SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Birželio 1 d. - Tarptautinė vaikų gynimo diena

Ilgalaikės psichikos sveikatos pagrindas formuojasi ankstyvajame amžiuje. Apie pusę psichikos sveikatos sutrikimų pasireiškia iki 14 metų, du trečdaliai jų pasireiškia iki 24 metų. Negydomi vaikų ir paauglių psichikos sveikatos sutrikimai turi ilgalaikių pasekmių – vyresniame amžiuje gali kilti elgesio sunkumų ar pasireikšti sunkesni psichikos sveikatos sutrikimai. Vaikai yra pažeidžiamesni, jie labiau priklausomi nuo emocinės aplinkos šeimoje, mokykloje, bendraamžių grupėje. Jaunų žmonių psichikos sveikatą lengviau gali sutrikdyti veiksniai, kuriems suaugusieji yra atsparesni (smurtui, patyčioms, skurdui, žalingiems įpročiams, nesėkmėms ir pan.).

Vaiko psichikos sveikatą teigiamai veikia subalansuota mityba, reguliari mankšta, galimybė žaisti, leisti laiką kartu su šeima, nuoseklus auklėjimas ir disciplina, mokyklos, užtikrinančios vaiko gerovę, lankymas, dalyvavimas bendruomeninėje vaikų ir jaunimo veikloje, geri socialiniai ir emociniai įgūdžiai, saugi aplinka.

Neigiamos įtakos vaiko psichikos sveikatai turi tėvų piktnaudžiavimas psichoaktyviosiomis medžiagomis, artimo žmogaus netektis, tėvų skyrybos, patiriamas smurtas, patyčios, gyvenimas skurde, patiriama diskriminacija, griežtas ir / ar nenuoseklus auklėjimas.

Siekiant geros vaiko psichikos sveikatos reikia skatinti jį aiškiai ir kritiškai mąstyti, neturėti nuo jo paslapčių ir nemeluoti, sudaryti sąlygas nuolat visapusiškai tobulėti ir jaustis saugiu.
Pagyrimas už gerai atliktą darbą ar už pastangas, kurias nebūtinai lydi sėkmė – skatina pasitikėjimą savimi. Bendraujant su vaiku reikia vengti sarkastiškų pastabų, kritikos – tai juos įžeidžia, sukelia nuoskaudą.
Būtina padėti kai vaikas išgyvena stiprų liūdesį ar nuoskaudą.
Labai svarbu, kad vaikui patiktų mokykloje, nes tai yra nepakeičiama sėkmingos socializacijos vieta. Mažiems vaikams svarbu sudaryti sąlygas kuo dažniau žaisti. Žaidimas skatina kūrybiškumą, kritinį mąstymą, vaikas mokosi bendrauti, kontroliuoti savo elgesį.

Vaiko elgesio požymiai, kuriuos pastebėjus rekomenduojama pasitarti su specialistais: 
• blogėja pažangumas ir elgesys mokykloje;
• nuolatinis nerimas ir emocinė įtampa;
• atsisakymas lankyti mokyklą ar bendrauti su bendraamžiais;
• per didelis judrumas ir negebėjimas sukaupti dėmesio; 
• sutrikęs miegas;
• polinkis agresyviems poelgiams, pykčio protrūkiai;
• užsitęsęs dirglumas ar liūdesys be aiškios išorinės priežasties.

Tėvams, ugdymo įstaigų specialistams įtarti vaikų psichikos sveikatos sutrikimus ar atskirti juos nuo charakterio ypatybių, nėra lengva. Patyrę psichikos sveikatos specialistai gali padėti atskirti vaiko elgesio ir emocijų problemas, susijusias su vaiko raida, temperamentu, individualiomis savybėmis, auklėjimu ir gyvenimo aplinkybėmis, nuo problemų, galinčių būti ankstyvo psichikos sutrikimo išraiška.

Valstybinis psichikos sveikatos centras primena, kad laiku suteikta reikiama pagalba padeda vaikui normaliai vystytis, mokytis ir užmegzti tvirtus socialinius ryšius, o daugelis psichikos sveikatos sutrikimų yra išgydomi. Iškilus sunkumams, galite kreiptis į psichikos sveikatos centruose dirbančius specialistus.

Informaciją parengė Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Miglė Klimaitė