SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Tarptautinę hepatito dieną paminėkime pasitikrindami sveikatą

Spalio 1-oji yra skiriama atkreipti dėmesį į vieną pagrindinių kepenų virusinių susirgimų – hepatitą. Jis dar vadinamas “tyliuoju žudiku”, nes žmonių, nešiojančių hepatitą B ir C daugėja, o jie patys apie tai nežino. Žmogus gali būti užsikrėtęs ir gyventi nieko nejausdamas net 20-30 metų, kol nepasireiškia kitos kepenų ligos. Nesiimant gydymo, hepatitas gali sukelti kepenų cirozę, kepenų vėžį ir mirtį.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) siekia didinti visuomenės budrumą ir siunčia tris pagrindines žinutes gyventojams:

1. Pažink hepatitą – ar rizikuoji? Virusiniu hepatitu užsikrėtę 400 mln. žmonių pasaulyje. Atsižvelgiant į epidemijos dydį, bet kas ir kiekvienas rizikuoja užsikrėsti.
2. Pažink hepatitą – pasitikrink. Skaičiuojama, kad 95 proc. žmonių, gyvenančių su hepatitu, nežino apie savo infekciją (kad yra užsikrėtę hepatitų virusais). Būtina kreiptis į medikus ir pasitikrinti, ar esate neužsikrėtę hepatitų virusais.
3. Pažink hepatitą – kreipkis dėl gydymo. Pasak PSO, daugiau kaip 90 proc. sergančiųjų hepatitu C gali būti išgydomi per 3 - 6 mėnesius. Tinkamas hepatitų B ir C gydymas gali užkirsti kelią gyvybei pavojingoms komplikacijoms – lėtinei kepenų ligai: cirozei ir kepenų vėžiui.


Virusiniai hepatitai – tai skirtingų virusų (A, B, C, D, E) sukeliami kepenų uždegimai, kurių plitimo būdai yra skirtingi. 

SKIEPAI – pagrindinė specifinė profilaktikos priemonė nuo virusinio hepatito A ir B. Nuo hepatito B skiepijami naujagimiai pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.
Nuo virusinio hepatito C skiepų nėra!

Hepatitas A – galima užsikrėsti per užkrėstą maistą, vandenį, nešvarias rankas, todėl norint išvengti užkrato, ypač svarbu laikytis asmens higienos. Virusinis hepatitas A plinta ne tik per maistą, bet ir fekaliniu – oraliniu būdu tarp artimą buitinį sąlytį turinčių asmenų, pavyzdžiui, namų aplinkoje, vaikų ugdymo įstaigose, socialinės globos įstaigose ir ypatingai tose, kur sunku užtikrinti asmeninę higieną dėl higienos įgūdžių stokos ar elgesio. Žymiai rečiau, tačiau infekcijos plitimas realizuojamas per homoseksualius lytinius santykius bei narkotinių medžiagų intraveninį naudojimą.

Hepatitas B – galima užsikrėsti per visų rūšių (vaginalinius, oralinius, analinius) lytinius santykius, per kraują (perpilant užkrėstą kraują ar jo produktus, per nesterilias adatas/švirkštus, atliekant tatuiruotes, veriant auskarus, naudojantis užsikrėtusio asmens dantų šepetėliu, skutimosi mašinėle, manikiūro, pedikiūro reikmenimis, kuriais gali būti pažeista oda arba gleivinės). Taip pat užsikrėtusi hepatito B virusu motina gali perduoti infekciją vaikui nėštumo ar gimdymo metu.
Labiausiai rizikuoja užsikrėsti hepatito B infekcija asmenys, turintys daug lytinių partnerių; vartojantys švirkščiamuosius narkotikus; medicinos darbuotojai, turintys sąlytį su krauju (laboratorijų personalas, chirurgai, stomatologai, akupunktūros specialistai, greitosios medicinos pagalbos medikai).

Hepatitas C – plinta tais pačiais būdais kaip B, tačiau lytinių santykių metu bei perinataliniu (iš motinos vaikui) būdu – retai. Pagrindinis virusinio hepatito C užsikrėtimo kelias – per užkrėstą virusu kraują. Nuo hepatito C skiepų nėra.

PASITIKRINTI DĖL VIRUSINIŲ HEPATITŲ B IR C REKOMENDUOJAMA?Jei buvo perpiltas kraujas / kraujo produktai iki 1993 m.
Jei buvo atliktos chirurginės operacijos (taip pat Cezario pjūvis) arba invazinės procedūros
Jei dėl neaiškių priežasčių padidėję kepenų fermentai (ALT, AST)
Hemodializuojamiems pacientams
Sergantiems hemofilija ir kitomis kraujo ligomis
Organų, audinių, kraujo ir komponentų donorams
Asmenims po organų transplantacijos
Medicinos įstaigų darbuotojams
Vaikams, kurių motinos nėštumo ir gimdymo metu sirgo hepatitu
Jei šeimos nariui diagnozuotas hepatitas
Nors kartą vartojusiems švirkščiamuosius narkotikus
Buvusiems įkalinimo įstaigose
Turėjusiems daug lytinių partnerių (daugiau nei 1 per 12 mėn.)
Infekuotiems ŽIV
Nėščioms moterims


Kaip apsisaugoti nuo virusinio hepatito rasite čia

Parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informaciją