SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Kovo 8-oji - Pasaulinė inkstų diena

Lėtinė inkstų liga (angl. Chronic kidney disease, CKD) yra opi visuomenės sveikatos problema, sukelianti nepageidaujamus inkstų nepakankamumo ir priešlaikinės mirties atvejus. Lėtinė inkstų liga paveikia maždaug 195 milijonus moterų visame pasaulyje, o šiuo metu tai yra aštunta pagal dažnumą moterų mirties priežasčių, nuo  kurios kasmet miršta beveik 600 000 žmonių.

Remiantis kai kuriais tyrimais, moterys lėtine inkstų liga serga šiek tiek dažniau, palyginti su vyrais - vidutiniškai 14%, vyrai -  12%. Su nėštumu susijusios komplikacijos didina inkstų ligų riziką: preeklampsija, sindromas, kai placentos implantacijos defektas veikia įprastą inkstų hipertenziją ir proteinuriją, yra viena iš 3 pagrindinių motinų mirtingumo priežasčių. Preeklampsija, septinis abortas (placentos infekcija) ir kraujavimas po gimdymo yra pagrindinės moterų ūminio inksto pažeidimo priežastys.

Būtina laiku diagnozuoti ir tinkamai stebėti lėtines inkstų ligas nėštumo metu. Savo ruožtu nėštumas taip pat gali būti vertinga proga anksti diagnozuoti ligą, leidžianti anksti užkirsti jai  kelią.

Šiemet Pasaulinė inkstų diena sutampa su Tarptautine moters diena, kovo 8-aja. Minint šią datą suteikiama galimybė apmąstyti moterų sveikatos būklę ir ypač inkstų sveikatą. Pasaulinė inkstų diena, kuri šiemet minima jau 13-tą kartą, skatina prieinamą ir teisingą visų moterų ir mergaičių sveikatos priežiūrą sergant inkstų ligomis bei profilaktikos priemones.

Daugiau informacijos apie Pasaulinės inkstų dienos aktualijas galite rasti čia: http://www.worldkidneyday.org/wp-content/uploads/2018/03/Kidney-Disease-in-Women_a-call-to-action.pdf 

Parengta pagal: http://www.worldkidneyday.org/2018-campaign/2018-wkd-theme/