Sezoninis gripas - viena pavojingiausių ligų

Ligos pradžia būna labai ūmi, kartais žmonės gali nurodyti net susirgimo valandą. Pirmieji ligos požymiai – karščiavimas, raumenų skausmas, galvos ir gerklės skausmai, sausas kosulys, silpnumas. Rečiau būna sloga, akių skausmai, akių jautrumas šviesai. Simptomai trunka iki penkių dienų. Dažnai abejojama,  ar tai gripas, ar paprastas peršalimas. Nustatyti gali tik gydytojas, o žemiau pateiktoje lentelėje išdėstyti kiekvienai ligai labiau būdingi simptomai.

Simptomai

Įprastinis peršalimas

Gripas

Karščiavimas

Nedažnai, (iki 38°C)

Dažnai, (virš 38°C)

Raumenų, kūno skausmas

Retai

Dažnai

Bendras negalavimas ir energijos stoka

Retai

Dažnai

Galvos skausmas

Dažnai

Dažnai

„Varvanti nosis“

Beveik visada

Dažnai, bet nežymiai

Čiaudėjimas

Beveik visada

Dažnai, bet nežymiai

Ašarojimas

Dažnai

Nežymus požymis

Gerklės perštėjimas

Beveik visada

Nežymus požymis

Kosulys

Dažnai

Dažnai

 

Komplikacijos

Gripui komplikavusis, nesunki kvėpavimo takų infekcija gali virsti sunkiu plaučių uždegimu arba gali išsivystyti kitų antrinių komplikacijų, kurios kartais baigiasi mirtimi. Šios komplikacijos būdingesnės vyresnio amžiaus ir lėtinių sveikatos sutrikimų turintiems žmonėms.

Šaltuoju metų laiku, ypač gresiant gripo epidemijai, REKOMENDUOJAME STIPRINTI NATŪRALIAS APSAUGINES ORGANIZMO SAVYBES. Apsisaugoti nuo gripo ir peršalimo ligų padeda profilaktiškai vartojami vitaminai ir maisto papildai, augalų, pasižyminčių adaptogeninėmis savybėmis (ženšenio, eleuterokoko, aralijos ir kt.), preparatai. Vitaminas C labai tinka gripo profilaktikai, tačiau nereikia jo gerti be saiko. Gydomoji vitamino C dozė yra 500-1000 mg per parą. Jei vitaminas C vartojamas didesnėmis dozėmis, jo perteklius paprasčiausiai pašalinamas su šlapimu. Įsidėmėkite, kad ne visada galima jį vartoti. Pavyzdžiui, gresiant inkstų akmenligei, didelės šio vitamino dozės gali pakenkti antinksčiams, sutrikdyti insulino sintezę ir net sukelti cukrinį diabetą.

Nuo gripo galima saugotis kitokiais būdais: sveikai gyventi, racionaliai maitintis, grūdintis, kartkartėmis vartoti polivitaminus su mikroelementais. Vietoje vitamino C tablečių geriau gerti jo turtingas apelsinų, juodųjų serbentų, erškėtuogių sultis, valgyti svogūnus, kopūstus česnakus.

Efektyvi priemonė nuo gripo – skiepai. 

KAIP APSISAUGOTI NUO UŽSIKRĖTIMO GRIPU:

 1. Vengti artimo sąlyčio su sergančiu žmogumi.

- Žmonės, turintys vieną ar daugiau išvardintų simptomų: karščiavimą, kosulį, gerklės skausmą, raumenų, galvos skausmą, šaltkrėtį, nuovargį gali būti užsikrėtę gripo A(H1N1) viruso infekcija.

 - Išlaikyti mažiausiai vieno metro atstumą nuo sergančio gripu žmogaus, ir vengti masinio susibūrimo vietų. Kai vieno metro atstumo negalima išlaikyti, sutrumpinkite artimo sąlyčio laiką su sergančiu žmogumi. Kai negalima išvengti sąlyčio su sergančiu žmogumi ar masinių susibūrimo vietų, tuomet kiek įmanoma sutrumpinkite buvimo laiką.

- Nelankykite sergančių žmonių, jeigu tai nėra būtina.

 2. Dažnai plauti rankas.

- Dažnas rankų plovimas ir dezinfekavimas padės apsisaugoti nuo viruso.

- Kruopščiai plaukite rankas su muilu ir vandeniu, ypač po kosėjimo ar čiaudėjimo. Alkoholio turintis tirpalas mažina viruso plitimą per rankas.

- Rankas reikėtų plauti mažiausiai 20 sekundžių.

3. Vengti liesti akis, nosį ar burną

KAIP NUO UŽKRĖTIMO SAUGOTI KITUS:

1. Kvėpavimo/kosėjimo higiena

- Sergantis asmuo čiaudėdamas ar kosėdamas turi prisidengti burną ir nosį vienkartine nosinaite. Panaudotas nosinaites reikia išmesti į šiukšliadėžę.

2. Dažnai plauti rankas

- Dažnas rankų plovimas ar valymas dezinfekcinėmis priemonėmis padės apsaugoti kitus asmenis. Plauti rankas reikia kruopščiai su muilu ir vandeniu, ypač po kosėjimo ir čiaudėjimo. Alkoholio turinčios rankų valymo priemonės mažina viruso plitimą per rankas.

- Rankas reikėtų plauti mažiausiai 20 sekundžių.

3. Sergant likti namie, neiti į darbą ar mokyklą

Jeigu įmanoma, prie aukščiau aprašytų priemonių, sveiki žmonės papildomai turėtų laikytis mažiausiai 1 metro atstumu nuo sergančiojo. Sergantys suaugę gali užkrėsti kitus asmenis maždaug 5 dienas po pirmųjų simptomų, o vaikai − maždaug 7 dienas po pirmųjų simptomų. Tačiau yra manoma, kad užkrečiamasis laikotarpis gali būti kur kas ilgesnis ir tęstis visą ligos periodą.

 4. Dėvėti medicinines kaukes

- kai pajutus pirmuosius simptomus vykstama namo ar į ligoninę,

- kai sergantis žmogus slaugomas namie kitų šeimos narių,

- kai neįmanoma išvengti artimo sąlyčio su sveikais žmonėmis.

Informaciją parengė Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Asta Ivoškienė