyvios veiklos metu arba gulint ant nugaros lovoje. Tai pat galite pradėti kosėti. Dusulys gali jus net pažadinti iš miego naktį ir dėl jo gali tekti atsisėsti ir atsiremti nugara į pagalves arba reikėti atsidaryti langą ir įleisti šviežio oro.

Kulkšnių, pėdų patinimas ir pilvo apimties padidėjimas

Širdies nepakankamumu sergantiems asmenims dažnai patinsta kulkšnys ir pėdos (atsiranda edema). Patinimas gali išplisti į Jūsų blauzdas, šlaunis ir kirkšnis, taip pat gali pradėti kauptis skysčiai pilve (atsirasti ascitas) arba patinimas strėnų srityje.

Neįprastai didelis nuovargis

Sergančius širdies nepakankamumu žmones dažnai vargina energijos stoka ir neįprastai didelis nuovargis ramybėje arba po nedidelio fizinio darbo. Nuovargis gali būti labai stiprus, trukdantis gyventi įprastinį gyvenimą. Nuovargio stiprumas priklauso nuo širdies nepakankamumo sunkumo bei nuo to, kaip kontroliuojami ligos simptomai.

Svorio pokyčiai

Galite pastebėti, kad keičiasi kūno svoris, pavyzdžiui, per kelias dienas jis staiga padidėjo arba ilgainiui svoris krinta. Apie tai, ką daryti tokiu atveju, skaitykite 29 puslapyje.

Kaip galite padėti sau?

Sergantieji širdies nepakankamumu dažnai gali efektyviai sumažinti ligos simptomus ir pagerinti savo gyvenimo kokybę, keisdami kasdienius įpročius. Pakeitus gyvenseną gali lėčiau progresuoti širdies nepakankamumas. Pateikiame keletą patarimų, kaip galėtumėte keisti gyvenimo būdą:

• Kontroliuokite savo kraujospūdį.

• Reguliariai matuokite kūno svorį.

• Stebėkite, kokį skysčių kiekį išgeriate kasdien.

• Sumažinkite druskos kiekį maiste ir sveikai maitinkitės.

• Palaikykite normalų kūno svorį.

• Jeigu rūkote, meskite. Nevartokite alkoholio.

• Būkite fiziškai aktyvūs.

Kasdienis gyvenimas sergant širdies nepakankamumu

Gyvenimas kartais gali atrodyti geresnis, o kartais – blogesnis, greitai suprasite, kad būna gerų ir blogų dienų. Toliau šiame skyriuje pateikiame keletą trumpų patarimų apie tam tikrus gyvenimo aspektus.

Prisitaikymas prie ligos simptomų

Nuovargis, dusulys ir skysčių kaupimasis (kulkšnyse, pėdose ir pilve) kai kuriems žmonėms gali trukdyti gyventi normalų gyvenimą. Tokiu atveju gali būti naudinga išskaidyti didelius darbus į mažesnius. Tai reiškia, kad veikla užtruks ilgiau, bet, nepaisant to, galėsite toliau daryti tai, ką norite. Papasakokite savo gydytojui ir slaugytojai apie tai, kaip jaučiatės, ir apie tai, kaip širdies nepakankamumas veikia Jūsų kasdienį gyvenimą. Gali būti, kad jie padės pakoreguoti Jūsų gydymą ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Palaikomasis gydymas

Gali ateiti laikas, kai Jums prireiks palaikomojo gydymo. Palaikomuoju (paliatyviuoju) gydymu vadinama pagalba žmonėms, kurių ligų negalima išgydyti. Šį gydymą gali teikti Jūsų širdies nepakankamumo slaugytoja arba nukreipti Jus pas kitą sveikatos priežiūros specialistą, kuris taiko palaikomąjį gydymą. Palaikomojo gydymo esmė – simptomų kontrolė, emocinė parama ir socialinė pagalba Jums bei Jūsų šeimai bei geriausios įmanomos gyvenimo kokybės užtikrinimas. Pagalba teikiama namuose, ligoninėje, specializuotame centre arba slaugos ligoninėje. Palaikomasis gydymas apima daugiau nei priežiūrą paskutiniuoju gyvenimo etapu. Jis taip pat gali būti taikomas ankstyvuoju ligos laikotarpiu, nes net sunkia ligos forma sergantys žmonės gali gyventi ilgai. Jūs galite su palaikomojo gydymo komanda aptarti tai, kokios priežiūros norėtumėte ateityje, pavyzdžiui, ar gyvenimo pabaigoje norėtumėte būti slaugomas namuose, arba paklausti, kaip sužinoti daugiau informacijos apie testamentą. Visada naudinga pasišnekėti su žmonėmis, iš kurių galite sulaukti palaikymo, supratimo ir daugiau sužinoti. Išreiškę savo norus ir pakalbėję apie rūpestį keliančias problemas, galite nusiimti didelę moraline naštą nuo savo ir artimųjų pečių. Daugiau informacijos apie palaikomojo gydymo paslaugas Jūsų vietovėje galite sužinoti iš savo gydytojo ir slaugytojos.

Siekdami kuo mažesnio sergamumo bei mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų, turime suvokti, reikia nuolat rūpintis savimi ir aplinkiniais. Visapusiška įvairių sričių sveikatos priežiūros specialistų pagalba yra prieinama daugeliui Lietuvos gyventojų, dalyvaujant Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo programoje.

Šios programos tikslas – supažindinti su širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos veiksniais, išmokyti keisti gyvenseną, valdyti stresą, pasirinkti sveikatai palankią mitybą bei fizinį aktyvumą ir taip stiprinti rizikos grupės asmenų sveikatą. Programoje gali dalyvauti  asmenys, priklausantys širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos grupei, tačiau šiomis ligomis dar nesergantys.

Programos dalyviai supažindinami su:

  • Sveika gyvensena ir jos reikšme lėtinių neinfekcinių ligų prevencijai.
  • Širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto rizikos veiksniais, komplikacijomis, sveikatos rodikliais.
  • Mitybos reikšme širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui bei prevencijai.
  • Fizinio aktyvumo reikšme širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto prevencijai.
  • Streso reikšme širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui. Streso valdymu.

Norėdami dalyvauti šioje nemokamoje programoje, kreipkitės į savo šeimos gydytoją arba Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biurą.

Informacija parengta pagal tinklapį www.sirdiesnepakankamumas.lt

Informaciją parengė Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Miglė Klimaitė