SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Gruodžio 1-ąją minime Pasaulinę AIDS dieną

Šiemet, lyginant su laikotarpiu praėjusiais metais, sumažėjo asmenų, kurie užsikrėtę ŽIV vartodami švirkščiamuosius narkotikus. Šiuo būdu ŽIV užsikrėtė šiek tiek daugiau nei trečdalis (47 asmenys) visų šiemet naujai išaiškintų ŽIV užsikrėtusių asmenų ir tai 2,5 karto mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį (116 asmenų). Kas antras šiemet nustatytas ŽIV užsikrėtęs asmuo šia infekcija užsikrėtė lytinių santykių metu: 53 – heteroseksualių ir 15  – homoseksualių. Dvidešimties asmenų galimas užsikrėtimo ŽIV būdas nenustatytas. Pagal apskritis šiemet daugiausia naujų ŽIV infekcijos atvejų užregistruota Vilniaus apskrityje – 66, Klaipėdos – 18, Panevėžio – 11, Kauno – 10, Šiaulių – 10, Telšių – 6, Marijampolės – 4, Tauragės – 2, Utenos – 2, Alytaus – 1 ir penkiems užsieniečiams.

Per trisdešimt ŽIV infekcijos registravimo metų Lietuvoje iš viso iki š. m. lapkričio 1 d. užregistruoti 3147 ŽIV užsikrėtę asmenys, iš kurių dauguma (2502) - vyrai ir 645 moterys.

Naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuvoje 94 proc. visų užsikrėtusiųjų ŽIV asmenų galimai žino, kad yra užsikrėtę ŽIV. Tačiau apie 300 žmonių Lietuvoje gali nežinoti, kad yra užsikrėtę ŽIV. Labiau užsikrėsti ŽIV rizikuoja tie, kurie turi atsitiktinių lytinių partnerių, nesaugių lytinių santykių, vartoja narkotikus.

Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai gyventojus ragina atlikti ŽIV tyrimą ir sužinoti, ar neužsikrėtę ŽIV. Lapkričio 23 - 30 dienomis visoje Europoje organizuojama ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė. Greitai, nemokamai, anonimiškai galima išsitirti ir Šiauliuose! Tyrimai atliekami VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės Virusologijos laboratorijoje, V. Kudirkos g. 99, nuo pirmadienio iki penktadienio 9.00 – 15.00 val. Telefonas pasiteiravimui 8 (41) 524196.

Užsikrėtus ŽIV infekcija, ilgus metus gali nebūti jokių ligos požymių, todėl žmonės gali nežinoti, kad yra užsikrėtę ir gali platinti ŽIV kitiems asmenims patys to net neįtardami. Jei ŽIV infekcija nustatoma laiku, iš karto skiriamas nemokamas gydymas, kuris stabdo ŽIV ligos progresavimą, pagerina gyvenimo kokybę. Tačiau yra viena svarbi sąlyga – norint žmogų, užsikrėtusį ŽIV, grąžinti į visavertį gyvenimą, jis privalo kiekvieną rytą ir vakarą vartoti specialiai jam paskirtus vaistus, laikytis kitų reikalavimų.

ULAC duomenimis, 2017 m. dėl ŽIV ligos valstybės lėšomis buvo gydomi 872 pacientai, iš kurių keturi iš dešimt, gaunantys antiretrovirusinį gydymą Lietuvoje, yra užsikrėtę ŽIV per švirkščiamųjų narkotikų vartojimą. Šiemet specifinis gydymas skirtas dar daugiau kaip 300 pacientų.

Jeigu norite išsamesnės informacijos apie žmogaus imunodeficito virusą ir tyrimus, spauskite čia http://www.ulac.lt/lt/pasauline-aids-diena-2018-dazniausiai-uzduodami-kl 

Pagal ULAC medžiagą informaciją parengė

Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro specialistė Asta Ivoškienė